Loading...

Přes Křížovou horu k Severomoravské chatě

Trasy Cyklotrasa Střední náročnost

číslo 1 Start Asfalt 0,0 km
  Start v 9 30
číslo 2 Bludoveček 9 50 Asfalt 3,0 km
  První ranní osvěžení
číslo 3 Doubravice Asfalt 11,9 km
  Na neznačenou lesní cestu
číslo 4 Šošola Šotolina 14,9 km
  Po zelené TZ
číslo 5 Pod Janem Šotolina 15,6 km
  Po trase k Žampachu skvělé vyhlídky na Jeseníky
číslo 6 Nad Janoušovem Asfalt 17,5 km
  Sjezd do vsi
číslo 7 Janoušov statek Šotolina 18,4 km
  Souběh modré TZ a bílé cyklo 6223, po ní až k Čečeli
číslo 8 Čečel-silnice Šotolina 22,5 km
  Souběh červené 4071 a bílé 6223, za hájovnou U Tří tabulí po červené 4071
číslo 9 Písařovské sedlo Asfalt 25,2 km
  Po silnici do Karlova, u kostela ke hřbitovu a dál k hornímu konci zástavby
číslo 10 Průchod lesem Šotolina 28,9 km
  Za lesem nad hospodářskou budovou k zelené lyžařské značce
číslo 11 Křížová hory Šotolina 31,0 km
  Vrchol Křížové hory s rozhlednou, vratka k rozcestí pod Křížovou horou a po zeleném značení lyžařské trasy
číslo 12 Pod Křížovou horou Šotolina 31,6 km
  Stále po lyžařské zelené trase
číslo 13 Pod Jeřábkem Šotolina 34,9 km
  Křížení lyžotras
číslo 14 Svatá Trojice Asfalt 37,8 km
  Poutní kostelík a křižovatka turistických tras
číslo 15 Severomoravská chata Asfalt 39,0 km
  Horská chata, občerstvení
číslo 16 Bouda Asfalt 41,3 km
  Křižovatka turistických tras, zpočátku souběh se žlutou. Následuje dlouhý sjezd do Raškova.
číslo 17 Bohdíkov Asfalt 51,1 km
  Po Moravské stezce k jižnímu okraji Bohdíkova a přes kopec do Temenice
číslo 18 Cíl Asfalt 63,5 km
  Doma v 18 30

Na první srpnovou sobotu jsem si vymyslel trasu takřka horskou, ačkoliv to bylo jen v prostředí Hanušovické vrchoviny. V podstatě oblast řadíme do soustavy blízkých Jeseníků, na které i tak bezprostředně navazuje, leckdy bez nějakého výrazného předělu.

Určitou výhodou je fakt, že oproti turisticky vytíženému Hrubého Jeseníku tu není takový nával, obzvlášť letos, kdy spousta výletníků skutečně zamířila do tuzemských destinací.

Hanušovickou vrchovinu máme vlastně hned v prvních kopcích, které obklopují naši šumperskou kotlinu. Začátek je tak po mírných terénech polních a vedlejších cest. Start na Bludovské ulici směrem k osadě Bludoveček. Oficiálně je sice ještě výletní restaurace zavřená, ale chybí nějakých 10 minut, takže mi servírka nejen natočí, ale dokonce i na zahrádku donese…

Následuje rychlý sjezd k bludovskému kostelu, kde zrovna opravují fasádu na věži. Výpadovkou pod Zbovou do Bohutína, kolem Burdova vrchu objíždí taková utajená místní cestička, kterou my cyklisté s oblibou využíváme. Zas tak bezvýznamná samozřejmě není, když je součástí dálkové Moravsko stezky. Za Bartoňovem odbočka do Doubravice, což je součást vedlejších Olšan.

