Loading...

Maliník a Mazance, čili výlet podle Franty

Cestopisy

Když začal turista všeobecně známý pod nicknamem Franta přispívat na stránky tohoto webu, hned zpočátku mě upoutal svými články, které popisují četné, převážně skalní útvary v relativní blízkosti mého působiště, tedy zejména v té oblasti, které se říká Hraběšická hornatina. Vždyť to jsou kopce, které máme vskutku hned vedle našeho města, vždyť svého času (tedy v pozdních dobách komunismu) byly Hraběšice – tedy vesnice, která horskému podcelku dala název, byly součástí Šumperka.

Jak se po roce 1990 všechno rozdělovalo, jsou zase Hraběšice samostatnou obcí.

Ale vraťme se k tématu. Vlastně nám František „objevil“ místa, lépe řečeno cíle, které leckdy domorodcům unikají. Jak bylo naznačeno, jde zejména o skalní útvary. Znalci samozřejmě vědí že Jeseníky (kam oblast z širšího pohledu spadá) jsou skal dosti plné, nicméně Hraběšická hornatina (přesně jde o podcelek větší Hanušovické vysočiny) je co se týče skal ve srovnání s jinými částmi Jesenické oblasti přeci jen jaksi zaplněnější.

Skály, kterými se tu zabýváme jsou pro nezasvěcené poněkud jiného druhu, než jaké známe z četných skalních měst Českého masivu, kde jde převážně o pískovcové útvary, modelované erozí do dnešní podoby skalních měst a labyrintů.

Motorest
Motorest  •  Foto: Bobkart

Skály v Jeseníkách jsou z velké části útvary méně efektní (na první pohled), ale leckdy narazíme na útvary, které obdiv zaslouží.

To, že je Hraběšická hornatina dosti kamenitá, naznačují již názvy tří největších vrcholů, Bílé kameny, Černé kameny, Kamenný vrch. Když k tomu přidáme název Rabštejn, zasvěcení už ví, že o skály tu není nouze. Občas jezdívám na kole do Oskavy a dál údolím do Bedřichova. Při tom není problém sledovat jak vrchol Rabštejna, který se vypíná nad závěrem údolí (pohled zespodu vlevo), tak na protější vrchol na opačné straně údolí. Když už tedy František dostatečně popsal a díky tomu i patřičně zreklamoval, usoudil jsem, že je nejvyšší čas jeho šlépěje následovat.

Polovina května přinesla náhlé ochlazení, ale nakonec počasí nebyl tak hrozné, jak se původně jevilo, tak i když byla třetí květnová neděle větrnější a chladnější, nakonec srážkově nevýznamná a nakonec i občasné sluníčko umožnilo zdokumentovat atrakce na cestě (ačkoliv pár kapek, dokonce i vloček se cestou namanulo).

Kdo si otevře Frantovy články, ví, že nejjednodušší přístup na zkoumané lokality je od Žďárského Potoka, tedy z mého směru první zastávky pod Skřítkem. O víkendu nám nahoru jezdí časný autobus v 6.40, naštěstí je už dlouhý den, tak se vstává vcelku dobře. Chce to jen v sobotu příliš nehýřit.

Od zastávky směřuje jediné značení v zelené barvě, a protože výchozí místo ještě pořád drží vcelku solidní nadmořskou výšku, nebude následovat žádný krkolomný výstup. Zelená TZ sleduje příjemnou lesní asfaltku, tu musím někdy vyzkoušet i kolmo, vlastně jede přímo na Rabštejn, ale celá dnes není důležitá, po nějakém kilometru doráží značení k rozcestí s pěší žlutou (a silniční cyklotrasou), směrovník nese označení Pod Výhledy. Žlutou tedy pokračujeme k rozcestí údajně pěti cest, napočítal jsem o jednu víc.

Foto: Bobkart

Sice jsem tu v životě nebyl, ale není problém zvolit tu správnou cest k Mazancům. Tak trošku to bude průzkum, tak zapnu GPS, ač moc nevěřím, že něco v lese zachytí. Snad ani neuběhne půl kilometr a vidím podezřele odbočující pěšinu, co kdyby, no šlo to pokračovat i po cestě, ale díky pěšině jsem hned u prví a to značně zajímavé skály. Vlastně je to podle mapy severní předvrchol Mazanců. Skalní výchoz dosahuje vcelku zajímavé výšky, snad i 8 metrů, táhne se v délce přes 50 m zhruba severojižním směrem, v nejvyšším místě má skála i nějaký převis, zajímavý doplněk tvoří i malý skalní hříbek. Pro začátek pěkný útvar.

