Loading...

Město Hustopeče

Tipy a novinky

Město Hustopeče leží v samém srdci jižní Moravy, v krajině zalité horkým sluncem, porostlé vinohrady a ovocnými sady. Celá oblast patří ke klimaticky nejteplejším v České republice, což prospívá pěstování kvalitního vína i turistické atraktivitě regionu. Město představuje vynikající výchozí bod pro milovníky vína i cykloturisty - vinných sklípků i cyklotras je ve městě a jeho okolí bezpočet. Hustopeče jsou vstupní branou do jihomoravského vinařského regionu – otevírají dveře do Velkopavlovické vinařské podoblasti. Vinařská tradice města sahá až do středověku. V 16. a 18. století se Hustopeče staly výměrou vinic dokonce největší obcí Moravy. Spolu s Mikulovem a Znojmem tvořily trojici hlavních moravských vinařských center. S městem byla v minulosti spjata řada významných osobností, mj. první československý prezident T. G. Masaryk či světoznámý malíř Alfons Mucha. Masarykovi je v Hustopečích věnováno hned několik pamětních míst. V roce 2009 byla slavnostně otevřena naučná stezka Masaryk a Hustopeče, která mapuje nejvýznamnější místa spojená s jeho zdejším působením.

Zajímavosti:

  • Pomník kvasinky vinné

V květnu roku 2007 bylo na nádvoří domu U Synků slavnostně odhaleno unikátní kamenné dílo - plastika kvasinky vinné v 70.000krát zvětšené podobě. Kvasinka je zde zachycena ve stádiu dělení. Pískovcový výtvor se ihned po odhalení dočkal zapsání do knihy českých rekordů jako největší zvětšenina živého organismu u nás.

Pomník kvasinky vinné; autor foto: M. Trojanová; zdroj: www.hustopece.cz

  • Mandloňové sady

Hustopečské mandloňové sady se nacházejí severně od města a jsou unikátní v celé České republice. Nápad vysázet na našem území mandloně se rozvinul po 2. světové válce. Důvodem byla snaha socialistického Československa o soběstačnost v produkci mandlí. Odvážná realizace proběhla pouze na jediném místě, v Hustopečích.

Mandloňové sady; autor foto. Zbyněk Hader; zdroj: www.hustopece.cz

Dnes mandloně lákají svými narůžovělými květy místní obyvatele i turisty k prvním jarním výletům do krásné přírody v okolí Hustopečí. Kvetou jako jedny z prvních stromů na přelomu března a dubna, ještě před vyrašením listů. Na jaře 2012 byla v sadech slavnostně otevřena naučná stezka a rozhledna.

Mandloňové sady; autor foto. Zbyněk Hader; zdroj: www.hustopece.cz

Městu vládne čilý společenský ruch v kteroukoli roční dobu. Ke sportovnímu vyžití slouží především krytý bazén s moderním aquaparkem a sportovní halou, dále také turistické trasy a Cyklotrasy.

Od bezpočtu divadelních představení přes řemeslné jarmarky až po otevřené vinné sklepy Hustopeče nabízí své již tradiční kulturní akce.
Začínáme únorem, kdy se koná:

  • Hustopečské skákání a
  • Hustopečský masopust, následuje právě
  • aktuální Slavnost mandloní a vína konaná v sobotu 29. Března 2014
  • Cykloputování Krajem André (červen)
  • Hustopečské hody (srpen)
  • Burčákové slavnosti (říjen) či
  • Oslava svatomartinských vín a husí (listopad).

A to zdaleka není vše. Více informací ke zmiňovaným akcím a přehled veškerého kulturního dění ve městě najdete v kalendáři akcí.

  • Historické mezníky

Katastr města patří k nejstarším osídleným oblastem jižní Moravy. První písemné zmínky pocházejí z poloviny 13. století, kdy byl majitelem města Vilém z Hustopečí. Významný mezník představoval rok 1572, kdy povýšil císař Maxmilián Hustopeče na město a udělil jim znak, který používají dodnes. V 16. a 17. století učinila z města strategická poloha na hranici tří zemí významnou zastávku na tzv. Uherské cestě. Od roku 1599 patřily Hustopeče rodu Lichtenštejnů, který je spravoval až do roku 1848. 8. října 1938 bylo město v důsledku Mnichovské dohody zabráno nacistickými vojsky. Po skončení 2. světové války byl soudní a politický okres Hustopeče obnoven a při reorganizaci státní správy Československa v r. 1960 došlo k jeho připojení k okresu Břeclav. V r. 2003 byly Hustopeče pověřeny funkcí obce s rozšířenou působností, což jim navrací původní postavení správního a administrativního centra regionu.