Kolem blízkého bývalého hospodářského dvora se dá najít asfaltka, poněkud staršího data. Vlastně jsem ji poprvé objevil zjara, když jsem hledal Lichtenštejsnký památník, který je poblíž místní hájenky. Asfaltka se táhne podle potůčku po úbočí 517 m vysokého vrch Strážnice zhruba v délce 4 km. Konec asfaltky je na lesní křižovatce s obstarožním přístřeškem (a záchranným bodem). Dál se musí do poměrně strmější šotolinové cesty, kterou nedávno projel traktorista. Protože značně rozházel makadam, kolo příliš nezabírá, tak ač nerad raději volím nožní pohon. Naštěstí není daleko rozcestí Žďár (s přírodní památkou Šošola) a po zelené značce se už jede i díky daleko mírnějšímu sklonu. Není daleko skupina lip s kamenným křížem. Od Hartíkova sem přichází neznačená polní cesta, alepokračování je stále po zelené značce už v solidnější nadmořské výšce. Samotná lokalita nese označení Pod Janem a z cesty mezi loukami jsou jedinečné výhledy na velkou část Jeseníků (tedy i s menšími kopci Hanušovické vrchoviny). V podstatě je tu k vidění pásmo Hrubého Jeseníku od Ramzové až ke Skřítku i k vrcholům Hraběšické hornatiny (s Černými Kameny nebo Kamenným vrchem). Tento pohled mě provází až nad Janoušov (s odbočkou k samotě Žampach). Tady jsem se projížděl z jara, ale tentokrát zajedu dolů do obce. Janoušov je obec značně malá a protože mimo penzion Horizont tu turista asi přístřeší nesežene, vystavěli tu místní nejen novou dřevěnou kapli, ale také pěkný přístřešek s dřevěnou sochou neznámého šlechtice. Podle sdělení místní obyvatelky jde ale o zakladatele vesnice. Ta je prvně zmiňována roku 1397 a zakladatel je nějaký hypotetický Janouš (nebo Janúš).

Z Janoušova pokračuje takřka horská silnička (modrá TZ s bílou cyklo 6223) v otočkách několika serpentin k sedélku Čečel-silnice. Tady by se dalo pokračovat již do centrální části Jeřábské hornatiny, ke Sv. Trojici, tuto variantu ale nahradím sjezdem (zas poněkud rozbitá lesní cesta). Od Hájovny U Tří tabulí rovně po červené cyklo 4071. K velké radosti na kraji lesa objevím i nějaké kruštíky, což jsou orchideje (v srpnu už většinou nekvetou).

Nad Písařovským sedlem se otvírají malebné výhledy nejen na nejvyšší okolní kopec, Jeřáb (1003 m), ale i přes údolí jižní vrcholy Orlických hor (Buková hora a Suchý vrch).

Do Moravského Karlova sjezd po opravené asfaltce. Poblíž kostela tu mají i hospodu, která ale otvírá až v 17 hodin, ale naštěstí paní v Konzumu ještě počítá tržbu, takže si dopřeji trošku občerstvení, protože mě čeká další poměrně prudký výjezd na horní část osady, která je dnes součástí Červené Vody. O bývalé velikosti nakonec svědčí i čerstvě vyčištěný a prokácený hřbitov s několika zajímavými hrobovými místy.

Konec zástavby ohraničuje čerstvě opravené sousoší Kalvárie, kde ovšem chybí stále jedna postava (prý tak i zůstane). Kratší úsek přes lesík směřuje k zemědělské farmě, tady už žádné značky nejsou a cesty jsou jen tak vyježděné traktoristy, nejlepší je ovšem vydat se celkem zřetelnou nad zemědělským stavením, naštěstí Křížový vrch, kam mířím je dobrým vedoucím orientačním bodem. Po chvíli narážím na zelenou lyžařskou značku, která mě dovede již k úpatí závěrečného stoupání k rozhledně. Rozhledna je pravidelně otevřená o víkendech (od dubna do října), o prázdninách denně, samozřejmě i podle počasí. I díky slušné výšce poskytuje horní ochoz v podstatě kruhový výhled, mimo blízké Červené Vody s masivem Bukovohorské hornatiny asi nejvíc přitáhne zrak masiv s dominujícím Králickým Sněžníkem (a poněkud odpornou Stezkou v oblacích).