Pěšina pokračuje přes další plochý vedlejší vrchol, tentokrát víceméně neošutrovaný, ale to je již vidět mýtina se krásnou loveckou chatou, o které se nakonec zmiňuje i Franta a následuje mazec, tedy přesněji hlavní vrchol Mazanců. Samotný vrchol je tvořen shlukem skalních útvarů, řekněme skalních srubů, ačkoliv jde o normální skalní výchozy, ne tedy erozní mrazové útvary. Terén je dosti nepřehledný a okolí skal zarostlé, nakonec se daří ale objevit stezku téměř k nějakému vrcholu.

Na nejvyšší bod už by to asi chtělo horolezeckou výbavu, i přesto se zdá, že výš se běžnými metodami nepodívám. K vidění je i omezený rozhled, hlavně k hřebenovce, někam nad Skřítek, na Ztracené skály.

Sestup musí být opatrný, přemítám kudy dál. Sice bych mohl vytáhnout mapu, ale odhaduji, podle terénu, kde by se mohly vytušit nějaké skalní útvary. Po pár metrech od vrcholu (mírným hřebínkem), asi k severozápadu mě náznak pěšiny vede podél skalního pásu, spíš k výchozu skal výšky do dvou, tří metrů, sice je skála dlouhá, ale relativně nezajímavá a navíc se vlastně pohybuji severně, tedy proti světlu. Kolem je hromada větví a spadlých stromů, tak si radši řeknu, že to chce větší odstup. Sestoupím tedy na jakousi pěšinu pod skály, zamířím poněkud k jihu, aby na skály trošku přišlo i nějaké sluníčko. Najednou jsou skály či skalní stěny o nějaký metr vyšší a zajímavější, dole vidím ve svahu vskutku už dosti mohutný útvar, to si říkám, že když shora vidím snad víc než 10 m (odhadem) skálu, zdola pod ní musí být pořádná stěna, než dorazím přímo k obrovitému objevu, vidím další a další zase poněkud nade mnou (trošku se hýbu k jihu), tak nakonec zase šplhám do kopce a ona tu jedna zajímavá skalka za druhou. No skalka, jde už o pořádné skály a když si uvědomíme, že skály jsou povětšinou nějakého rulového původu, sklon jejich vrás víceméně odpovídá sklonu svahů, tedy když je horotvorné procesy zvedaly, změnilo se jejich dávné vodorovné uložení. Horotvorné procesy je občas pokroutily, někdy i převrátily. Část skal výše ve svahu je skála povětšinou nižší, na některou by se i možná dalo vylézt, ale je toho tolik kolem , že jen tak lezu bez nějakého pevnějšího záměru.

Jak se pomalu posunuju víc k jihu při sestupu objevím, že ta skála, co se mi původně jevila jako nějaká věž je ve skutečnosti protáhlá podél svahu, a protože má na sobě malou další skalku, trošku připomíná ponorku. O pár metrů níž objevím malou vyhlídku na Bedřichov a protože se mi zdá ještě zajímavá skála asi 50 metrů vlevo (JV), tak si říkám tam skončím. K malému překvapení skalní okno, ne tedy obrovské, ale co by to bylo za skály bez skalního okna. Tím je skalní město téměř dokonalé. Myslím, že pro dnešek stačilo, tak od okénka už sestupuji mimo skal, nicméně téměř již ve v místě, kde vidím pod svahem lesní cestu mě pěšina obrací k severu. Nad ní se tyčí úctyhodné útesy, možná několik desítek metrů Vysokých.

Slyším i nějaké hlasy (po několika hodinách), tak i sem zavítají horolezci. Brzy jsem na silnici a protože ještě je času dost, tak není důvod zajít na svačinu. Na Rabštejn je to asi hodinka a díky tomu konečně ochutnám zdejšího Kvapníka, pivní speciál, co pro hospodu vaří v Sobotíně.

Naposledy jsem tu byl v lednu, to nebyl a protože je času vcelku dost, tak i na vyhlídku, ač od října (předposlední návštěva) taky dlouhá doba neuplynula.

A zpáteční Doprava taky v pohodě, na konečnou autobusu v Bedřichově to je asi 2 km.

K velkému překvapení GPS zaznamenala vskutku zajímavou čáru, jak jsme si ještě s Frantou vyměnili nějaké poznatky, tak vlastně by to měly být hlavně skály Maliníku (šel jsem víceméně na západ), ač částečně Mazance, ale na ty se určitě taky jednou dostane.