  • “Dům U Synků"

V období největšího rozmachu města v 16. století byla postavena řada měšťanských domů, z nichž však zůstalo jen několik. Nejvýznamnějším reprezentantem původní renesanční zástavby náměstí je “Dům U Synků".
Renesanční měšťanský dům z r. 1579 nese název podle posledního majitele, obchodníka Bedřicha Synka. Dvorní křídlo stavby zdobí patrové arkádové lodžie, do náměstí vyčnívá arkýř. Na nádvoří se nachází původní studna a jedna z hustopečských zajímavostí, pomník kvasinky vinné. Po rekonstrukci dokončené v r. 2001 byly získány cenné klenuté místnosti a historické sklepení.
Dnes je celý objekt využíván ke kulturně společenským účelům. Sídlí zde Turistické informační centrum, Městské muzeum a galerie a Stálá vinařská expozice.

  • Tiskárna Ludvíka Masaryka

Objekt má zajímavou minulost. V letech 1880 – 1890 zde provozoval tiskárnu bratr T. G. Masaryka, Ludvík Masaryk. Pro město zde tiskl týdeník "Auspitzer Wochenblatt" a pro svého bratra časopis "Atheneaum". Z objektu se později stal Hotel Austria a pak dokonce Německý dům. Protější domek zakoupil Masaryk pro svoje rodiče na dožití. Matka se však stěhování nedočkala a ovdovělý otec se zde sám necítil dobře, proto nakonec dožil v malém domečku vedle stávajícího pohostinství. Dnes budova slouží jako kulturní sál.

  • Kostel sv. Václava a sv. Anežky české

Chrám sv. Václava a sv. Anežky České byl vysvěcen roku 1994. Stojí na místě původního gotického kostela z 16. století, který byl poškozen při pádu věže r. 1961 a následně odstřelen. Současný dvoupodlažní chrám byl postaven podle návrhu architekta Ludvíka Kolka na půdorysu otevřené spirály. V podzemí se nachází kaple sv. Anežky České a krypta ukrývající renesanční náhrobky hustopečských měšťanů. Dominantou kostela je věž vysoká 52 m s atributy sv. Václava. Uvnitř kostela je uložena řada památek z původního chrámu.

Kostel sv. Václava a sv. Anežky české; autor foto: Kosinová Barbora; zdroj: www.hustopece.cz

  • Radnice

Novorenesanční stavba z r. 1906. Na fasádě jsou patrné pískovcové detaily – znak, letopočet, hlava Bakcha. V prostoru u dveří je pamětní deska T. G. Masaryka.
Původní radnice tedy objekt vedle stávající radnice prošel mnoha proměnami - původně renesanční stavba má dnes empírovou podobu. Původně měla venkovní schodiště a velkou zasedací síň s orientací do náměstí. Radniční hospodu v přízemí měl pronajatou předek T. G. Masaryka, p. Kropáček.
Pod objektem se nacházelo rozsáhlé patrové gotické sklepení. Ve středověku zde bylo vykonáváno útrpné právo, stejně jako před radnicí na pranýři. Radnice byla spojena podzemní chodbou s původním, opevněným kostelem. Po častých požárech nebyla budova pro svůj účel obnovena.

Radnice; autor foto: Kosinová Barbora; zdroj: www.hustopece.cz

  • Kašna Žumberák

Kamenná roubená kašna pochází z r. 1595. Kdysi představovala jeden z mála zdrojů pitné vody ve městě. Voda vytékala z tlam delfínů a džbánu mořského boha Tritona, stojícího uprostřed kašny. Sokl je zdobený znaky Moravy, města a tří lvů. Obyvatelé pojmenovali kašnu "Žumberák", což mělo pocházet od názvu nedalekého kopce Schönberg-Sumperk.

