Loading...

Expedice Apalucha 2014 - den první

Cestopisy

Prodloužený listopadový víkend nabízel šanci - letos pravděpodobně poslední – na výlet a my se rozhodli, že ji využijeme. Katka objednala chatu v Nových Losinách (jednoznačným kritériem výběru byla dostupnost od vlaku a ze tří nabídnutých možností jsme vybrali Jeseníky), byla stanovena doba odjezdu a já jsem byla pověřena vymyšlením programu, což mě velmi potěšilo a začala jsem ohledávat okolí a přebírat zajímavá místa, abych nabídla pokud možno pestře strávený čas. Záhy jsem narazila na drobný problém. Vymyslet procházku v terénu problém nebyl, ale co kdyby počasí nepřálo? Co teď? Když mimo sezónu jsou zavřené hrady, zámky, jeskyně, dokonce i šumperská expozice o čarodějnických procesech?! (což mě teda jako dost namíchlo). K mému překvapení byla o víkendech zavřená i informační centra (ta, která bychom potencionálně navštívili); to už nechápu vůbec, vždyť mimo sezónu se snad dá očekávat návštěva turistů spíš o v sobotu a neděli, tím spíš, když pak následuje státní svátek a tím pádem další volný den. Nakonec jsem jakýs takýs program pro nepříznivé počasí dohromady dala, ale nakonec nebyl potřeba wink

Z Letovic jsme v sobotu vyjeli už po půl osmé, protože jsme plánovali zastávku v České Třebové, ve městě, které jsem dlouhou dobu považovala pouze za významný železniční uzel, ale při svých občasných toulkách po mapách jsem zjistila, že to asi nebude tak úplně pravda. Abychom se nemuseli tahat s nacpanými batohy, nechali jsme si je ve skříňkách na nádraží. Zatímco Jirka s Míšou svoje věci zamkli na první pokus a úplně v pohodě, naše snaha o bezpečné uložení věcí připomínala spíš boj kdo z koho. Čtyřikrát jsme stěhovali věci do jiné skříňky, protože se nám zkrátka nedařilo je zamknout (a nebylo to ani dvacetikorunou ani zvoleným kódem). Když se nedařilo zavřít ani dvířka u páté skříňky, nechali jsme si vyjet ven investovanou dvacku a asi bychom prubli poslední skříňku, která zbývala, kdyby Jirka nezkusil dvířka naposledy zabouchnout. Světe div se, podařilo se! Akorát jsme si pak uvědomili, že tu dvacetikorunu máme v ruce a že jaksi není jasné, co ta plechová krabice udělá, až budeme chtít svoje věci zpátky. Ale to jsme se rozhodli řešit, až kdyby ta situace nastala.

Tahle operace nás poněkud zdržela, ale naštěstí ne nijak dramaticky, takže k rotundě sv. Kateřiny (kam se mi podařilo pár dní před odjezdem zařídit extra vstup) jsme stihli dojít v pohodě. A ještě jsme se cestou v klidu vyfotili sochu Jana Pernera u kruháče u nádraží, budovu městského úřadu, památkově chráněný dům na ulici Lidická a říčku Třebovku. K rotundě jsme dorazili o něco dřív, než bylo domluveno, tak jsme se prošli po bezprostředním okolí a vyfotili si pár náhrobků (no, zní to poněkud úchylně Smile).Pak už se objevila paní průvodkyně, pustila nás dovnitř, kde si nás nejprve zkasírovala, než nás pustila do hlavní části rotundy. Připadala mi celkem maličká (rotunda, ne paní průvodkyně).

