Norské putování mezi 63 a 58 rovnoběžkou – IV. (Sognefjord, Stegastein, Aurlandsvamgen, Flåmsbana, Kjosfossen, Turlidfossen, Lærdalstunnel, Skahjem Gard)
Předchozí povídání: https://www.turistika.cz/cestopisy/norske-putovani-mezi-63-a-58-rovnobezkou-iii-sagasoyla-fylkesvei-55-fantenstein-sognefjellshytta-jostedalsbreen-vestland/detail
*
Ráno přichází naše letošní první seznámení s norskou vnitrostátní lodní dopravou. Trajektem z Mannheller do Fodnes přeplouváme Sognefjord, nejdelší fjord v Norsku, který je svou délkou 205 km zároveň druhým nejdelším fjordem na světě. Jeho strmé skalní stěny se vypínají do výšky 1700 metrů. Impozantnímu Sognefjordu se proto právem přezdívá Král fjordů. Opět jsme mile překvapeni, jak jim to tady dokonalo funguje. Vykládka přijíždějících automobilů, nakládka těch čekajících, do toho pěší a cyklisté, vše jde jak po másle. Kam se člověk v Norsku podívá, tam je voda, samá voda. Jsou sice místa na světě, kde voda chybí, ale při toulkách po Norsku člověk snadno podlehne iluzi, že je vody na světě více než dostatek. (foto 4001-4005)
(https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-sognefjord-nejdelsi-fjord-v-norsku/detail)
(https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-sognefjord-nejdelsi-fjord-v-norsku/detail)
Dlouhé či široké fjordy, velká jezera, řeky, říčky i potoky a vodopády plné vody. Když spadne jenom několik kapek deště, tak je to výhra oproti celodennímu dešti či mrholení. Termín „počasí“ je v Norsku velice relativní. Sice tady také předpovídají počasí, ale za dalším kopečkem či u následujícího fjordu to může vypadat úplně jinak. Nebo může celý týden svítit sluníčko, jak jsme to zažili my. (foto 4006-4009)
A opět pokračujeme do kopce. Podél potoků a řek s peřejemi a vodopády. Brzy nás opět vítá zasněžená krajina. Vzduch je nasycený uklidňující vůní okolních zasněžených hor. Stačí se vžit do toho ticha, neskutečného ticha norské přírody a postavit si dalšího sněhuláka. (foto 4010, 4011)
Sněhu okolo silnice je opět více než dost. To se musí zdokumentovat. Stejně nám budou říkat, že jsme to upravili ve foto shopu. (foto 4012, 4013)
Stegastein je krásná a zajímavá, uměle vytvořená vyhlídková plošina. Vybudovali jí nad obcí Aurlandsvamgen s výhledem na fjord Aurlandsfjord. (foto 4014-4016) (https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-vyhlidka-stegastein/detail)
Ve zmíněné obci jsme usoudili, že je čas na kávičku. Tentokrát volíme příjemný podnik jménem Marianne Bakeri – Kafe. Kromě kávy a zákusku si kupujeme na večer placku a sýr z místní farmy. Bylo tam úžasně. Na bližší informace se zeptejte té sovičky. (foto 4017) https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-kavarna-v-obci-aurlandsvangen/detail
Norsko se nepočítá mezi velmoci v železniční dopravě, ale Flåmsbana je úžasný železniční unikát, jedna z nejhezčích železnic v Evropě.
