Loading...

DAČICE 2022 - 12.Vzpomínka na prohlídku Muzea Jindřichohradecka

Cestopisy

V neděli ráno 26.června jsme naši dovolenku v Dačicích ukončili a od sedmé hodiny ranní následovala anabáze vlaky k domovu. První dvě části – z Dačic do „Havlbrodu“ a odsud do Kolína proběhly bez problémů. Tady v Kolíně ale nastal zádrhel s rychlíkem z Prahy, který byl nejprve opožděn o 20 minut… a jak plynul čas, na informačních cedulích nabobtnávala časomíra zpoždění o další desítky minut, až jich bylo rovných 50!

 Aby mi z toho nehráblo, radši jsem se při tom nekonečném čekání vnořil do vzpomínek na naši velmi vydařenou dovču a v mozku vrátil přehrávaný film na pátek a to přesně do okamžiku před vstupem do Muzea Jindřichohradecka.

 

Samotné muzeum vzniklo v Jindřichově Hradci již v roce 1882, takže patří k nejstarším v Čechách. Do budov bývalého jezuitského semináře se nastěhovalo až roku 1927 a o rok později tady byly jeho sbírky představeny veřejnosti. Dnes veškeré vystavěné předměty spolu s těmi v depozitářích přesahují číslovku sto tisíc, ale největší pozornosti od návštěvníků se dostává Krýzovým jesličkám.

 

I my se na ně pochopitelně těšili nejvíc, ale v pokladně nám bylo řečeno, že se spouští, až se sejde více zájemců. A že na to budeme včas upozorněni a zatím ať si prohlédneme jiné expozice.

 

Teď nechci předbíhat, ale ať už je Krýzův betlém expozicí nejoblíbenější, stal se nám nakonec „jen“ obyčejnou třešničkou na velmi chutném dortu, upečeného z mnoha rozličných vrstev dalších pozoruhodných výstav, díky nimž s Janou řadíme toto Muzeum Jindřichohradecka k těm nejhezčím a nejzajímavějším u nás!

 

Na pohled příjemné bylo už hezky upravené nádvoří bývalého semináře s kašnou a otevřená chodba se sakrálními artefakty v podobě různých barokních soch světců, andělů atd. Pod hlavním podloubím byly na stěnách umístěny různé informační cedule.

 

My si prohlédli nejprve první sál podoby kaple s velmi cennou expozicí děl z vrcholné a pozdní gotiky. Všechny dřevořezby sem byly přemístěny z kostelů či kaplí regionu a k vidění tu byla např.Madona s Ježíškem, sv.Prokop, sv.Barbora a jiní světci.

 

Já si pak z nádvoří po schodech odskočil do podzemí na výstavu „Historie vytesaná do kamene“, kde jsem ve dvou větších sklepních prostorách viděl asi čtyřicítku kamenných exponátů jako jsou tympanony, smírčí kříže, náhrobky, votivní desky či starobylé ostění oken a dveří.

 

Foto: Franta

Po návratu za manželkou jsme si společně prošli další přízemní prostory s expozicí divadelních kostýmů, pimprlat a kde se nacházel i vycpaný lední medvěd.

 

Do dalšího výstavního sálu o letecké bitvě na Jindřichohradecku jsem nakoukl sám. V místním vzdušném prostoru se odehrála 24.srpna 1944 a bylo při ní sestřeleno 14 „mesršmitů“ a šest amerických bombardérů.

 

Další na netu avízovanou expozici o střeleckých terčích, Landfrasově tiskárně a místních cechovních tradicích jsem zřejmě minul (možná byla umístěna někde v přízemí), jenže po prohlídce letecké bitvy Jana už zamířila nahoru do patra, a tak jsem šel s ní.

 

Tady jsme si napřed prohlédli expozici „Měšťanská a Lidová kultura“, jež sestávala z plně vybavené selské světnice z Blat (tak jak v ní lidé žili v půli 19.století) a vedle se ze stejného časového úseku jako protipól nabízel pohled na mobiliář přepychového měšťanského pokoje.

 

Další lahůdkou byla výstava „Jihočeské betlémy“ , ale po několika minutách jsme byli paní průvodkyní z chodby svoláni ke Krýzovým jesličkám.

V současnosti se po částech opravují, takže z nich přibližně čtvrtina až třetina vlevo vidět nebyla, ale i tak byl první pohled ně velice působivý. A což teprve, když se zhaslo, ze skrytých reproduktorů zazněl zvuk andělské koledy, jesličky byly postupně nasvicovány a ohromné množství postaviček a zvířátek v nich se dalo do pohybu!

Vlastní ukázka, na níž nás bylo i s rodinkou s malými dětmi dvanáct, trvala do závěru andělských chorálů a opětovného postupného zhasínání asi deset minut, ale byla to jedna velká paráda. Dokonce i ta malá dítka byla pohybujícím se betlémem fascinována natolik, že ani nestačila zazlobit.

 

Tyto úžasné jesličky tvořil punčochářský mistr Tomáš Krýza více jak šedesát let a za tu dobu je zaplnil tisícem a třistadevadesátiosmi figurkami lidí a zvířat, z nich se přitom 133 pohybuje. Dříve byl mechanismus poháněn ručně, dnes elekromotorem.