Dozvěděli jsme se, že rotunda sv. Kateřiny je jedinou dochovanou románskou stavbou ve východních Čechách, jejíž vznik se dodnes nepodařilo objasnit, byli jsme seznámeni s legendami o jejím vzniku a v hrubých rysech i s její historií. Interiéru dominuje oltář, v jehož středu je plastika sv. Kateřiny Alexandrijské, patronky kaple. Prý to byla královská dcera, krásná a vzdělaná a hned tak někdo jí nebyl hoden. Zaslíbila se Bohu a odmítla kvůli tomu i císaře. Ten ji za to chtěl nechat vplést do kola s meči, to ale rozťal blesk, tak byla popravena tak nějak „obyčejně“ – byla jí sťata hlava (uražená chlapská ješitnost, no). Ještě před smrtí ale stihla obrátit na víru padesát pohanských filozofů – šikovná holka. SmileAtributy sv. Kateřiny, se kterými je zobrazována, tak jsou meč v pravé ruce a kniha v levé. Aby jí nebylo smutno, tak ji na oltáři doplňují další čtyři sochy – sv. Šebestián, sv. Rochus, sv. Růžena a sv. Rozálie, která je považována za ochránkyni před morem. Na vrcholu oltáře je kříž s tělem Krista, pod nímž jsou plastiky Panny Marie Bolestné a sv. Jana Evangelisty.

Ke kapli patří i kostnice, která ale není přístupná, čehož jsem dost litovala. Je tam jen jediný přístup, propadnout se tam shora, což se nám ovšem bohužel nepodařilo ;-)

Dalším významným prvkem v kapli je kruchta vyzdobená řadou deskových obrazů, pravděpodobně od místního umělce. Při rekonstrukci, která probíhala po první světové válce, byla kruchta zkrácena, aby bylo v prostoru více světla, bylo to ale provedeno tak nešťastně, že krajní obrazy byly rozříznuté. Kam se poděly obrazy, na které už na zkrácené kruchtě nebylo místo, není bohužel známo.

Protože nám paní průvodkyně poradila, že pohledy a jiné suvenýry můžeme zakoupit v muzeu, když infocentrum je zavřené, vedly další naše kroky tam, ale do začátku otevírací doby nám ještě zbýval nějaký čas, tak jsme zkusmo nakoukli do kostela sv. Jakuba. Dveře zamčené nebyly, ovšem hned u vstupu jsme narazili na skupinu lidí, kteří zcela evidentně přišli na křtiny. Vetřít se tam a během křtin si prohlížet kostel by bylo dost hloupé, tak jsme zase vycouvali a šli se podívat jinam. Vyfotili jsme si Českou spořitelnu – na ní teda zajímavého není nic, ale na budově, ve které sídlí, ano. O kousek dál jsme narazili na cukrárnu, jejíž výloha nás zaujala natolik, že jsme se rozhodli zajít na kafe, a když jsme ve vitríně objevili zákusek nazvaný „Českotřebovský pražec“, bylo nad slunce jasné, že nemůžeme odejít, aniž bychom ho ochutnali. wink

Poté jsme učinili druhý pokus o návštěvu kostela. Křtiny sice už skončili, ale mříž byla zamknutá. To byla velká škoda, interiér kostela totiž vypadal hodně dobře. Snad někdy příště. V muzeu jsme původně chtěli jen nakoupit suvenýry, nakonec jsme se ale rozhodli i pro prohlídku. Takovou dost bleskovou, trochu nás tlačil čas, protože jsme chtěli ještě zajít na oběd, ale i tak to stálo za to. Velorexy, letadýlka, vláčky a expozice o kanálu Dunaj – Odra – Labe (doufám, že tahle blbost se nakonec realizovat nikdy nebude!).

Na oběd jsme zašli do místního pivovaru. Faltus jsem vybrala zcela záměrně, abychom v rámci poznávání mohli poznat i místní pivo. Museli jsme se ale rozdělit, téměř všechny stoly byly takhle v době oběda rezervované. Prý je tam takový frmol pořád, takže je rozhodně lepší si stůl minimálně tři dny dopředu zarezervovat. Oběd se trochu protáhl, hlavně tedy kvůli obsazenosti restaurace, takže jsme to měli na vlak tak akorát. Katku a Davida, kteří byli obslouženi dřív a kteří tedy také dřív dojedli, jsme poslali napřed, aby měli víc času na přetahování se skříňkou (které se nakonec nekonalo, skříňka vydala své poklady dobrovolně). Jo, a pivo mají dobré – aspoň teda jedenáctistupňovou Milotu Red Ale, kterou jsem pila já, a sedmnáctistupňového Miroslava, kterého si vybral Jirka.