Poslední aktualizace: 30.5.2016
Maliník a Mazance, čili výlet podle Franty na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Maliník a Mazance, čili výlet podle Franty

Skála na předvrcholu Mazanců
Skála na předvrcholu Mazanců
Skalní útvar
Při pohledu na některá díla Přírody člověku v hlavě naskočí myšlénka:…
0.4km
více »
Na Maliník, Mazance a do údolí Oskavy v prosinci
Na Maliník, Mazance a do údolí Oskavy v prosinci
Cestopisy
  Sny se mají plnit nejen o vánocích... Po návratu z dovolené v Rýmařově…
0.6km
více »
Vrcholové skály Mazanců
Vrcholové skály Mazanců
Skalní útvar
  I když na dlouhý a protáhlý vrchol Mazanců (823 m) nevede žádná…
0.6km
více »
Mazance - severozápadní pás mohutných mrazových srubů
Mazance - severozápadní pás mohutných mrazových srubů
Skalní útvar
  Zhruba před rokem jsem na jaře podnikl další průzkumnou výpravu na dvoj…
0.7km
více »
Skály okolo vrcholu Maliníku
Skály okolo vrcholu Maliníku
Skalní útvar
Že se v pravé horské mlze terén velmi špatně zkoumá, dosvědčuje má…
0.9km
více »
Z Rýmařova na Mazance, Maliník a skály u Dobřečova - 1.část
Z Rýmařova na Mazance, Maliník a skály u Dobřečova - 1.část
Cestopisy
  Nevím přesně, jak se cítí pejsek, utržený z řetězu, ale tak nějak…
1km
více »
"Skalní katedrála" pod vrcholem Maliníku
"Skalní katedrála" pod vrcholem Maliníku
Skalní útvar
Maliník je nejjižnější, ale samostatnou částí hřebene a od mohutných…
1.1km
více »
Jak se dotknout štěstí
Jak se dotknout štěstí
Cestopisy
Někdo sbírá známky, jiný peníze, další hledá ženu na celý život anebo stav beztíže. Holt je každý z nás - člobrdů, naprosto jiný. A…
1.1km
více »
Skalní amfiteátr na jižním svahu Maliníku
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Skalní amfiteátr na jižním svahu Maliníku
Skalní útvar
  Objevování neznámých skalních útvarů je pro mne vždy nádherným dobrodr…
1.1km
více »
"Skála" nad údolím Oskavy
"Skála" nad údolím Oskavy
Skalní útvar
Důvodem k napsání tohoto krátkého příspěvku je umisťování černých ikonek…
1.2km
více »
Maliník - studánka pod Oborohem
Maliník - studánka pod Oborohem
Studánka
Upravený pramen má podobu maličkého dřevěného sroubku a nachází se na ji…
1.2km
více »
Maliník a Mazance - skalní město
Maliník a Mazance - skalní město
Skalní útvar
Skalní útvary na hoře Maliník a Mazance (Hraběšická vrchovina) jsou jední…
1.2km
více »
Prohlídka spodní části skalního města na Maliníku
Prohlídka spodní části skalního města na Maliníku
Skalní útvar
  O skalním městě na Maliníku už jsem tady na Turistiku s nadšením napsal…
1.3km
více »
Návrat na Maliník a cesta k Bílé skále
Návrat na Maliník a cesta k Bílé skále
Cestopisy
    V detektivkách se prý pachatel vrací na místo činu. Nevím, co je na…
1.4km
více »
Kaskády a vodopádky Oskavy nad Bedřichovem
Kaskády a vodopádky Oskavy nad Bedřichovem
Říčka
Z horního konce obce Bedřichov stoupá červená turistická trasa rovnou na…
1.5km
více »
Pod Výhledy
Pod Výhledy
Rozcestí
Pod Výhledy je rozcestí žluté a zelené turistické trasy a nachází se na jižním úpatí vrcholku Výhledy ( 864 m.n.m.), který se zvedá…
1.5km
více »
Nevyjde Skřítek? Zkuste Sfingu!
Nevyjde Skřítek? Zkuste Sfingu!
Tipy na výlet
Představte si, že se u vás nečekaně zastaví známí z hanáckých rovin s…
1.5km
více »
Údolí Oskavy nad Bedřichovem - skály
Údolí Oskavy nad Bedřichovem - skály
Skalní útvar
Půldruhého kilometru dlouhou "divočinu" údolí Oskavy mezi mostkem se…
1.9km
více »
"Skalky duchů" u Rýmařova
"Skalky duchů" u Rýmařova
Skalní útvar
  Začátkem měsíce prosince mne posedla tak neodbytná touha znovu…
1.9km
více »
Vodopády Oskavy
Vodopády Oskavy
Vodopád
Některé údaje na papíře vypadají velkolepě, tak mě zaujal pohled do mapy v okolí Rabštejna, kde jsem objevil nějaké skály a vodopád…
2km
více »
zavřít reklamu