Jedeme do našich severních hor - 15. den: Lužické hory - skoro 16 km dlouhý okruh: skalní město Horní skály - Vraní skály - Česká brána - Cikánský kout - Kohoutí vrch - Sedlecký Špičák - Popova skála - Podkova - Krásný důl - Horní sedlo
Středa 25. 8. 2021
I když bylo celou noc jasno, moc se neochladilo. Ráno je 12 stupňů, to je stejně jako včera. Dnes to však nefouká. Vstáváme dlouho, pořád si myslíme, že k nám dojde sluníčko. Jenže stále prosvěcuje jen mezi stromy. Nedá se dělat nic jiného, už musíme vstát. Snídáme v polostínu, takže docela v zimě.
Vybaveni pořádnou svačinou, raději ještě další malou, a pitím vyrážíme. Čeká nás asi 15 km dlouhý okruh přes skalní město Horní skály, jehož prohlídku doporučují ve všech získaných brožurách z této oblasti.
Z parkoviště Rynoltická, přes které vede linie pevností, šplháme po zelené. V malém skalním městě Horní skály je celá řada skalních věží (Cvičná skála, Velká Smrtka, Gahlerova věž, Sokol). Nástup do kopce nemám ráda, vždy mi to chvíli trvá, než se rozdýchám, ale mezi skalami pookřávám. I tady na značené trase míjíme řopíky. Téměř po rovině přicházíme ke skalnímu útvaru Vraní skály. Jen musíme ze značené cesty kousek odbočit. I tady to vypadá jako malé skalní město. Zajímavé je, že mezi těmito dvěma útvary jsme šli lesní cestou, téměř žádná skaliska jsme neviděli. Tyto pískovcovo-čedičové skály mají železité inkrustace - jak se odborně říká železu, které se ve žhavém magmatu rozteklo, proniklo do pískovce a následně ztuhlo. Nejvíc to bylo vidět ve skalách v blízkosti skalní věže Švarcvaldská brána, kde jsme byli v pátek. Tady nás to nějak neupoutalo nebo jsme si toho nevšimli. Tady šplháme na nejvyšší vrchol - na vyhlídku, kde se kocháme krásnými výhledy. Vidíme do Polska - přemýšlíme, co je to za elektrárnu. Až později jsme si uvědomili, že to musí být elektrárna Turów.
I když si myslíme, že hranice je ještě daleko, tak mi přišla SMS, že mě vítají v zemi EU. O chvilku později jsem dostala další SMS, tentokrát z ministerstva zdravotnictví, že mám při návratu do republiky vyplnit nějaký formulář. To je strašný, jak je jeden sledován. A to nemám chytrý mobil, ani nemám připojení k internetu. Ale ono je to asi jedno. Ještě zajímavější je, že Ota nedostal nic. A to máme stejného operátora. Vyplňovat nic nebudu, půjdeme max. po hranici. Tak snad nebudu mít následně nějaké problémy.
Vracíme se zpátky na značku a po ní ještě kousek zpátky. Cestou jsme si všimli, že nyní z našeho pohledu odbočuje vpravo pohodlná zpevněná cesta. Po ní si to zkracujeme na modrou turistickou trasu a po ní pokračujeme - chceme dojít k České bráně. Jenže z nepochopitelného důvodu mne mapy.cz po modré nechtějí pustit a ženou nás někam do německého vnitrozemí. Jsme zvědavi, jestli je na cestě nějaký problém. Zatím to neřešíme a jdeme přes Pekařův kříž k rozcestí U Tobiášovy borovice. Je tady nádherně, sluníčko svítí, ale horko není, jdeme lesem, občas míjíme nějakou skálu. A hlavně je tu nádherný klid. Lidi se do těchto koutů ani o prázdninách nehrnou. Moc dobře nechápu, kde ty lidi jsou, když se tvrdí, že lidi letošní léto omezili výjezd do zahraničí. Ale turistika je asi neláká. Možná je to i tím, že je poslední prázdninový týden.