Pak už nás čekala cesta s přestupem v Zábřehu a po druhé hodině jsme vystupovali v Nových Losinách. Teď už jen cesta do kopce a pátrání po správné chalupě. Dle instrukcí jsme měli přejít lávku přes potok a pak jsme to hned měli vidět. Tak jsme zkusmo přešli hned přes první lávku, na kterou jsme narazili, abychom zjistili, že jsme na špatné adrese. Z chalupy o kousek níž vyběhla tlupa psů a jejich majitelka nám evidentně chtěla pomoct, ovšem přes hlasitý štěkot nebyla schopná rozumět, na co se vlastně ptáme. Jirka se odvážně vrhnul do jámy lvové – teda psí – a šel se paní zeptat zblízka. Bohužel jsme o radu požádali nesprávnou osobu, pořád nás posílala někam do lesa a navíc chtěla využít té možnosti, že si má s kým popovídat, takže docela dlouho trvalo, než se Jirka mohl utrhnout. Jiná domorodkyně, která šla kolem, sice také náš problém nevyřešila, ale aspoň nás neposílala špatným směrem, nad to nás pozvala do penzionu Trojkámen hned dole u silnice. Správnou chatu jsme nakonec našli o čtyři silniční mosty výš, majitel na nás čekal venku, takže dalšího tápání jsme byli ušetřeni.

Převzali jsme chatu, a protože už nezbývalo moc denního světla na nějakou procházku, tak jsme zbytek dne strávili u společenských her. Ve všech třech kolech Bangu jsem si vylosovala roli bandity a s gustem jsem pokaždé odstřelila šerifa, aniž mi to jeho pomocník nebo odpadlík stihli zatrhnout. V obou kolech Česka jsem s přehledem vyhrála, přestože v kategorii „Příroda, věda, technika“ „moje“ otázky týkající se přírody dostávala Katka a já zas měla štěstí na „její“ matematiku. Při Aktivitách se mi taky dost dařilo hádat, takže jsem ostatním (hlavně tedy soupeřům) asi dost pila krev :-D

Pak už jsme si jen nachystali ležení (kotel na tuhá paliva vytopil ložnice poněkud nedostatečně, takže jsme se rozhodli nocovat v bojových podmínkách přímo v obýváku na gaučích a já na matraci z jedné postele – aspoň jsme v noci mohli sem tam přiložit) a šli spát, ať jsme fit na zítřejší program.

Poslední aktualizace: 4.4.2015
Expedice Apalucha 2014 - den první na mapě
Autor: Ajrad81
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Expedice Apalucha 2014 - den první