Do malebné vesničky na břehu ramene největšího norského fjordu občas zavítají po Flamské železnice slavné osobnosti. Flåmsbana je strmá spojnice vesničky Flåm, ležící na břehu Aurlandsfjordu, s horským nádražím v Myrdal. Koleje začínají kousek nad hladinou moře a vedou až do nadmořské výšky 865 metrů. Vlak se po nich houpá jako trajekt na moři. Dvacetikilometrová trať má jedno z nejprudších stoupání na světě. V tom nej…místě je to neuvěřitelných 55‰. Po cestě je zastávka Kjosfossen s vyhlídkou na stejnojmenný vodopád. Fantom vlaku se s námi namáhavě prodírá skrz kopce a skály. Dvacet tunelů, díky kterým se trať stavěla dvacet let, určitě není málo. Ten nejdelší měří téměř 1,5 kilometru. První vlak se po kolejích projel v roce 1940, pravidelný provoz pro cestující byl zahájen o rok později. V roce 1944 vybudovali u vodopádu Kjosfossen vodní elektrárnu, díky které mohla být celá trať elektrifikována. Ženušce říkali, že si má vyfotit toho inženýra u dolní stanice. Že jste ho poznali? No nevím, Ingolf Christensen, který je považován za "otce" místní dráhy, zase není tolik známý. (foto 4018-4030)
(https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-vlak-z-flam-do-myrdal/detail)
(https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-vlak-z-flam-do-myrdal/detail)
Ve Flåm se nachází volně přístupné muzeum Flåmsbana museet, kde je možno načerpat informace o historii stavby a spatřit velice zajímavé exponáty. (foto 4029, 4030)
(https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-vlak-z-flam-muzeum-a-socha/detail)
(https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-vlak-z-flam-muzeum-a-socha/detail)
Při následném putování si prohlížím v městečku Aurlandsvangen krásný bílý kamenný kostel, u kterého se nachází samostatně stojící dřevěná zvonice. (foto 4031)
(https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-kostel-vangen-kyrkje/detail)
(https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-kostel-vangen-kyrkje/detail)
Turlidfossen a Fossadrevet jsou dva vodopády nad sebou na řece Turlielvi. Zdálky vypadá vodopád poněkud menší (na norské poměry), ale velice hezký. Proto se jdu k němu podívat. Není však jednoduché si ho prohlížet zblízka a zůstat suchý. (foto 4032-4034) (https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-turlidfossen-a-fossadrevet/detail)
Při cestě od vodopádu si prohlížím vjezd do Lærdalstunnel, nejdelšího silničního tunelu na světě. Měří 24,5 km a nachází se na mezinárodní silnici E16 mezi Oslem a Bergenem. (foto 4035) (https://www.turistika.cz/mista/obrazky-z-norska-laerdalsky-tunel-nejdelsi-silnicni-tunel-na-svete/detail)
Ubytování volíme tentokrát v kempu Skahjem Gard, který se nachází nedaleko Aurlandsfjorden. (foto 4036)
(https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-skahjem-gard/detail)
(https://www.turistika.cz/rady/obrazky-z-norska-skahjem-gard/detail)
*
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(60.861, 7.112)
Poslední aktualizace: 5.8.2023
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Norské putování mezi 63 a 58 rovnoběžkou – IV. (Sognefjord, Stegastein, Aurlandsvamgen, Flåmsbana, Kjosfossen, Turlidfossen, Lærdalstunnel, Skahjem Gard)
Flåmsbana, železniční trať, Norsko
Technická památka
Flamsbana je atraktivní železniční trať ve středním Norsku. Vede nádherným údolím Flamsdalen z Flam na náhorní planinu do Myrdal. Vybudována byla v létech 1924 až 1940, aby sloužila k přepravě zbož…
0.1km
více »
Obrázky z Norska – vlak z Flåm do Myrdal
Zajímavost
Norsko se nepočítá mezi velmoci v železniční dopravě, ale Flåmsbana, strmá spojnice vesničky Flåm, ležící na břehu Aurlandsfjordu, s horským nádražím v Myrdal, je úžasný železniční unikát, jedna z nejhezčích želez…
0.3km
více »
Obrázky z Norska – vlak z Flåm, muzeum a socha