Naštěstí na rozcestníku U Tobiášovi borovice je značení takové, jaké potřebujeme. Zelená značka vede Polskem, ale téměř podle hranice podle skal samozřejmě s německým názvem. Jdeme tedy tak, jak jsme si to představovali. Zajímavé je, že teď mne mapy.cz zase nepouští za hranice a zkouší mne přesvědčit, že do Polska se nesmí. Jenže u nás vede šotolinová cesta, v Polsku pěkná lesní. Mírně klesáme.
Skalní útvar Česká brána, který je právě na té zelené značce vedoucí polským územím, je dvojice pískovcových skal, které stále střeží nyní již bývalou vozovou cestu z Čech do Lužice, po které prochází státní hranice. Obchodní cesta byla ve 14. století přeložena, skály tady naštěstí zůstaly.
O kousek dál je možnost posezení, dáváme svačinu Však už máme docela hlad. Po chvilce odpočinku pokračujeme dál po zelené. Až k rozcestí Zigeunerwinkel nemusíme, nechá se přejít přes potok a přímo dojít k rozcestí Cikánský kout.
Tady odbočujeme vpravo po modré, jdeme po široké šotolinové cestě a stoupáme. Chvilku se zastavujeme na vyhlídce s výhledem do Polska. Nevidíme nic nového, dokonce tu nejsou ani žádné skály. Kupodivu jsme si všimli značky, která ze silnice odbočila vpravo do ještě prudšího kopce na Kohoutí vrch, což je vrchol, ale také skály a skalní vyhlídka. O kousek dál a výš je skalní vrchol Sedlecký Špičák, ale nám to nestačí, stoupáme ještě výš až k Popově skále. Konečně jsme na dnešním nejvyšším bodě. Moc se nám tu líbí.
Popova skála je mohutné pískovcové skalisko, které z dálky připomíná hradní zříceninu. Původní skalní blok se různou rychlostí zvětrávání jednotlivých vrstev rozpadl na jednotlivé skalní útvary a balvany, vznikly zde dutiny a jeskyně, různé prohlubně a mísy. R. 1907 byl vrchol zpřístupněn - vedou tam železné schody, a to skutečně pěkně dlouhé. Na vrcholovou plošinku se vejdou tak akorát dva lidi. Víc místa tam není. Je to nádhera, být takhle sami a vysoko nad stromy. R. 1934 musel být vrchol podepřen zděnou výztuží. Z vrcholu je nádherný kruhový výhled - jsou vidět Lužické hory, Sedlecký Špičák, Hrádek nad Nisou, Jizerské hory, Krkonoše, Ještědský hřbet, vrcholky Českého středohoří a Ralské pahorkatiny, polská elektrárna Turów s povrchovými doly, německé Žitavské pohoří - pohybujeme se jen kousek od hranice Trojmezí. Na vrcholu jsou dokonce panoramatické tabule. Ota je nyní ještě spokojenější - má pocit, že je na rozhledně.
Zpátky se vracíme jen kousek - zkracujeme si to po neznačeně pěkně prudké cestě. Jdeme přes rozcestí Podkova a po modré dál ke skále Podkova. Tu nemůžeme vynechat, když už se v těchto místech touláme. Podle pověsti do skály obtiskl svoje kopyto čert.
U skály vede pěšina vlevo z kopce dolů. Zkracujeme si to po ní na zelenou trasu, která nás dovedla na rozcestí Krásný důl, původně Císařský důl. Císař Josef II. tudy projížděl dne 17. 9. 1779.
Tady už se napojujeme na červenou truistickou značku a pokračujeme Krásným dolem. Údajně je to jedno z nejhezčích míst Lužických hor. My byli však nadšeni prakticky celou trasou. Pokračujeme přes rozcestí Pod Vraními skalami a přes jednu vyhlídku a přístřešek a směřujeme k autu. Procházíme okolo hezkých chalup prakticky na samotě - na okraji obce Horní Sedlo. Ještě po červené procházíme obcí, okolo kapličky a za chvíli jsme už u auta.