Informační centrum Hustopeče
Dukelské nám. 23, 693 01 Hustopeče
Tel.: +420 519 412 909
e-mail: tic@hustopece-city.cz
web: www.hustopece.cz

Poslední aktualizace: 25.3.2014
Město Hustopeče na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Město Hustopeče

Hustopeče - Bašta
Hustopeče - Bašta
Hradby
Jedná se o částečně dochovalou baštu a přilehlou hradební zeď. Jsou…
0.1km
více »
Hustopečský sklípek a penzion U Radů
Hustopečský sklípek a penzion U Radů
Vinařský cíl
Touhle starou sklepní uličkou v Hustopečích stále…
0.1km
více »
Hustopeče - Dům U Synků
Hustopeče - Dům U Synků
Měšťanský dům
Nachází se v horní části Dukelského náměstí. Byl vystavěn v roce 1…
0.1km
více »
Vinařství Václav
Vinařství Václav
Vinařský cíl
Když jsem poprvé navštívil vinařství Václav v Hustopečích, nevěřil…
0.1km
více »
Cyklostezka krajem André
Cyklostezka krajem André
Trasa
Středně náročná, vhodná pro trekking kola, horská kola …
0.1km
více »
Hustopeče vítají jaro. Vínem i stovkami rozkvetlých mandloní
Hustopeče vítají jaro. Vínem i stovkami rozkvetlých mandloní
Tipy a novinky
Už tuto sobotu 19. března 2016 mohou lidé přivítat jaro na Slavnostech…
0.2km
více »
Penzion a vinařství U Vrbů
Penzion a vinařství U Vrbů
Vinařský cíl
„Už jako děcko jsem chodil do vinohradu, a pak taky…
0.2km
více »
Hustopeče - historické centrum města
Hustopeče - historické centrum města
Městská část
První písemná zmínka o Hustopečích pochází z roku 1247. Počátkem …
0.2km
více »
Food festival Slavnosti mandloní a vína 2019
Food festival Slavnosti mandloní a vína 2019
Tipy a novinky
Food festival Slavnosti mandloní a vína ovládne v sobotu 23.…
0.2km
více »
Horké velkopavlovické září pt. 2
Horké velkopavlovické září pt. 2
Cestopisy
9.9.2016 Počasí pokračuje v nastaveném trendu, tedy od rána pařák…
0.2km
více »
Mandloňový sad v Hustopečích
Mandloňový sad v Hustopečích
Tipy na výlet
Rozkvetlý Mandloňový sad v Hustopečích.Jedeme z Ostravy na jednod…
0.2km
více »
Mandloňovou stezkou přes Mandloňovou rozhlednu do Kurdějova
Mandloňovou stezkou přes Mandloňovou rozhlednu do Kurdějova
Tipy na výlet
Při příležitosti srazu se spolužáky z gymnázia po 25ti letech rozhodli jsme se pro putování krajem, respektive okolím města mých…
0.2km
více »
Hustopeče - kostel sv. Václava a sv. Anežky České
Hustopeče - kostel sv. Václava a sv. Anežky České
Kostel
První zmínka o kostele sv. Václava je doložena již ve 14. století. V 16. století byl výrazně zvětšen ve stylu pozdní gotiky, konečnou…
0.2km
více »
Hustopeče - radnice
Hustopeče - radnice
Radnice
Nejvýraznější stavbou a bývalou dominantou města, je na západní straně…
0.2km
více »
Hustopeče - morový sloup
Hustopeče - morový sloup
Socha
Barokní morový sloup se sousoším Nejsvětější trojice zdobí horní…
0.2km
více »
Hustopeče - Tritonova kašna
Hustopeče - Tritonova kašna
Kašna
Nachází se v dolní části Dukelského náměstí a svým tvarem zde…
0.2km
více »
Hustopeče – rozhledna, Mandloňová naučná stezka, Hradní pivovar
Hustopeče – rozhledna, Mandloňová naučná stezka, Hradní pivovar
Tipy na výlet
Vyrazili jsme do Přerova – trochu oklikou – a zaměřili jsme se na…
0.2km
více »
Město Hustopeče
Město Hustopeče
Tipy a novinky
Město Hustopeče leží v samém srdci jižní Moravy, v krajině zalité horkým sluncem, porostlé vinohrady, ovocnými a mandloňovými sady. Celá oblast patř…
0.2km
více »
Slavnost svatomartinských vín a husí Hustopeče
Slavnost svatomartinských vín a husí Hustopeče
Tipy na výlet
Městečko Hustopeče leží ve vinařském kraji nedaleko Novomlýnských nádrží a CHKO Pálava asi 30 km jižně od Brna. Každoročně se zde…
0.2km
více »
Hustopeče, Slavnosti rozkvetlých mandloní 2016
Hustopeče, Slavnosti rozkvetlých mandloní 2016
Zajímavost
Nevím, jak daleko sahá sláva unikátního mandloňového sadu v Hustopečích. U…
0.2km
více »
zavřít reklamu