Foto: Bobkart

Již zmíněnou lyžařskou zelenou jsem chtěl použít k dalšímu trasování. Z počátku to je značně jílovitá vyježděná cesta mezi loukami (pastvinami). Po nastoupání nad 750 m se blíží lesní porost a cesta přeci jen zvyšuje i svou povrchovou kvalitu. V sedélku Pod Jeřábkem je křížení s dalšími lyžařskými trasami, ale stále po zelené. Značka se nakonec napojí na poměrně slušnou lesní cestu a střídavě v rovinkách a mírných výjezdech se blíží ke Svaté Trojici. To nakonec i dosvědčí fakt, když se níže objeví asfaltka od Moravské Karlova. Kromě poutního kostelíku tu turisty láká i nedaleká Severomoravská chata. Ačkoliv se tu koná i nějaká svatba, naštěstí ale obsluhují i běžné výletníky.

Nedávno (asi dva roky), byla provedená oprava a vyasfaltování celé cesty přes rozcestí Bouda dolů do Raškova. Díky tomu dnes tento sjezd patří patrně k nejhezčím cyklistickým zážitkům, co se dají na jižní straně absolvovat. Samozřejmě hlavně kvůli faktu, že je to cesta lesní, tedy takřka bez provozu (až dole v Raškově poněkud riskantně jedoucí teréňák s přívěsem). Pak už jen projet Bohdíkov, přes kopec do Temenice a jsme doma.
Jen na závěr bych měl upozornit, že to chce rozhodně kolo do terénu, nejlépe to horské.

Poslední aktualizace: 3.8.2020
Přes Křížovou horu k Severomoravské chatě na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Přes Křížovou horu k Severomoravské chatě