Nakonec nám to vyšlo na 16 km. Bylo to tím, jak jsme šplhali po skalách a různě je obcházeli. Někdy nás čekalo dost náročné stoupání, pak samozřejmě i klesání, ale užili jsme si to. Skály tu jsou zase jiné. Cestu jsme si užívali, nespěchali jsme. I počasí jsme měli ideální. I když svítilo sluníčko, většina cesty vedla lesem, takže ve stínu. Doufáme, že podobné počasí budeme mít zítra - chceme se jít podívat na Bílé kameny.
Teď je skoro půl šesté. Už jsme tady na parkovišti dokonce sami. Dokud je trochu teplo, jdu se honem umýt a až potom vařím večeři. Až při jídle jsme se všimli, jak je to ze všech stran zatažené. Honem dojídáme a vše uklízíme. Vyšlo to akorát. Když už jsem měla skoro i nádobí umyté, začalo pršet. Nepršelo dlouho, ale ochladilo se. Je 14 stupňů. Musíme si zvykat. Lepší to už asi nebude. Když jdeme spát, neprší, ale je to stále zatažené. Snad se v noci nepřižene nějaký vichr. Všude okolo nás jsou vysoké stromy.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.814, 14.834)
Poslední aktualizace: 23.1.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hrádek nad Nisou
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do našich severních hor - 15. den: Lužické hory - skoro 16 km dlouhý okruh: skalní město Horní skály - Vraní skály - Česká brána - Cikánský kout - Kohoutí vrch - Sedlecký Špičák - Popova skála - Podkova - Krásný důl - Horní sedlo
Horní Sedlo
Vesnice
Horní Sedlo je nevelká rekreační osada, ležící na stráni pod horským sedlem mezi Hřebeny a Ostrým vrchem, asi 3,5 km jižně od Hrádku nad Nisou. Původně se nazývala jen Sedlo (Pass) a jako…
0.8km
více »
Horní skály
Skalní útvar
Horní skály jsou významnou skupinou sedmi skalních věží, tvořených pískovcem a slepencem, zpevněným křemenným tmelem a prostoupeným tenkými žilkami křemene i vápence. Skály jsou pro svou Velkou členitost a pevnost oblíbeným cílem horolezců a na jejich vrcholy vedou cesty až VII. stupně obtížnosti. Věže tvoří řadu od jihovýchodu k severozápadu, v níž jsou…
0.8km
více »
Ostrý
Vrchol
V nejvýchodnějším cípu Lužických hor je asi 2 km dlouhý hřbet, po jehož temeni probíhá významné geologické rozhraní, označované většinou jako lužický zlom. Hřbet začíná u Horního Sedl…
1.2km
více »
Vraní skály
Skalní útvar
Vraní skály jsou významnou skupinou skal (500 m) nad Krásným dolem, asi 1 km západně od Horního Sedla a 1 km jihovýchodně od Popovy skály. Skály jsou tvořeny velmi pevným pískovcem se…
1.3km
více »
Čertova Pláň
Kopec
Čertova pláň a Kozí hřbet spolu tvoří výrazný souvislý hřbet, vybíhající z masivu Pěnkavčího vrchu na severozápad k osadě Lesné, mezi údolími Lesenského potoka a Milířky. Obě čá…
1.4km
více »
Pekařův kříž
Rozcestí
Rozcestí, kde se křižují dvě cesty. Modrá TZ - začíná a končí v Hrádku nad Nisou, a zelená TZ vedoucí z Dolního Sedla do Jablonného v Podještědí.
