Loading...

Od Tutanchamona k Old Shatterhandovi, 2. část

Cestopisy

Jestliže jsem první část pražského cestopisu zahájil možným alternativním názvem, udělám to i tentokrát. První únorový den letošního roku bych bez uzardění mohl pojmenovat „Od starých mistrů rovnou do pravěku“. A jestliže jsem se v 1. díle cestopisu pohyboval v časovém rozpětí od 14. století před naším letopočtem po první třetinu století minulého, tentokrát jsem si hrábl i do dob podstatně starších.

Po dobré snídáni jsem se s bratrancem a jeho chotí (oba se dobrovolně rozhodli, že mě v sobotu alespoň na chvíli doprovodí, i když jsem je varoval, že se mnou to je na výstavách dlouhé a náročné) vydal za pomoci MHD ku Hradu. Cestou jsem je v duchu litoval, ale moje obvyklé nadšení a dlouhodobý „muzejní“ pobyt nesli více než statečně. Zkratkou jsme proběhli k renesančnímu Schwarzenberskému paláci, kde se zatím potulovalo jen několik uměnímilovných jedinců. V hrůze před atakem „autobusů důchodců“ (omlouvám se, také mě to čeká, ale každý soudný senior jistě ví, jak to myslím) jsme hodili věci do šatny a letěli na grafiku.

Naše nejčernější obavy se vzápětí naplnily a první autobusy s veterány skutečně dorazily. A já v té chvíli proklel některé peněz chtivé histori(č)ky, jejichž nenažranost je donutila i v době, kdy je palác z důvodu volného vstupu plný, pořádají placené komentované prohlídky. Navíc velmi ryčným tónem a pro skupiny čítající několik desítek hlav.

My měli přece jen jistý náskok a navíc velké skupiny mířily hned na Staré mistry, takže se na grafikách dalo ještě docela slušně „dýchat“. Výstava – nazvaná Linie, světlo, stín – byla v grafickém kabinetu a ze sbírek NG, takže se víceméně opět jednalo o klasickou "fajtovštinu", která každého návštěvníka za běžného stavu přišla na 80 Kč. Na druhou stranu je pravda, že podtitul Výběr z mistrovských děl evropské grafiky a kresby 16. a 17. století v podstatě nelhal. Malá místnůstka, v ní nějaký ten Němec, Holanďan či Ital … ale pana Durera a jemu podobné mohu vidět kdykoliv ... 

Na nové uspořádání sbírek jsem se ale také docela těšil, protože NG to prezentovala málem jako další div světa nebo alespoň zázrak století. Byla to ovšem pouze další "fajtovština". Prostě se jenom část exponátů, včetně slavné Růžencové slavnosti nebo Cranacha, přestěhovala z protějšího paláce o pár desítek metrů jinam. I tak jsem se ale zdržel a patřičně pokochal. Přeskočil jsem vlastně jen a pouze - zcela tradičně - všechna ta zátiší a obdobně "nezajímavé" krajinky. 

Potom jsme se společně vydali směrem dolů, tedy na Staré Město. Stejně jako v pátek – ale stále výjimečně – ne Nerudovkou, ale po schodech. Ještě na Malé 
Straně jsme si skočili na oběd (když to v Praze trošku znáte, tak i na Královské cestě se jí a pije za velmi přijatelné peníze) a mě bylo jasné, že už toho moc nestihnu. Ale nijak mi to nevadilo a moc rád jsem si zase s někým normálně pokecal. Nakonec jsem oba přesvědčil, že ty salcburské Madony musí také nutně alespoň na chvilku vidět. Přece jenom se s těmito dámami, vytvořenými na Salcbursku (je tady ovšem nabídnuta i možnost srovnání s produkcí pražskou) z litého kamene – a kolem roku 1400 – člověk nesetká každý sen. A zajímavý je i fakt, že spoluorganizátorem výstavy je instituce s poměrně neobvyklým názvem: Muzeum hornictví a gotiky.

V Anežském klášteře jsem byl nadšen, oni docela spokojeni. Prošli jsme si výstavu, rozloučili se u šatny (tady jsem hloupě prohrál spor o to, jestli v těchto prostorách svého času strašilo i něco tak zbytečného jako je romantismus 19. století) a potom jsem si v rychlosti zaběhl nakouknout na své oblíbence ve stálé expozici, zejména na závěrečné Smrťáky. Na chvíli ještě zpět k těm litým Madonám a najednou už byl čas k odchodu. Do cesty se mi ale, bohužel, postavily slevy některých knih, které zde nabízeli. Má další cesta pak připomínala spíše tah soumara. I když se nejednalo zrovna o žádný Codex gigas, do ulice Ve Smečkách jsem se „potácel“ poměrně těžce.

