Loading...

Jižní Čechy - 9. den - dopoledne - Vyšší Brod: Rožmberská brána, cisterciácký klášter (pivo pivovaru Porta Coeli), kostel Nanebevzetí Panny Marie, bývalý klášterní pivovar a bývalý klášterní mlýn, kostel sv. Josefa

Cestopisy

Sobota 20. 5. 2023 - dopoledne
V noci bylo jasno, ale přesto se pomalu otepluje. Ochladilo se až k ránu, ale teplota neklesla pod 10 stupňů.
Jak je naším zvykem, vstáváme v devět. Venku svítí sluníčko, ale i dnes to fouká. Přesto konečně nesnídáme v zimní bundě, kocháme se výhledy a já se rozhodla dát si dnes tady i ranní kávu. Prvně. V té zimě předcházejících dnů jsem na ní ani neměla chuť.
Do včerejší pivovarské hospůdky jdeme vyškemrat kanystr vody. I když jsme to v té zimě s mytím nepřeháněli, zvlášť Ota ne, tak voda ubývá.

Včera jsme navštívili nejjižnější bod naší republiky, dnes si chceme prohlédnout naše nejjižnější město. Jedeme do Vyššího Brodu. Městem jsme už projížděli, ale známe jen tamější pivovar. Na víc tehdy čas nebyl. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou r. 1995.
Parkujeme zdarma u nádraží. Chceme začít prohlídkou kláštera. Přecházíme Vltavu po mostě pro pěší, kde jsou sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Anny z r. 1724. Do areálu kláštera vcházíme Rožmberskou bránou. Při její rekonstrukci narazili řemeslníci na obrysy maleb, o kterých se vůbec nevědělo. Obrovská freska je v celém regionu největší. Je tam Panna Marie s patrony sv. Bernardem a Benediktem a nad vchodem je postava Rožmberského jezdce. Po rekonstrukci by měl být vchod osazen původními dubovými vraty.
Cisterciácký klášter založil r. 1259 Vok I. z Rožmberka. I když toho roku byla současně zahájena stavba klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie, byl dostavěn až ve 14. století. Nejstarší částí je dnešní sakristie. Pod kněžištěm se nachází hrobka rožmberského rodu, kam byl jako první pochován Vok I. z Rožmberka, který zemřel r. 1262. Posledním 10. pochovaným byl r. 1611 Petr Vok z Rožmberka. Jeho rakev se zachovala do dnešních časů ve velmi dobrém stavu. Z chrámové lodi lze vystoupit do malé kostelní věžičky do tzv. Rožmberské oratoře. Tam byl po rekonstrukci v letech 2011 – 2012 umístěn Závišův kříž, který je možno během turistické sezony vidět. Tento kříž klášteru věnoval Záviš z Falkenštejna. Je to relikviář s kusem dřeva z Kristova kříže – patří mezi z nejvzácnější středověké zlatnické památky. Největší zvláštností kostela jsou čtyři verze oltářního obrazu, které jsou měněny podle jednotlivých důležitých ročních období. Původní varhany z r. 1680 mají od r. 1892 novou skříň, kde jsou původní dva manuály, 41 rejstříků a 2052 píšťal.
Po husitských válkách v 15. století došlo k prvnímu úpadku kláštera. K jeho zrušení r. 1782 v rámci reformy Josefa II. nedošlo jen proto, že klášter byl zadlužen a císař by tyto dluhy musel splatit. Mnichům však nařídil takové úkoly, které se příčili zásadám jejich života. Museli vyučovat náboženství a teologii a spravovat celou farnost.
Ve 40. letech 20. století byli vyhnáni nacisty, kteří si zde udělali sklad ukradených uměleckých děl. Po 2. světové válce se vrátili, ale to netušili, že na počátku 50. let je příslušníci StB a SNB odvezou do internačních táborů. Část movitého majetku byla rozkradena, z nejcennějších částí bylo vytvořeno muzeum, ale klášter nikdo neudržoval. Až r. 1990 byl klášter řádu vrácen. Podařilo se obnovit komunitní život a opravit navrácenou část kláštera.
V areálu kláštera je ještě kaple sv. Anny a r. 1976 bylo v v těsné blízkosti kaple v bývalé prelatuře zřízeno Poštovní muzeum.