Na jedné z borovic visí dřevěný kříž s malovaným Kristem. Pravděpodobně ho sem pověsili pekaři, kteří se tu scházeli při cestě za obchodem. Podle pověsti měl kříž připomínat hrádeckého pekaře, krutým způsobem zavražděného a oloupeného cestou na trh do Ja…
1.5km
více »
Polesí
Osada
Polesí je malebné letovisko, ležící asi 1,5km severně od Rynoltic v romantickém údolí, obklopeném zalesněnými vrchy. Jeho zakladatelem byl rynoltický učitel Sebastian Finke, kte…
1.5km
více »
Havran
Skalní útvar
Havran je asi 20 m vysoký pískovcový skalní ostroh nad jižním okrajem osady Polesí. Skalní útvar ve tvaru ptačí hlavy je mírně převislý a vyčnívá nad údolí ze zalesněného Návrší, kterému se…
1.6km
více »
Sloní kameny a Skalsko -Jitrava
Krasový útvar
Bílé -Sloní kameny najdeme nedaleko Jitravy na Liberecku.Výrazna skupina skal rozdělena menší průrvou má díky příměsi kaolinitu ( jinak pískovcové skály) nápadně bílou barvu a oblé tvary, čímž připomíná hřbety obř…
1.9km
více »
Přes Bílé Kameny do Hrádku nad Nisou
Tipy na výlet
Za výchozí bod dnešního putování, jsem zvolil obecJednáRynoltice, nacházející se asi 17km západně od Liberce a 4km severovýchodně od Jablonného v Podještědí. Obec leží na silnici E13/I. spojující Českou Lípu s Li…
1.9km
více »
Jedeme do našich severních hor - 16. den - dopoledne: skoro 6 km dlouhý okruh: parkoviště Rynoltická - Kozí hřbety (Ostrý vrch a Vysoká) - přírodní park Bílé kameny - parkoviště Rynoltická; Hrádek nad Nisou - městská památková zóna
Cestopisy
Čtvrtek 26. 8. 2021 - dopoledne
V noci kupodivu zima nebyla. Nebo si už zvykáme. Asi ve 4 hodiny začalo pršet. To by až tak nevadilo, za deště se spí pěkně. Jenže na parkovišti nebylo místo, kde bychom nestáli pod…
1.9km
více »
Výlet na Bílé kameny.
Tipy na výlet
Přírodní památka Bílé kameny patří mezi ty, které člověk musí vidět. Byly v minulosti označovány jako Bílé skály či Sloní skály. Přírodní památkou byly vyhlášeny již v roce 1955 a jejich…
1.9km
více »
Popova skála
Skalní útvar
Výrazná pískovcová skála (565 m), vypínající se severně od Krásného dolu, je dominantou severovýchodního cípu Lužických hor. Skalnatý vrcholek vytvářejí tektonicky porušené svrchnokřídové pískovce. Původně vodor…
1.9km
více »
Jizerskými horami přes Lužické hory do Pekelných dolů, 3.část. CHKO Lužické hory, Jítrava, Sloní kameny, Vraní skály, Popova skála, Rynoltice.