Foto: Franta

Jinak se jedná o největší mechanický lidový betlém na světě a dočkal se i zápisu do Guinnessovy knihy rekordů.

 

Po ukázce Jana pokračovala v prohlídce po vlastní ose a já se vrátil k té „rozkoukané“ expozici o Jihočeských betlémech. Byly nádherné, každý jiný a navíc vyrobený z jiného materiálu. Až jsem čubrněl, co dokáží šikovné lidské pacičky učinit se dřevem, papírem, voskem, keramikou, sklem, krajkou a jiným tovarem.

 

Dalším bodem mé prohlídky se stala menší síň s expozicí „Holub lunders“ o díle výtvarníka a písmáka Vladimíra Holuba, klasicistní interiér lékárny fungující na hlavním městském rynku od 17.století a sousední velký sál s rozsáhlou expozicí o šicích strojích. Původní továrna vznikla v Soběslavi, poté se stala podnikem LADA a jedna její pobočka byla umístěna i tady v Jindřichově Hradci.

 

Foto: Franta

Další – už ne expozicí, ale spíše výstavou jako v Galerii, bylo množství obrazů rozvěšených po zdech na chodbách. Jednalo se o kolekci sakrálních i světských děl od renesance až po současné výtvarné umění a opravdu bylo na co koukat.

 

Už zase s Janou jsme shlédli moc krásně vytvořenou expozici „Město pánů z Hradce“ představující Jindřichův Hradec v průběhu třináctého až šestnáctého století a období pozdní gotiky po renesanci.

 

Poslední námi viděnou expozicí byla „Síň Emy Destinnové,“ vytvořená na počest naší nejslavnější české operní pěvkyně. Kromě dokumentů a obrázků zde byl k vidění také její kočár, nábytek, porcelán, různé kuriozity a hudební nástroje pocházející z nepříliš vzdáleného zámku Stráž nad Nežárkou, jehož majitelkou se „Velká Ema“ stala v roce 1914 a žila na něm až do smrti.

 

Prohlídka Muzea Jindřichohradecka byla prostě skvělá...

 

Foto: Franta

...ale víc vám k tomu nepovím, neboť vidím, že na kolínské nádraží z dáli konečně přijíždí ten náš zpožděný rychlík a my, pokud nechceme až do Otrokovic stát, musíme při nástupu se zavazadly hodit hrbem a rychle obsadit nějaké volné místečko.

 

Což se naštěstí povedlo… a a já závěrem můžu doporučit snad jen to, abyste při vašem výskytu v Jindřichově Hradci s návštěvou muzea neváhali – stojí opravdu za to!

 

 

Poslední aktualizace: 30.12.2022
DAČICE 2022 - 12.Vzpomínka na prohlídku Muzea Jindřichohradecka na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí DAČICE 2022 - 12.Vzpomínka na prohlídku Muzea Jindřichohradecka

