Loading...
Vždy jsem snila o tom, že se jednou podívám do divoké Afriky. To když jsem v mládí četla o Emilu Holubovi nebo Hanzelkovi a Zikmundovi. Ale s přibývajícím věkem si člověk říká, co když mě tam třeba uštkne jedovatý had nebo kousne moucha tse tse způsobující spavou nemoc nebo moskyt přenášející malárii. A zřejmě i proto, že člověk má z neznámých věcí strach. Nakonec jsem si dodala odvahu a letošní třítýdenní dovolenou jsem strávila v nádherné africké zemi v Keni. Jela jsem opět s německou cestovkou do přímořského letoviska Diani Sea Lodge nedaleko města Ukunda. Cesta je sice vždy komplikovanější, na vlak do Ostravy autobusem z místa bydliště, vlakem do Prahy a odtud opět autobusem na letiště do Frankfurtu v Německu. Na letiště jsme přijeli ráno kolem sedmé hodiny a odlétali jsme až kolem desáté večer. Letěli jsme s etiopskou leteckou společností Ethiopian. Nad Afrikou jsme letěli již ve dne, takže jsem mohla fotit z letadla. Do Keni jsme letěli s jedním avizovaným mezipřistáním v Etiopii v Addis Ababě a čekací dobou asi tři hodiny. Jaké však bylo naše překvapení, když jsme přistáli na dalším mezinárodním letišti, tentokrát v Tanzanii, a to na letišti Kilimanjaro. Bylo to ale jen na krátkou dobu, než vystoupili lidé, kteří s námi letěli a opět nastoupili noví lidé směřující do Keni. Pochopitelně, že jsme se hned hrnuli ke dveřím alespoň na focení. Pak už jsme pokračovali k cíli naší cesty do Mombasy. Po přistání jsme po nezbytných vízových formalitách nasedli do autobusu, který rozvážel rekreanty do jednotlivých letovisek.
I když jsem viděla hodně cestopisných filmů ze všech koutů zeměkoule, navštívíla několik zemí tzv. třetího světa, nestačila jsem se cestou divit. Projíždíme Mombasou k trajektu přes řeku a jedeme do Ukundy. Z hlavní cesty několikrát odbočujeme směrem k letoviskům, kde vždy vystupuje pár lidí. Nakonec zůstáváme s kamarádkou jen my dvě. Dočkaly jsme se a vjíždíme hlídanou branou do areálu našeho hotelu v Diani Beach. Po ubytování vytahujeme z kufru plavky a chceme se vykoupat v moři. Jsme upozorněni, abychom si vzali obuv do vody, je totiž částečný odliv a ve vodě jsou ježci. Procházíme se proto chvíli na pláži a koupání necháváme na příhodnější dobu. Hned ale k nám přichází beach boys a nabízí různé výlety do míst poblíž našeho letoviska a také do národních parků Tsawo a Masai Mara. Další ženy a muži nabízejí rozličné suvenýry, ať jsou to nádherné dřevěné vyřezávané věci, masaijská bižuterie nebo textilie a dokonce masáže. Někomu takové nabízení vadí, ale já občas v rámci svých jazykových možností s lidmi pohovořím a mnohdy se velice nasmějeme. Navíc si uvědomuji, že oni dělají pouze svou práci. Ceny výletů byly mnohem levnější než od cestovky, ale naproti tomu některé výrobky byly přemrštěně drahé. Všichni si totiž myslí, že pokud si můžeme dovolit přijet k nim na dovolenou, jsme milionáři. Mě ale dosti baví smlouvání, nekdy se ale člověk nad nimi ustrne a zaplatí skoro požadovanou cenu. Od příliš velkého obtěžování jsme se vždy uchýlili do areálu, a protože pláž patří hotelu, prodejci jsou nezbytnou ochrankou vykazováni do patřičných mezí.
Druhý den ráno jdu hned udělat okružní procházku po areálu s nezbytným fotografováním. Mnoho rekreantů jen leží, opaluje se, čte nebo spí, nejdou ani do moře, ani do bazénu. My jsme však ženy nejen na cestách, ale i v pohybu. Pokud nejsme v moři (do bazénu chodíme jen vyjímečně) účastníme se různých aktivit, na které nás pozývají animátoři. Je při nich totiž spousta legrace. A ta rivalita, když asi tři dny před naším odjezdem, přijel český pár a my hráli petang nebo šipky - Češi versus Němci. Nakonec velká radost, když jsme vyhráli. Každý večer pak byly animační večery - vystoupení souboru Masajů, Samburů, artistů nebo samotných animátorů. Místní hoši nám zorganizovali fish safari na nedalekém korálovém útesu, když nastal odliv nebo jsme se k dalšímu korálovému útesu projeli na opravdové kocábce. Po celý pobyt pozoruji v areálu různé druhy ptáků, motýlů, veverky, ještěrky a hlavně kočkodany a guarézy pláštíkové. Měly jsme o zábavu postaráno a opravdu se nenudily.
Co říct k našim dalším aktivitám. Podívat se na zvířata ve volné přírodě jsme letěly na třídenní safari do nejznámějšího Národního parku Masai Mara. Navštívily jsme nádherný ostrov Funzi, kde jsme byly kromě jiného v místní škole. Dalším výletem byla vyjížďka lodí do Národního parku Kisite Mpungli Marina s procházkou ve Wasini Island Coral Garden. Posledním výletem pak byl výlet do Národního parku Shimba Hills a cesta k vodopádu Sheldrick Falls. O těchto výletech budu psát samostatně. I když jsme se pohybovaly hlavně na jihu, poznaly jsme nádheru přírody a trochu i život místních lidí. Koupila jsem si CD s písněmi keňské skupiny, která zpívá již 20 let. Jsou to písně moc hezké a rytmické. Dokonce jsem se naučila i několik swahilských slov. Běžně jsme se všichni zdravili jambo, jambo a dělali jsme si legraci, když jsme slyšeli hakuna matata, což znamená není problém. Pro ně opravdu nic není problém, to jen my Evropané ho ve všem vidíme. Nebo pole, pole, což doslova znamená omlouvám se, ale spíše se používá jako pomalu. A co znamená nakupenda - miluji tě (miluji). Ano mohu říci nakupenda Kenya.