Od dubna do září je klášter přístupný veřejnosti. My tentokrát máme smůlu, prohlídka odešla před 8 minutami. Musíme si tedy počkat skoro hodinu. Ota nezahálel - objevil, že ve zdejší kavárně mají pivo z nám známého kláštera Porta Coeli. Tam jsme byli již asi 3x, prvně r. 2017. To jsme se na prohlídku nedostali. Vím, že se nám to později podařilo – jen bohužel nemohu najít, kdy to bylo. Jen víme, že o tamějším pivovaru nemáme vůbec tušení. Jako první klášterní pivovar na Moravě svoje první pivo uvařil r. 2019 v budově bývalých stájí hned vedle historického klášterního pivovaru. Od kdy se tu pivo kdysi vařilo, to jsem nezjistila. Poslední várka se tady uvařila r. 1942.
Hned je jasné, jak nám ta hodinka uteče. Za hříšné peníze kupujeme dvě třetinky světlou 14 a polotmavý bock 16. Otovi jdou odlepit i etikety, Je spokojený, i když zjistil, že etikety jsou na obou pivech stejné. Dokonce i pro vnoučata má hezká víčka, těmi jsou piva od sebe odlišená. Nakonec neodolal a koupil i tu třetí třetinku - doppel bock orátor 21. Ať ochutná všechna zde prodávaná piva.
Hodinka nám utekla rychle, ještě jsme si stačili v patře projít výstavu Ve znaku lilie a růže – příběh zdejšího cisterciáckého řádu a cisterciáckého opatství. No, stačili. Jen jsme to prošli. Je to hlavně hodně čtení a to nás až tolik nezajímá. Ani na to už nebyl čas. Ty důležité informace se určitě dozvíme při prohlídce kláštera, kdy se podíváme nejen do kostela, ale prohlédneme si i gotickou galerii, teologický a filosofický sál a projdeme se knihovní chodbou.
Dozvěděli jsme se, že nádherná výzdoba některých sálů přečkala pobyt německých i českých vojáků, a to jen díky rozumným oficírům, kteří prý zakázali v těchto místnostech hrát míčové hry. Vojáci tam chtěli prý hrát i fotbal. To se průvodce dozvěděl při prohlídce od jednoho z tehdejších vojáků.
Prohlídka má trvat hodinu, ale je vidět, že to pána baví. Ještě vybízí k dotazům a je spokojený, že se ptáme. Přetáhl asi čtvrt hodiny a zjevně mu to nevadí, i když má o to kratší přestávku.
Mimo jiné jsme se dozvěděli, jaký denní režim tu tehdy panoval. Spát chodili mniši již ve 20 hodin, ale budíček měli v 1,45 hodin. Od 4,40 do 8 hodin pracovali, v 11 hodin obědvali, následoval odpočinek do 14 hodin, práce do 18 hodin, večeře 18,45 – 19,15. Čas mezitím byl vyplněn různými pobožnostmi. Denní rozvrh se měnil podle roční doby. V zimě jedli pouze 1x denně, přes den neodpočívali, ale chodili spát dřív. Takový režim si tedy vůbec nedovedu představit.
Uvnitř byla zima, že jsme vytáhli i mikiny. Když jsme vyšli ven, byl to šok. Dnes svítí sluníčko a konečně je skutečně krásné teplíčko.
Po prohlídce jsme se chtěli jít podívat do míst, kde stával klášterní pivovar a klášterní mlýn. Jenže tam byl vstup zakázán. Zahlédli jsme jen chátrající zbytky pivovaru, který byl postaven v 16. století (ten první tady fungoval již od r. 1380). Po 2. světové válce došlo k úpadku a r. 1948 byl jeho provoz ukončen. Budovu klášterního vodního mlýna na říčce Menší Vltavice jsme ani nezahlédli. Je ještě o kousek dál a za rohem. Stával tady však již ve 14. století.
Mezi další historicky cenné památky města patří na druhém břehu řeky gotický kostel sv. Josefa, jehož základy jsou z r. 1347. Tehdy patřil ke špitálu, který r. 1346 nechal postavit Petr I. z Rožmberka. V 70. letech 17. století byl kostel rozšířen. Ve špitálu ještě v letech 1797 a 1798 byl lazaret. Co se s ním stalo dál, to jsem se nedočetla. Kostel byl v průběhu 18. století zrušen, ale r. 1816 opět obnoven. My jsme jen okolo něj projeli, ale nezašli jsme k němu. Víme však, že by potřeboval nový kabát.