"O té ohavné rebelii", příběh z války 30tileté
"O té ohavné rebelii", příběh z války 30tileté
Zámek
"O té ohavné rebelii", příběh z války 30tileté   4.6. 2022 Místo:…
0.2km
více »
Jindřichův Hradec hrad a zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jindřichův Hradec hrad a zámek
Zámek
Hrad byl vystavěn v letech 1260- 1270 na  přemyslovském  hradišti, poprvé…
0.2km
více »
Jindřichův Hradec - zrušený kostel sv.Alžběty
Jindřichův Hradec - zrušený kostel sv.Alžběty
Dům, budova
Jedná se o bývalé sakrální stavení zbudované na obdélníkovém půdorysu se…
0.3km
více »
Jindřichův Hradec, kostel sv. Václava.
Jindřichův Hradec, kostel sv. Václava.
Kostel
Kostel sv. Václava se nachází mezi Václavskou ulicí a ulicí Na Pi…
0.3km
více »
Jindřichův  Hradec - předzámčí - ul. Dobrovského
Jindřichův Hradec - předzámčí - ul. Dobrovského
Ulice
Předzámčí - ulice Dobrovského, leží jak z uvedeného plyne před vstupem do zámeckého …
0.3km
více »
Nejkrásnější vyhlídka na Jindřichův Hradec
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Nejkrásnější vyhlídka na Jindřichův Hradec
Vyhlídka
 Jindřichův Hradec je městem, ve kterém do kamene zhmotnila svůj sen větev…
0.3km
více »
Krásný Jindřichův Hradec
Krásný Jindřichův Hradec
Tipy na výlet
Město Jindřichův Hraden asi netřeba nějak rozsáhle představovat. …
0.3km
více »
Jindřichův Hradec
Jindřichův Hradec
Zámek
Komplex budov hradu a zámku v Jindřichově Hradci, který se nacház…
0.4km
více »
Jindřichův Hradec – sochy na Vajgarském mostě
Jindřichův Hradec – sochy na Vajgarském mostě
Socha
V jihočeském Jindřichově Hradci se nachází – už jen proto, že se jedná jen o dvacetitisícové město – přímo neuvěřitelné množství historických památe…
0.4km
více »
DAČICE 2022 - 11.Návštěva Jindřichova Hradce
DAČICE 2022 - 11.Návštěva Jindřichova Hradce
Cestopisy
Do jihočeského Hradce jsme chtěli jet mnohem později (ať se taky jednou…
0.4km
více »
Jindřichův Hradec - výhledy na město a zámek z Vajgarského mostu
Jindřichův Hradec - výhledy na město a zámek z Vajgarského mostu
Vyhlídka
O tomhle skvělém panorámatu už jsem tady kdysi psal, takže se o něm…
0.4km
více »
Návštěva zámku v Jindřichově Hradci
Návštěva zámku v Jindřichově Hradci
Tipy na výlet
   Překrásný zámecký komplex, rozkládající se v Jindřichově Hradci a…
0.4km
více »
Jindřichohradecká kaple sv.Maří Magdalény
Jindřichohradecká kaple sv.Maří Magdalény
Kaple
Původní kostel se tady vypínal již začátkem 13.století. Patřil k nejstarším sakrálním budovám města a byl součástí špitálu. Koncem š…
0.4km
více »
Muzeum Jindřichohradecka
Muzeum Jindřichohradecka
Muzeum
Na Balbínově náměstí jsme navštívili Muzeum Jindřichohradecka v areálu…
0.4km
více »
Jindřichův Hradec - Balbínovo náměstí
Jindřichův Hradec - Balbínovo náměstí
Náměstí
K menším rynkům nacházejícím se v překrásném historickém jádru města patří…
0.4km
více »
Jindřichův Hradec - náměstí Míru
Jindřichův Hradec - náměstí Míru
Náměstí
  Charismatická historická část Jindřichova Hradce má pochopitelně mís…
0.4km
více »
Jindřichův Hradec - Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie
Jindřichův Hradec - Věž kostela Nanebevzetí Panny Marie
Rozhledna
Vyhlídková věž kostela (uváděná také jako Městská věž) se nachází na náměstíčku Za kostelem poblíž náměstí Míru. Jedná se o 68,3m…
0.5km
více »
Jindřichohradecké úzkokolejky
Jindřichohradecké úzkokolejky
Technická památka
Na jihu Čech v Jindřichově Hradci se nenalézá pouze 15. poledník. Město je…
0.5km
více »
Cimrman na úzkokolejce
Cimrman na úzkokolejce
Technická památka
Ten z Vás kdo pátrá po stopách Járy Cimrmana, tak sedněte na vlak a dojeďte do Jindřichova Hradce. Zde přesedněte na úzkokolejku směr Nová Bystřice.…
0.5km
více »
Trochu jiná dráha
Trochu jiná dráha
Výletní místo
Dvě úzkorozchodné železniční tratě z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a…
0.5km
více »
Jindřichův Hradec
Jindřichův Hradec
Město
Jindřichův Hradec leží v Jižních Čechách, severovýchodním směrem …
0.5km
více »
Sousoší Nejsvětější Trojice - Jindřichův Hradec
Sousoší Nejsvětější Trojice - Jindřichův Hradec
Socha
Tento barokní morový sloup je hlavní dominantou Náměstí Míru. Je vysoký 20m a obsahuje opravdu velké množství soch - Pannu Marii,…
0.5km
více »
Úzkorozchodná žel. trať
Úzkorozchodná žel. trať
Zajímavost
Jindřichův Hradec - Nová Bystřice a Jindřichův Hradec - Obrataň …
0.5km
více »
Jindřichův Hradec – sgrafitový Langerův dům
Jindřichův Hradec – sgrafitový Langerův dům
Měšťanský dům
Jindřichohradecký Langerův dům patří mezi nejcennější ukázky renesanční architektury v českých zemích. Svou sgrafitovou výzdobou bývá tento dům na …
0.5km
více »
Jindřichův Hradec, perla jižních Čech za každého počasí
Jindřichův Hradec, perla jižních Čech za každého počasí
Tipy na výlet
Jednadvacetitisícové, na rybníce Vajgar ležící, jihočeské město…
0.5km
více »
Jindřichův Hradec - Kostelní a Školní ulice s prampouchy
Jindřichův Hradec - Kostelní a Školní ulice s prampouchy
Ulice
Kostelní ulice vede od chrámu Nanebevzetí Panny Marie zhruba severním směrem a v nevelké vzdálenosti od kostela ji od západu na vých…
0.6km
více »
Okolo Hradce ...
Okolo Hradce ...
Cestopisy
   ... v malé zahrádce, rostou tam tři růže ..." zpívá se v jedné české…
0.8km
více »
Pohádkové město Jindřichův Hradec.
Pohádkové město Jindřichův Hradec.
Tipy na výlet
Jižní Čechy, to je vlastně rozsáhlý souhrn jak přírodních krás ta…
0.8km
více »
Vajgar
Vajgar
Rybník
Městský rybník v Jindřichově Hradci dodává městu nezbytný kolorit…
0.9km
více »
zavřít reklamu