Cestopisy
Ráno u Hejnic zjišťujeme potřebu doplnit proviant. To je naplánováno na jediné supermarkety v okolí. Kaufland a případně jeho souseda Penny, na cestě do Jítravy. V záloze je kousek za nimi…
1.9km
více »
Bílé (sloní kameny)
Kámen
Vydáte-li se z Nového Boru směrem na Liberec, tak u obce Jitrava uvidíte po levé straně osamocenou skupinu bílých pískovcových skal, které se říká Bílé kameny, nebo díky jejich tvaru též Sloní kameny. Přístup k ni…
1.9km
více »
Po vyhlídkách východních Lužických hor
Tipy na výlet
Přátelé turisté, zvu Vás na úžasné výhledy Lužických hor, shlédneme území tří státu, čtyř pohoří, spoustu lesů a skal. Optimálním výchozím bodem je železniční stanice Rynoltice na trati Děčín - Česká Lípa - Libere…
2.1km
více »
Popová skála u Hrádku nad Nisou
Vrchol
Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se nalézá město Hrádek nad Nisou. K městu patří i okolní obce Dolní Sedlo a Horní Sedlo. A právě posledně jmenovanou obec (místní část) jsme si vybrali jako výchozí místo p…
2.1km
více »
Kozí Hřbety
Skalní útvar
Hřbet začíná u Horního Sedla vrcholem Ostrý (507 m), na jehož jihozápadním svahu jsou u vrstevnicové cesty nevelké pískovcové věže Trojzubec a Poutník. U rozcestí na východním svahu vrchu je tzv. Landvašský kříž…
2.1km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bílé kameny
Zajímavost
Bílé kameny tvoří izolovanou, morfologicky výraznou skupinu skal asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomína…
2.2km
více »
Liščí kazatelna -skalní oblast Divadlo
Tipy na výlet
Za dalším turistickým cílem jedeme do Lužických hor,nedaleko Hrádku n.N. a vesničly Luckendorf.Na hranici s Německem, kde je zajímavá skalní oblast zvaná Divadlo a pěkná skalní vyhlídka zv.Fuchska…
2.3km
více »
Jitrava - Petrovice /Lužické hory
Trasa
Trasa vede Lužickými horami, přes přírodní památku Bílé skály, kozí hřbety, Horní sedlo, Horní skály, Vranní skály, Loupežnický vrch až do Petrovic. Jak je vidno z výčtu cesta je plná skal, Horní skály jsou oblíbené horolezci, Vranní skály nabídnou krásné výhledy na Žitavské hory, z Loupežnického vrchu můžete krásně vidět Hvozd(749m.n.m.)
2.3km
více »
Loupežnický vrch
Hora
Zalesněný čedičový vrch byl dříve nazýván též Jestřáb a jeho vrcholek je dnes z větší části zlikvidován těžbou kamene. Ze zarostlého vrcholku je jen omezený výhled na Hvozd a některé…
2.4km
více »
Rynoltice
Vesnice
Rynoltice leží pod jižními svahy Lužických hor, asi 5 km severovýchodně od Jablonného v Podještědí na hlavní silnici do Liberce. Její součástí jsou dnes také osady Jítrava a Polesí. První zmí…
2.4km
více »
Jítrava
Vesnice
Jítrava je protáhlá ves, ležící na horním toku Panenského potoka, asi 2,5 km východně od Rynoltic, k nimž dnes administrativně patří. O jejím založení není nic známo, ale poprvé se uvádí…
2.6km
více »
Lemberk
Zámek
Zámek Lemberk vévodí krajině pod Lužickými horami nedaleko Jablonného v Podještědí. Zámek Lemberk se nachází na Českolipsku v Libereckém kraji. Návštěvníci si mohou na zámku prohlédnout renesanční a barokní interi…
4.2km
více »
Petrovice
Vesnice
Petrovice jsou nevelká podhorská ves, ležící v širokém údolí Kněžického potoka asi 4,5 km severně od Jablonného v Podještědí. Kdy byla založena není známo, ale první zmínka o ní je z roku…
4.3km
více »
Hrádek nad Nisou
Město
Hrádek nad Nisou leží v Severních Čechách, severozápadně od města Liberec. Městečko se rozkládá v těsném sousedství hranic tří států a to České republiky, Německa a Polska. Jihozápadním směrem od městečka najdem…
4.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Grabštejn
Hrad
Rozsáhlý areál hradu a zámku Grabštejn stojí na návrší nedaleko Hrádku nad Nisou na Liberecku. Původní hrad připomíná okrouhlý bergfrit. Návštěvníci si mohou prohlédnout severní palác, věž s Vyhlídkou a přístupn…
5km
více »
Oybin
Zřícenina
Romantická zřícenina hradu Oybin, stojící na temeni pískovcové Stolové hory, je jednou z největších turistických zajímavostí Žitavského pohoří. Hrad byl postaven v místech, kudy již v dávných dobách procházela v…
6.9km
více »