Česká Třebová - Turistické informační centrum města
Česká Třebová - Turistické informační centrum města
Infocentrum
Nachází se v historickém centru města (kousek za náměstím) v příz…
0.3km
více »
Česká Třebová - Stará radnice
Česká Třebová - Stará radnice
Radnice
Nachází se na historickém Starém náměstí čp. 77 a spolu s Novou radnicí a hotelem Korado tvoří nejvýraznější průčelí náměstí. Nad vstupem do objektu…
0.3km
více »
Na vlakovém nádraží v České Třebové
Na vlakovém nádraží v České Třebové
Ostatní
Už jste navštívili vlakové nádraží v České Třebové, ve městě…
0.3km
více »
Česká Třebová - Přívrat - Ústí nad Orlicí
Česká Třebová - Přívrat - Ústí nad Orlicí
Trasa
Zimní procházky máme rádi. Lyžovat sice se ženou oba umíme, ale…
0.3km
více »
Cesta za krásami České Třebové a jejího okolí
Cesta za krásami České Třebové a jejího okolí
Cestopisy
Východočeské město Česká Třebová bylo - a velmi často ještě stále…
0.3km
více »
Česká Třebová
Česká Třebová
Tipy a novinky
Česká Třebová, malebné městečko ve východních Čechách, leží v pře…
0.3km
více »
Česká Třebová – vzpomínky na mládí
Česká Třebová – vzpomínky na mládí
Město
Dnes má Česká Třebová asi 16 000 obyvatel, což není o mnoho víc než v době…
0.3km
více »
Výlet do České Třebové
Výlet do České Třebové
Tipy na výlet
Město Česká Třebová nás překvapila hned po vystoupení z vlaku…
0.3km
více »
Česká Třebová - autobusové nádraží
Česká Třebová - autobusové nádraží
Autobusová zastávka
Nachází se v jihozápadní části města, v předpolí zdejší…
0.3km
více »
Česká Třebová – Staré náměstí
Česká Třebová – Staré náměstí
Náměstí
Historické centrum České Třebové bylo roku 1995 prohlášeno Městsk…
0.3km
více »
K rotundě svaté Kateřiny
K rotundě svaté Kateřiny
Trasy
Trasa vycházky začíná na vlakovém nádraží v České Třebové. Odtud …
0.3km
více »
Česká Třebová - sousoší Sbratření
Česká Třebová - sousoší Sbratření
Socha
Toto bronzové sousoší se nachází  před českotřebovským vlakovým nádražím v rohu náměstí Jana Pernera. Pochází z roku 1947 a jeho…
0.3km
více »
Krok za krokem po České Třebové a okolí
Krok za krokem po České Třebové a okolí
Trasa
Krok za krokem po České Třebové a okolí      Přijměte p…
0.3km
více »
Městské muzeum v České Třebové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Městské muzeum v České Třebové
Muzeum
Všichni, kdo cestující vlakem znají Českou Třebovou jako důležitý…
0.3km
více »
Česká Třebová - městská památková zóna
Česká Třebová - městská památková zóna
Místní část
Městská památková zóna v České Třebová byla vyhlášena v roce 1995…
0.3km
více »
Z České Třebové do Litomyšle - tentokrát po zelené
Z České Třebové do Litomyšle - tentokrát po zelené
Trasa
Od českotřebovského nádraží vyrazíme tentokrát po zelené turistické značce…
0.3km
více »
Na Kozlovský kopec
Na Kozlovský kopec
Trasa
Kozlovský kopec se vypíná nad Českou Třebovou a na jeho vrcholu s…
0.4km
více »
Půjčovna kol Českých drah - Česká Třebová
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Česká Třebová
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními…
0.4km
více »
Česká Třebová - hlavní turistický směrovník u nádraží
Česká Třebová - hlavní turistický směrovník u nádraží
Rozcestí
Nachází se pod nádražní budovou u kruhového objezdu před hotelem Padevět. Po dvou letech přestavby přednádražního prostoru …
0.4km
více »
Česká Třebová - železniční stanice
Česká Třebová - železniční stanice
ŽST
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto…
0.4km
více »
Česká Třebová - dopravní terminál
Česká Třebová - dopravní terminál
Ostatní
Nachází se vpředpolí vlakového nádraží a byl slavnostně předán ve…
0.4km
více »
Česká Třebová - socha Jana Pernera
Česká Třebová - socha Jana Pernera
Socha
Nachází se na dnešním Pernerově náměstí v předpolí nádražní budovy, v těsné blízkosti autobusového nádraží a vjezdu do podzemních garáží.…
0.4km
více »
Česká Třebová - nejpamátnější sakrální stavba
Česká Třebová - nejpamátnější sakrální stavba
Rotunda
  Pro neznalé asi bude překvapením, že je jí románská rotunda, ale je to tak. Tahle východočeská je navíc v celé širé oblasti na se…
0.5km
více »
Procházka Českou Třebovou
Procházka Českou Třebovou
Tipy na výlet
   Dnes chceme navštívit obě Třebové a hrad Cimburk u Městečka…
0.5km
více »
Chalupa U kostelíčka - Česká Třebová
Chalupa U kostelíčka - Česká Třebová
Dům, budova
Starobylá spolková chalupa, stojící pod rotundou sv. Kateřiny, postavená v…
0.5km
více »
Česká Třebová – rotunda sv. Kateřiny
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Česká Třebová – rotunda sv. Kateřiny
Rotunda
Na stopu románské rotundy v České Třebové mě přivedly různé výsta…
0.5km
více »
Procházka k nejstarší Rotundě v České Třebové
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Procházka k nejstarší Rotundě v České Třebové
Rotunda
Nejstarší dochovanou památkou, zároveń jedinnou románskou památkou ve…
0.5km
více »
Česká Třebová
Česká Třebová
Město
Česká Třebová leží v Pardubickém kraji, severně od města Svitavy. Město j…
0.6km
více »
Do města Česká Třebová
Do města Česká Třebová
Město
Severně od města Svitavy leží nádherné město Česká Třebová, …
0.6km
více »
zavřít reklamu