Tady už na mě čekal pan Burian a všechny ty jeho prehistorické potvory, Mamutíci a postavičky z mayovek, zanegreyovek i verneovek. Základ expozice tvořily originály zapůjčené z unikátní soukromé sbírky. Vše bylo tak jak má být, ale překvapil mě jeden akt. Burian na něm zpodobnil svou – tehdy 17-letou - dceru Evu ... a byla to pěkná kůstka. Oko znalce ženské krásy zaplesalo, ale času bylo málo, takže jsem se raději opět rychle vrátil k oběma slavným, na zápěstí podřezaným, přátelům červeno-bílé barvy. A to bylo už opravdu všechno.

Foto: markyz63

Byl jsem s pražskou výpravou maximálně spokojen, i když bych za ty dva dny asi dokázal nějak stihnout i ten Egypt v Náprstkovi a Veletržní palác. Uvažoval jsem dokonce také o variantě, že bych využil volných vstupů, zrušil sobotní lístek na vlak a zůstal i v neděli. Ale v nejlepším se má přestat, takže už mě čekalo jen Hlavní nádraží, cesta na Moravu a krásně odpočinková neděle …

Závěrečné PS: Do Prahy jezdím (téměř) vždy rád a poměrně často. Program mých návštěv Matičky stověžaté – pokud se nejedná o služební cestu – bývá také pokaždé hodně podobný. Většinou jsou mým cílem různé zajímavé časové výstavy, které propojím s procházkou mezi Hradem a Starým Městem, posezením v nějaké hospůdce (tady vyhrává Malá Strana) a klasickým „zevlováním po bulvárech“. Proto jsem ani původně o své pražské anabázi z počátku letošního roku na stránkách Turistiky referovat nechtěl. Nakonec jsem se ale nechal ukecat. Koneckonců časové výstavy v Domu U Kamenného zvonu (Devětsil) a v Anežském klášteře (Krásné Madony) ještě pořád trvají …

A ještě jedno vysvětlení pro ty, co neznají výraz „fajtovština“. Jedná se o typický postup nedávného ředitele NG Jiřího Fajta spočívající v tom, že dotyčný vezme po dvou exponátech ze šesti místností, ty přesune do místnosti sedmé, kterou patřičně nějaký čas a na správných místech reklamuje, názvem označí za unikátní výstavu … a nechá si za to (námi) královsky zaplatit, i když dobře ví, že tam nikdy nikdo nic nového neuvidí. Je přitom zajímavé, že tento laciný trik může fungovat až neuvěřitelně dlouho a mnozí dodnes funkční působení pana doc. Dr. Ing. i Ph.D. vášnivě obhajují … 

Dodatek: Několikadenní prodleva způsobená poruchou mého počítače zavinila, že se tento příspěvek dostal na Turistiku později, než jsem plánoval … a svým způsobem vlastně pozdě zcela. Jakýsi divný vir totiž mezitím způsobil, že brány všech muzeí, galerií i historických památek se před námi na nějaký čas neprodyšně uzavřely. Spolu s nimi také sportovní stadiony, koncertní haly, rockové kluby a nakonec i státní hranice …

Poslední aktualizace: 15.3.2020
Od Tutanchamona k Old Shatterhandovi, 2. část na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Od Tutanchamona k Old Shatterhandovi, 2. část