Je hezky, dnes na oběd jít nechceme. Jedeme koupit chleba a pečivo, dáváme jen svačinu. Vařit budu až večer. Teď chceme jít ještě na jeden výlet - projdeme si jižní část města a jeho okolí
Poslední aktualizace: 10.10.2023
Jižní Čechy - 9. den - dopoledne - Vyšší Brod: Rožmberská brána, cisterciácký klášter (pivo pivovaru Porta Coeli), kostel Nanebevzetí Panny Marie, bývalý klášterní pivovar a bývalý klášterní mlýn, kostel sv. Josefa na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Jižní Čechy - 9. den - dopoledne - Vyšší Brod: Rožmberská brána, cisterciácký klášter (pivo pivovaru Porta Coeli), kostel Nanebevzetí Panny Marie, bývalý klášterní pivovar a bývalý klášterní mlýn, kostel sv. Josefa

Vyšší Brod - kaple sv. Josefa
Vyšší Brod - kaple sv. Josefa
Kaple
Téměř třítisícové půvabné jihočeské městečko Vyšší Brod, jehož hi…
0.1km
více »
Vyšší Brod a Jan Nepomucký na lávce pro pěší
Vyšší Brod a Jan Nepomucký na lávce pro pěší
Socha
Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník…
0.2km
více »
Vyšší Brod a cisterciácký klášter
Vyšší Brod a cisterciácký klášter
Klášter
K založení cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě došlo 1. červn…
0.2km
více »
Cisterciácký klášter Vyšší Brod
Cisterciácký klášter Vyšší Brod
Klášter
Cisterciácký Klášter ve Vyšším Brodě založil Vok z Rožmberka v roce 1259.…
0.2km
více »
Vyšší Brod - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Vyšší Brod - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Chrám
Nádherný chrám Nanebevzetí Panny Marie je neodmyslitelnou součástí…
0.2km
více »
Českokrumlovsko a Lipensko, 3. část – mezi cisterciáky z Vyššího Brodu a městem rekordů
Českokrumlovsko a Lipensko, 3. část – mezi cisterciáky z Vyššího Brodu a městem rekordů
Cestopisy
Cisterciácký gotický klášter ve Vyšším Brodě, který byl Rožmberky…
0.2km
více »
Vyšší Brod - Poštovné muzeum
Vyšší Brod - Poštovné muzeum
Muzeum
Mestečko Vyšši Brod  s približne 2500 obyvateľmi v juhočeskom kraji leží približne 22 kilometrov južne od svojho okresného mesta Čes…
0.2km
více »
Vyšší Brod - Vodáci a U Hastrmana
Vyšší Brod - Vodáci a U Hastrmana
Ostatní
Voda a hastrman patria neomysliteľne k sebe. Ide aj o prípad v mestečku…
0.2km
více »
Vyšší Brod-pokladnice kulturních a přírodních krás...
Vyšší Brod-pokladnice kulturních a přírodních krás...
Tipy na výlet
Mezi další turisticky zajímavé destinace jihočeského kraje jistě…
0.2km
více »
Klášter Vyšší Brod
Klášter Vyšší Brod
Tipy na výlet
Vyšší Brod je odjakživa městem vodáků. Právě zde totiž začíná pro většinu…
0.3km
více »
Klášter Vyšší Brod.
Klášter Vyšší Brod.