Šumperk - galerie Eagle Gallery
Šumperk - galerie Eagle Gallery
Muzeum
Výstavní galerie jsou dnes poměrně „v kurzu“ a i v České republice jejich…
0.2km
více »
Ladrová Kavan aneb Nebe, Země a Neurčitý čas v Šumperku
Ladrová Kavan aneb Nebe, Země a Neurčitý čas v Šumperku
Tipy na výlet
Hned na úvod bychom si zřejmě měli prozradit, že slovní spojení Ladrová…
0.2km
více »
Šumperk – Smetanovy sady
Šumperk – Smetanovy sady
Park
Pro Šumperk bezesporu platí ono známé a otřepané použití přívlastkové…
0.3km
více »
O Slunečníku, Větrníku a Potůčníku (Od Šumperka na Rejchartice, Potůčník, Hanušovice a Nový hrad)
O Slunečníku, Větrníku a Potůčníku (Od Šumperka na Rejchartice, Potůčník, Hanušovice a Nový hrad)
Trasy
První dubnový víkend přinesl dvě verze počasí. Spíše zatažená sob…
0.3km
více »
Šumperk – socha sv. Jana Nepomuckého (Nerudova ulice)
Šumperk – socha sv. Jana Nepomuckého (Nerudova ulice)
Socha
Jedna ze dvou šumperských soch sv. Jana Nepomuckého se nachází na Nerudově ulici, v těsné blízkosti Smetanových sadů i hladiny Bratr…
0.3km
více »
Šumperk – Loučná nad Desnou, přes Žárovou, kolem Ucháče
Šumperk – Loučná nad Desnou, přes Žárovou, kolem Ucháče
Trasy
Na státní svátek se nám (na severní Moravě) celkem vyčasilo. I to je…
0.3km
více »
Vysoká, Cibulka, Bystřiny, Větrov, Ostružná a Laco Deczi
Vysoká, Cibulka, Bystřiny, Větrov, Ostružná a Laco Deczi
Trasy
První zářijová sobota roku 2020 v předpovědi počasí slibovala cel…
0.3km
více »
Šumperk – Hlochova vila
Šumperk – Hlochova vila
Dům, budova
Že je město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků, nazýváno Malou Vídní, je věcí celkem známou a navíc se na tuto skutečnost stále…
0.3km
více »
Kolem Čečele na Sychrov (Šumperk – Hostice – Písařov – Horní Studénky a zpět)
Kolem Čečele na Sychrov (Šumperk – Hostice – Písařov – Horní Studénky a zpět)
Trasy
V současné době se na nás valí neustále výzvy (zejména z vládních…
0.3km
více »
Šumperk – Stará Ves (přes Vernířovice, Alfrédku a Novou Ves)
Šumperk – Stará Ves (přes Vernířovice, Alfrédku a Novou Ves)
Trasy
Abych tak řekl, k takovéto trase mě tak nějak přiměly okolnosti, tedy…
0.3km
více »
Rovinkou na SM chatu a zpět kolem Zašívárny
Rovinkou na SM chatu a zpět kolem Zašívárny
Trasy
Druhá říjnoví sobota byla poněkud větrnější a protože byla věnována sklizni ovoce (jablek) nabídla se k nějakému většímu výletu nedě…
0.3km
více »
Šumperk – palác Primavesi
Šumperk – palác Primavesi
Dům, budova
Podnikatelsko – bankéřská rodina Primavesi přesídlila na severní Moravu…
0.4km
více »
Šumperk – Automatická toaleta
Šumperk – Automatická toaleta
Odpočinkové místo
Když se před časem schylovalo k rekonstrukci Smetanových sadů v Šumperku,…
0.4km
více »
Kolem Mladoňova na Rabštejn
Kolem Mladoňova na Rabštejn
Trasy
Ač s tím našinec už nepočítal i podušičková neděle přinesla neček…
0.4km
více »
Posledních 50 km 2022? (Říjiště, Rabštejn, Bílá skála)
Posledních 50 km 2022? (Říjiště, Rabštejn, Bílá skála)
Trasy
Že se v našich končinách na jižním úpatí Jeseníků druhý listopadový víkend…
0.4km
více »
Šumperk – socha sv. Marka
Šumperk – socha sv. Marka
Socha
Sochy Evangelisty Marka – alespoň oproti všem těm Nepomukům či Floriánkům …
0.5km
více »
Šumperk – Kunzův dům  (měšťanský dům s falešným patrem)
Šumperk – Kunzův dům (měšťanský dům s falešným patrem)
Měšťanský dům
Tento pozoruhodný dům, jehož historie je dlouhá snad jako dějiny města Šumperka, bývá označován jako nárožní, jednopatrový, řadový, …
0.5km
více »
Šumperk – naučná stezka v Zahradě přátelství a porozumění
Šumperk – naučná stezka v Zahradě přátelství a porozumění
Chodník, naučná stezka
Jedním z nových míst, které slouží obyvatelům okresního města Šumperk i…
0.5km
více »
Šumperk – kostel sv. Jana Křtitele a fresková výzdoba
Šumperk – kostel sv. Jana Křtitele a fresková výzdoba
Kostel
Spolu s dominikánským klášterem je kostel sv. Jana Křtitele jednoznačně nejvýznamnější a zároveň i nejstarší šumperskou památkou. O vzniku v druhé p…
0.5km
více »
Dny evropského dědictví mezi nebem a peklem aneb když se v Šumperku spojí podzemní protiatomový kryt a nadoblačné výšiny
Dny evropského dědictví mezi nebem a peklem aneb když se v Šumperku spojí podzemní protiatomový kryt a nadoblačné výšiny
Tipy na výlet
Jestliže si jako nebe představíme věž tyčící se někam k „nadoblačným“…
0.5km
více »
zavřít reklamu