Zajímavost
Flåmsbana, strmá spojnice vesničky Flåm, ležící na břehu Aurlandsfjordu, s horským nádražím v Myrdal, je úžasný železniční unikát, jedna z nejhezčích železnic v Evropě. O ní jsem psal v jiném povídání, ale bylo by…
0.3km
více »
Flåmsbana - železniční klesání o 865 výškových metrů
Tipy na výlet
Flåmsbana je nejpříkřejší železnice v Evropě, která zdolává na 20 km 865 výškových metrů a to po obyčejných kolejích. Nejde tedy o zubačku či jinou podobnou dráhu. Tuto technickou zajímavost, která nás zaveze k úž…
0.4km
více »
Flåmsbana Museet
Muzeum
Ve Městečku Flåm kam se dobře dostaneme vlakem ze stanice Myrdal, ležící na trati mezi Oslem a Bergenem najdeme hned vedle vlakového nádraží Flåmsbana Museet - zde se dozvíme mnoho věcí z historie místní železnice…
0.4km
více »
Flåmsbana
Ostatní
Flåmsbana začíná ve městečku Myrdal na trati mezi Oslem a Bergenem. Je 25km dlouhá a patí mezi nejzajímavější a nejkrásnější tratě světa. Nalezneme na ní mnoho tunelů - jeden je dokonce ve tvaru spirály. Vlak je b…
0.4km
více »
Flam - Aurlandsfjord
Přístav
V nadmořské výšce 1 m se rozprostírá turisticky atraktivní místo Flam u Aurladsfjordu. Je to pohádkový pohled, když vystoupíte z vlaku po zdolání 865 výškových metrů z Myrdalu u vody a uvidíte nádheru, kteru vám p…
2.5km
více »
Flåm
Vesnice
Vesnice Flåm leží v údolí Flamsdal, kam se nejlépe dostanete želznicí z Myrdalu nebo autem, či lodí. Je to konečná stanice Flåmsbana - což je železniční odbočka hlavní tratě Oslo -Bergen. Místo je plné lidí, turi…
2.5km
více »
Obrázky z Norska – Kavárna v obci Aurlandsvangen
Rady a tipy
Marianne Bakeri – Kafe je příjemný podnik v obci Aurlandsvangen nedaleko známějšího a turistického místa Flam. My jsme si ve zdejší kavárně dali výbornou kávu a zákusek. Následně jsme si všimli, že zde prodávají výrobky z místní farmy a tak jsme si ještě zakoupili sýr a placku. Líbilo se nám tady.Otevřeno mají od osmi hodin do čtyř a v případě teplého počasí je možné usednout n…
6.5km
více »
Obrázky z Norska – kostel Vangen kyrkje
Kostel
Městečko Vangen (Aurlandsfjorgen) se nachází v kraji Rogaland na břehu Aurlandsfjorden. Je to příjemné místo a mě mimo jiné zaujal místní farní kostel.
Vangen kyrkje je krásný bílý kamenný kostel, který byl postav…
6.6km
více »
Obrázky z Norska – Turlidfossen a Fossadrevet
Vodopád
Turlidfossen a Fossadrevet jsou dva vodopády nad sebou na řece Turlielvi, která je napájena především tající vodou z malého ledovce Blåskavlen. Vodopád je to kousek menší (na norské poměry), ale velice hezký. Odhaduji jeho výšku něco přes 200 metrů, přičemž poslední část teče v kaskádě.
Není však jednoduché posuzovat zblízka parametry vodopádu. Když totiž teče hodně vody, tak č…
7.5km
více »
Obrázky z Norska – Skahjem Gard
Rady a tipy
Při návštěvě jedné norské perly, městečka Flam, jsme z cenových důvodů zvolili ubytování mimo zmíněné městečko. Volba padla na hotýlek s kempem jménem Skahjem Gard, který se nachází u silnice č. 50, asi tři kilome…
7.6km
více »
Obrázky z Norska – vyhlídka Stegastein
Vyhlídka
Vyhlídka Stegastein je krásná a zajímavá, uměle vytvořená vyhlídková plošina nad obcí Aurland s výhledem na fjord Aurlandsfjord. Nachází se u silnice č. 5627, která byla hlavní komunikací ve zdejším kraji před dok…
7.7km
více »
Aurlandsfjord
Turistické destinace
Představte si, že máte křídla a letíte nad krajem Sogn og Fjordane. Nevíte kam dřív kouknout, ale přece jen se váš pohled stočí na největší norský fjord zvaný Sognefjord s délkou 200 kilometrů a hloubkou až 1308 m…
8.8km
více »
Obrázky z Norska – Lærdalský tunel, nejdelší silniční tunel na světě
Zajímavost
Norsko, to je velké množství hor, zálivů, fjordů, ostrovů a pro silnice tudíž moc místa nezbývá. I přesto zde mají celkem dobře propracovanou silniční síť.
