3. Anglie, Belgie, Holandsko, Německo 2015
Čtvrtek, pátek.
Z Nieuwpoortu sice jedeme kolem známých Brugg, ale nezajíždíme do nich. My jsme tam byli už dříve a švagrová nejeví zájem. Zastavujeme až v Aalstu, druhém největším městě provincie, známém třídenními karnevaly před Popeleční středou. Tady sice nezvoní zvony na kostele, ale na pěkné Radnici. Skutečně, nejkrásnější stavbou je tu stará Radnice, zapsaná do památek pod ochranou UNESCO. Její zvony zvoní každých 15 minut. Za pozornost stojí i pěkné náměstí.
V Belgii nám stále mírně pršelo. V Mechelenu, který býval kdysi dokonce hlavním městem dřívějšího Holandska, poněkud víc. Občas mi kápne na objektiv. Omluvte prosím kapky na fotkách. Budu si muset koupit sluneční clonu. Parkujeme zdarma na P za McDonaldem N51,03363 E4,47137.
Kvůli sílícímu dešti procházím historickým centrem města sám. Ženské sedí pro jistotu v autě, aby se nerozpustily. Je to škoda, je tu množství gotických a barokních památek. Ve středu města jsou k vidění, zejména na náměstí Grote Mark, pěkné štítové domy s barokními a renesančními prvky. Bohužel je náměstí zaneřáděno stavbou pódia, různým haraburdím a dalšími neidentifikovatelnými, zaclánějícími objekty neznámého účelu. Fotografování i kochání je tím notně ztíženo, nehledě na pohodu.
Bohatě členěná Radnice je ve slohu gotickém, stejně jako Schepenhuis-Dům konšelů a Soudní dvůr-Gerechtshof. V obou prvně jmenovaných stavbách ze 14.stol. se scházívala rada města. I zvláštní, a údajně jedna z nejkrásnějších věží v Belgii, patří do gotických památek a zdobí katedrálu sv.Romualda. Nese dvě zvonkohry o 49 zvonech, zatěžující stometrovou věž i podloží dohromady navíc 80 tunami.
V Mechelenu se nachází také řada muzeí. Archeologické muzeum, Provinční muzeum železnice, Městské muzeum, Muzeum uměleckých hodin a hodinek, Muzeum hraček, Muzeum zvonkohry. A jedna rarita – také vysoká škola hry na zvonkohru. Ke své smůle jsem nenašel zajímavou starou Bruselskou městskou bránu. A také jsem minul pár zvláštních dřevěných vyřezávaných historických uličních ukazatelů, které stojí na Veermarktu, Shoenmarktu a Sint Romboutskerkhofu.
Asi jsem zrovna před deštěm klopil hlavu a kapuce mi je zaclonila. Po ramenech říčky Dijle, obtékající historický střed, se můžete v sezoně svézt na lodích. Moc pěkné město. Zájemcům bych doporučil návštěvu mimo sezonu, zejména kvůli nemožnosti prohlédnout si řádně a v klidu hlavní památky na náměstí. Obdobně i u holandského Maastrichtu, kam jsme se následně přesunuli na klidnou ulici vedle travnaté plochy N50,86310 E5,70451 (25 min.od centrálního náměstí), kde jsme i nakonec přespali.
Jako mávnutím kouzelného proutku se tu najednou zamodrala obloha a udělalo pěkně. Hezká, maastrichtská Radnice se nedá vůbec prohlédnout ani zblízka, ani z dálky. Brání tomu na náměstí stromy, stánky, velké zastřešené pódium a ještě jakési neprůhledné ohrazení. Za to celé, nějací inspektoři nikoho nepouštějí.
V Braunfelsu jsem si na to zakrývání památek stěžoval jednomu Němci, který na Maastricht také nadával, že prý je tam za ty plenty vstupné, při akci 100€ za osobu! Jako kdyby nemohli ty akce dělat někde jinde. Je to škoda, hlavní katedrála na centrálním náměstí je pro turisty neviditelná.