Praha – kostel Panny Marie U Kajetánů  (Malá Strana)
Praha – kostel Panny Marie U Kajetánů (Malá Strana)
Kostel
Tento poměrně nenápadný kostel najdeme na jednom z nejfrekventovanějších…
0.1km
více »
Praha, Hradčany - Kohlova kašna
Praha, Hradčany - Kohlova kašna
Kašna
Kohlova, též Lví kašna se nachází na druhém nádvoří Pražského Hra…
0.1km
více »
Praha, Hradčany - staré probošství
Praha, Hradčany - staré probošství
Dům, budova
Staré probošství se nachází na třetím nádvoří Pražského Hradu. Kamený Biskupský palác zde byl, na místě staršího dřevěného, postaven před rokem 1060. Ve 12. stole…
0.1km
více »
Zahrady Pražského hradu - tentokrát Rajská zahrada
Zahrady Pražského hradu - tentokrát Rajská zahrada
Zahrada
Další ze 7 zahrad Pražského Hradu,kterou můžete navštívit(přístupných je 5…
0.1km
více »
Jižní věž chrámu sv. Víta opět přístupná
Jižní věž chrámu sv. Víta opět přístupná
Tipy na výlet
Pražský hrad, chrám sv. Víta v Praze (dostupnost tramvají číslo 2…
0.1km
více »
Martinický palác
Martinický palác
Muzeum
martinický palác se nachází na Hradčanském náměstí nedaleko Pražského…
0.1km
více »
Praha - kaple sv. Václava, nejcennější umělecký poklad střední Evropy
Praha - kaple sv. Václava, nejcennější umělecký poklad střední Evropy
Kaple
Jestliže se Itálie, Řím i Vatikán chlubí Michelangelovou…
0.1km
více »
Praha - Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Praha - Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Chrám
Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha Veža sa začala stavať asi r. 1396 podľa plánov Petra Pavléře. Po jeho smrti…
0.1km
více »
Za korunovačními klenoty a nejen to
Za korunovačními klenoty a nejen to
Cestopisy
Máme nového prezidenta! To by nebylo až tak zvláštní, ale vzhledem k této…
0.1km
více »
Chrám Svatého Víta
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Chrám Svatého Víta
Chrám
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen.…
0.1km
více »
Zlatá brána chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Zlatá brána chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Drobné památky
Slavnostním vstupem do nové katedrály a přístupem ke kapli sv. Václava se v roce 1367 stala trojdílná arkádová brána s předsíní před…
0.1km
více »
Praha maurská, škrétovská, technická … a (hlavně) zmrzlá, I. část
Praha maurská, škrétovská, technická … a (hlavně) zmrzlá, I. část
Cestopisy
Minulý týden se nám konečně podařilo dát dohromady volné termíny…
0.1km
více »
Oranžérie v Královské zahradě
Oranžérie v Královské zahradě
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,rád bych Vás pozval k návštěvě…
0.1km
více »
Praha 1 - Thunovská - busta Winston Churchill
Praha 1 - Thunovská - busta Winston Churchill
Památník
V Thunovské ulici před Britskou ambasádou si můžeme připomenout sira Churchilla, politika, premiéra, vojáka, spisovatele. Byl např.…
0.1km
více »
Praha – Velká jižní věž, nejdražší rozhledna ČR (Pražský hrad)
Praha – Velká jižní věž, nejdražší rozhledna ČR (Pražský hrad)
Rozhledna
Velká jižní věž je nedílnou součástí hradní katedrály sv. Víta,…
0.1km
více »
Katedrála sv. Víta - Velká jižní věž
Katedrála sv. Víta - Velká jižní věž
Tipy na výlet
Jedu do Prahy, projít se po Malé Straně. Jedu vlakem z Kladna do Dejvic a pak tramvají. Jedu na odpolední Výlet do Prahy projít se…
0.1km
více »
Praha – katedrální náhrobek sv. Jana Nepomuckého, největší kus stříbra v ČR
Praha – katedrální náhrobek sv. Jana Nepomuckého, největší kus stříbra v ČR
Socha
Monumentální stříbrné sousoší sv. Jana Nepomuckého, které se nachází v…
0.1km
více »
Praha - sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále
Praha - sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále
Socha
Stříbrné sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly patří mezi nejmladší atrakce…
0.1km
více »
Praha - Zámocké schody
Praha - Zámocké schody
Ulice
Zámocké schody začínajú u prezidentského paláca Pražského hradu a…
0.1km
více »
Praha – katedrální zvonice Velká jižní věž (Pražský hrad)
Praha – katedrální zvonice Velká jižní věž (Pražský hrad)
Zvonice
Hlavní dominantou Pražského hradu je bezesporu Velká jižní věž. Na rozdíl od dvouvěžového průčelí Svatovítské katedrály se v tomto případě jedná o…
0.1km
více »
Praha - Jablíčkový betlém na Pražském hradě
Praha - Jablíčkový betlém na Pražském hradě
Zajímavost
Součástí vánoční výzdoby areálu Pražského hradu jsou tradičně také betlémy…
0.1km
více »
Relikviář sv. Maura  v Praze
Relikviář sv. Maura v Praze
Tipy na výlet
Jdeme nebo jedeme na Pražský Hrad. Pěšky, tramvají, metrem - podle aktuáln…
0.1km
více »
Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly
Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly
Tipy na výlet
Na další sérii pražských výstav jsme se vydali tradičně vlakem,…
0.1km
více »
Výstavná Praha výstavní
Výstavná Praha výstavní
Cestopisy
Vzhledem k tomu, že se neskromně považuji za člověka kulturně vzd…
0.1km
více »
Arcibiskupský palác
Arcibiskupský palác
Dům, budova
Arcibiskupský palác je postaven v těsném sousedství Pražského…
0.2km
více »
Praha – kandelábr pouličního osvětlení (osmiramenná plynová lampa)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Praha – kandelábr pouličního osvětlení (osmiramenná plynová lampa)
Technická památka
Tuto zajímavou technickou památku najdete na pražském Hradčanském náměstí. Jedná se o osmiramenný litinový kandelábr plynového pouličního osvětlení…
0.2km
více »
Zlatá ulička na Pražském Hradě
Zlatá ulička na Pražském Hradě
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát bych Vás rád pozval na…
0.2km
více »
Praha - Nerudova ulice
Praha - Nerudova ulice
Zajímavost
Nerudova ulice vede z Malostranského náměstí až k branám Pražskéh…
0.2km
více »
Praha - Hradčany
Praha - Hradčany
Městská část
Praha Hradčany jsou městskou částí Prahy 1. Tato městská část Prahy se ro…
0.3km
více »
Praha - Malá Strana
Praha - Malá Strana
Městská část
Malá Strana patří k městské části Prahy 1. Tato část města se roz…
0.4km
více »
zavřít reklamu