Museli však občas postavit nějaký most, který se přes vzn…
13.2km
více »
Kjosfossen
Vodopád
Kjosfossen je vodopád, který uvidíte v Norsku, pojedete-li speciální železniční dráhou Flambana. Ta vede ze železniční stanice Myrdal v nadmořské výšce 866 metrů a klesá během dvaceti kilometrů do nadmořské výšky …
13.3km
více »
Myrdal
Zajímavost
Myrdal je železniční zastavka na trase Oslo - Bergen. Zastavují zde všechny vlaky a to jak expresy, tak rychlíky. Je výchozí stanicí do odbočky železniční dráhy vedoucí do Flamu. Je to nejpříkřejší železnice v Evr…
13.7km
více »
Norsko 2010 - letadlem a vlakem, část 3. - Chci být tanečnicí u vodopádů
Cestopisy
Vlaky v Norsku svojí čistotou a vybavením nápadně připomínají vlaky ve Švýcarsku. Vyjíždějí na čas a pokud je po cestě nezdrží nenadálá událost, tak i na čas přijíždějí. Tou nenadálou událostí může být třeba nevolnost jednoho z cestujících, kdy školený vlakový personál se stará o první pomoc, přivolává sanitku a celý vlak čeká do vyřešení, respektive do předání nemocné…
13.7km
více »
Obrázky z Norska – fjord Nærøyfjord a Cafe Gudvangen
Zajímavost
Fjord Nærøyfjord, nacházející se u městečka Gudvangen, je zapsán na seznamu UNESCO, tudíž jsme ho po minulo ročních zkušenostech vynechali ze svých cestovatelských plánů. Je pravda, že byl po cestě, když jsme pokr…
14.7km
více »
Norské putování mezi 63 a 58 rovnoběžkou – V. (Gudvangen, Stalheimskleive, Tvinnefossfjels, Hardangebrua, Låtefossen, Svartevatnet, Svandalsfossen, Hjelmeland)
Cestopisy
Předchozí povídání: https://www.turistika.cz/cestopisy/norske-putovani-mezi-63-a-58-rovnobezkou-iv-sognefjord-stegastein-aurlandsvamgen-flamsbana-kjosfossen-turlidfossen-laerdalstunnel-skahjem-gard/detail
*
Ráno z…
14.8km
více »
Stalheimfoss - vodopád
Vodopád
Po cestě do Gudvangenu a dále na Vinje jsou dva vodopády padající do soutěsky Stalheimskleiv. K tomu vyššímu Stalheimsfossen můžete jít od parkoviště po Naučné stezce dnem soutěsky. Vodopád je vysoký 121 m. Ten nižší se jmenuje Sivlefossen. Když autem vystoupáte po serpentýnách s 18% stoupáním k hotelu Stalheim, nad tyto vodopády, dostane se Vám krásného výhledu do údolí.
23.2km
více »
Obrázky z Norska – Stalheimskleivská silnice
Zajímavost
Pokud hledá člověk v Norsku opravdu kuriózní silnici, tak je tady správně. Z hlavní silnici Oslo-Bergen je potřeba odbočit mezi Gudvangen a Vossem k hotelu Stalheim a tam čeká na řidiče stará Stalheimskleivská sil…
23.5km
více »
nejdelší tunel Norska
Technická památka
Nejdelší norský tunel je zajímavý tím, že uvnitř jsou osvětlené jeskyně (stání). Vede pod horou vysokou 1600 m. n. m. Je dlouhý téměř 25 km. Další info viz.
Odkaz na celou cestu: Z Nordkappu do Osla.
23.9km
více »
Obrázky z Norska – trajekt Mannheller - Fodnes
Rady a tipy
Počtvrté a naposled při putování po Norsku jsme využili možnost místní trajektové dopravy. Bylo to v době, kdy jsme jeli po silnici č. 5 směr Oslo. Opět vše fungovalo perfektně, byli jsme spokojeni.
Trajekt …
34.9km
více »
Finse
Zajímavost
Finse je železniční stanice přibližně 3,5 hodiny jízdy vlakem z Oslo. Nachází se na náhorní plošině Hardangervidda a to v nadmořské výšce 1100 m. Je tak nejvýše položenou stanicí na vlakové trase Oslo - Bergen. Vl…
35.6km
více »
Obrázky z Norska – Vesterland Camping
Rady a tipy
Při našem putování po Norsku jsme vyhledali ubytování nedaleko města Sogndal. Zvolili jsme Vesterland Camping, ale volno nebylo v chatkách, nýbrž v hotelové části.
Líbilo se nám, dobré služby, příjemné místo. Snad…
38.7km
více »
Obrázky z Norska – vodopád Skjervsfossen
Vodopád
Skjervsfossen je zajímavý vodopád z hlediska dostupnosti. Nachází se na staré silnici č. 13, na kterou je potřeba odbočit před tunelem Tunsbergtunnelen (ve směru k mostu Hardangebrua a fjordu Hardangerfjorden). P…
39.7km
více »
Vöringfoss - vodopád
Vodopád
Vöringfoss je 183 metrů Vysoký vodopád říčky Bjoreia. Tento velkolepý vodopád padá s obrovským burácením do velkého skalního kotle. Přitom vzniká velká, mlhovitá vodní tříšť. Druhý, přibližně stejně vysoký vodopád pad…
48.7km
více »
Sysenvatnet přehrada v oblasti Hardangervidda
Vodní nádrž
Přehrada je v oblasti náhorní plošiny Hardangervidda, která je národním parkem. Jedná se o velkou plochu nedotčené přírody.
Odkaz na celou cestu: Z Nordkappu do Osla.
53.2km
více »