Klášter
Při návštěvě jižních Čech jsme měli na výběr z mnoha…
0.3km
více »
Vyšší Brod – klášter Monasterium Cisterciense Altovadum, perla jihočeské gotiky
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vyšší Brod – klášter Monasterium Cisterciense Altovadum, perla jihočeské gotiky
Klášter
Hned na úvod si můžeme prozradit, že mužský cisterciácký klášter …
0.3km
více »
Vyšší Brod - Kláštor, kostol a kaplnka
Vyšší Brod - Kláštor, kostol a kaplnka
Klášter
Vyšebrodský cisterciacky kláštor, ktorý založil Vok z Rožmberka v druhej…
0.3km
více »
Půjčovna kol Českých drah - Vyšší Brod klášter
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Půjčovna kol Českých drah - Vyšší Brod klášter
Půjčovna kol
Všechny půjčovny kol ČD jsou vybaveny kvalitními…
0.4km
více »
Rožmberská brána, klášter Vyšší Brod
Rožmberská brána, klášter Vyšší Brod
Dům, budova
Hlavní vstupní branou do cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě byla od…
0.4km
více »
Po stopách řemesel a poutníků na Vyšebrodsku
Po stopách řemesel a poutníků na Vyšebrodsku
Trasa
Po stopách řemesel a poutníků na Vyšebrodsku      Trasu…
0.4km
více »
Sjezd Vltavy na raftu ZDARMA
Sjezd Vltavy na raftu ZDARMA
Tipy na výlet
Do Vyššího Brodu vede lokální železniční dráha z obce Rybník, zde je…
0.5km
více »
Vltava je prima v září
Vltava je prima v září
Tipy na výlet
Jedeme řeku a to konkrétně Vltavu. Jezdíme každý rok.. začátkem léta, přes…
0.5km
více »
Vyšší Brod
Vyšší Brod
Městečko
Vyšší Brod leží v Jižních Čechách, jižním směrem od města Český…
0.5km
více »
Poštovní muzeum Vyšší Brod
Poštovní muzeum Vyšší Brod
Muzeum
Při prohlídce kláštera ve Vyšším Brodě jsme zavítali i do Poštovního muzea, které se nachází přímo v areálu cisterciáckého…
0.5km
více »
Opatská stezka I
Opatská stezka I
Tipy a novinky
 Přírodní park Vyšebrodsko protínají četné turistické stezky, kte…
0.5km
více »
Vltava - vodácké putování Vyšší Brod - Branná
Vltava - vodácké putování Vyšší Brod - Branná
Tipy na výlet
Další vodácké putování přesuneme ja jih Čech a vrhneme se na splutí části…
0.5km
více »
Jižní Čechy - 9. den - odpoledne - Vyšší Brod: okruh cca 6 km: kostel sv. Bartoloměje – Náměstí s kašnou a radnicí - Opatská stezka se studánkou - vodopády sv. Wolfganga – poutní místo Maria Rast am Stein – křížová cesta - obelisk Friedricha Nitsche
Jižní Čechy - 9. den - odpoledne - Vyšší Brod: okruh cca 6 km: kostel sv. Bartoloměje – Náměstí s kašnou a radnicí - Opatská stezka se studánkou - vodopády sv. Wolfganga – poutní místo Maria Rast am Stein – křížová cesta - obelisk Friedricha Nitsche
Cestopisy
Sobota 20. 5. 2023 - odpoledne Po dopolední prohlídce kláštera ve …
0.5km
více »
Vyšší Brod - kostel sv. Bartoloměje
Vyšší Brod - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Jednou z mnoha zajímavých památek v historickém centru třítisícového…
0.7km
více »
Kraví hora u Vyššího Brodu
Kraví hora u Vyššího Brodu
Hora
Kraví hora se svými 796 m n.m. se tyčí zhruba 2 kilometry severně od…
1.7km
více »
Vyšší Brod – křížová cesta a kaple Panny Marie na skále (CK)
Vyšší Brod – křížová cesta a kaple Panny Marie na skále (CK)
Tipy na výlet
Z náměstí ve Vyšším Brodě jdeme po zelené značce, kde po 900 metr…
1.7km
více »
Čertova stěna - Luč
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Čertova stěna - Luč
Skalní útvar
Čertova stěna s kamenným mořem je součástí národní přírodní rezervace. Nachází se na pravém břehu Vltavy asi 3 km před Vyšším Brodem…
2.5km
více »
Čertova stěna
Čertova stěna
Rezervace
Národní přírodní rezervace nedaleko obce Loučovice a Lipna nad Vltavou.…
3km
více »
Rožmberk nad Vltavou
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Rožmberk nad Vltavou
Hrad
Hrad Rožmberk nad Vltavou stojí na dlouhém ostrohu, ze tří stran obtékané…
5.9km
více »
zavřít reklamu