TURISTIKU PODPORUJÍ
61 561 turistů a cestovatelů
112 161 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 398 552,- odměny za články
 Moje oblíbené
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Zlín a okolí

Krajské město Zlín leží ve východní části Moravy, na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů. Svou polohou zasahuje do tří národopisných oblastí - Valašska, Hané a Slovácka. Svým charakterem má však nejblíže k Valašsku. Město proslavil Tomáš Baťa. Unikátní je místní funkcionalistická architektura, která nemá jinde v republice, ale ani ve světě obdoby. 

Tip:  
  Trasy Zlín a okolí (65)
Beskydy, Javorníky, Valašsko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Beskydy, Javorníky, Valašsko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Okruh východními dědinkami Zlínska

Cestopisy

Fotografie (100)  • Foto: Franta
Klečůvka - osvěžovna

Jedno hezké březové popoledne vydráždilo mé cestovatelské buňky k nepříčetnosti, ty vyslaly signál do mozku a já byl nucen uposlechnout příkazu vydat se na cestu. Kam? Toť otázka... kvůli nedostatku času jen na kratší okruh po dědinách Zlínska. Samozřejmě takovými, v jejichž ulicích mé kopýtko ještě nikdy neškobrtlo...

Busem se přemísťuji kousek za naše krajské velkoměsto a nechám se vysadit ve středu obce jménem Klečůvka. Osídlení není příliš rozsáhlé, neboť jej obývá jen něco přes 300 stálých duší, ale je malebně rozloženo ve svahu agrárně využívaného kopce nad řekou Dřevnicí. Prvním objektem, na který narazím, je sympaticky působící osvěžovna s venkovní zahrádkou. Jmenuje se to tu U Hustých. Pro sichr mrknu na otvírací dobu (kdyby náhodou), a poté už stoupám po boční silničce k místnímu zámku a parku.

No zámek... on je to jen takový zámeček a to samé platí i o jeho dvouhektarovém parku. Ale co je malé, bývá většinou milé. (Řeč není samozřejmě o breberkách, ale o historickém patrovém objektu.)

Jeho klasicistní fasáda by v soutěži Miss Zámek asi nezabodovala, neboť je příliš strohá, ale západní vstupní průčelí je trošku zdobnější a nad vchodem je umístěn pískovcový erb Steibegů. Jak to vypadá uvnitř, nevím, neboť zámek je od roku 1966 sídlem okresní pobočky Moravského zemského archívu a kromě úředníků je do něj vstup zakázán. A to já nejsem.

Ale z hezky upraveného parku mne nikdo nevyhání, takže ten asi přístupný veřejnosti bude. Je tady opravdu na co koukat (dřeviny i křovinyjsou libé na pohled), to samé platí i o barokní soše sv.Jana z Nepomuku, umístěné nad zámkem.

No – on vlastně ten zámeček původně byl také barokní. Dědina Klečůvka totiž napřed spadala pod lukovské panství, ale pak se z ní stal v roce 1662 samostatný panský dvůr. Krom jiného měl vlastní palírnu, pivovar, sušírnu a sladovnu... takže mám takové tušení, že se těm poddaným, kteří v jejich provozech v potu tváře tak těžce nevolničili, žilo přece jen blaze...

Stával tu také pánský dům, který byl v sedmnáctém století přebudován na barokní zámeček. Klasicistní přestavbou byl postižen ve 30.letech 19.století a za utěšený vzhled parku můžeme vděčit rytíři Františku Hajničovi z Haydenburku. Vlastně ne – velká oprava zámku a úprava parku se odehrála až v polovině 90.let minulého století...

Po prohlídce parku jsem se chtěl původně vrátit do středu obce. Ale když vidím, že na jeho konci nechal tesař v plotě takovou díru, že by se jí protáhl i medvěd brtník, činím tak i já.

Hned za parkem probíhá silnice, která mne dovede do blízké obce Veselá. Probíhá po odlesněném hřebenu a nebýt toho oparu, dlouho bych se kochal výhledem na protější Vizovické vrchy a Hostýnky. Veselá je mnohem větší jak ta předešlá dědina a rozkládá se na bezlesém temeni kopce a svazích, klesajících směrem ke Slušovicím. Na první pohled to vypadá, jako by se místní inspirovali podobnými sídly až z daleké Vysočiny. Obec se připomíná už roku 1407, kdy patřila pod lukovské panství. Z něho ale byla o 300 let později vyňata a stala se spolu s Klečůvkou součástí samostaného pánského dvora.

Obyvatelstvo se až do nástupu Baťova obuvnického impéria živilo zemědělstvím a aby se tu neděla nějaká neplecha, na to dohlížel místní rychtáž (fojt). Převážná část domorodců obývala chalupy, kryté slaměnými došky či šindelem. Nám turistům by se dnes taková stavení asi notně líbila a mohli bychom se ufotografovat, ale původní obyvatelé by asi zaujali odlišný názor. Domečky byly vlastně jenom takovými většími kurníky a kromě jedné či dvou obytných světnic v nich byla už jen kuchyně, komora a sklep. Takže opravdu nic moc, o komfortu nemluvě...

Zato dnes vypadá Veselá dle výstavných domů na bohatou dědinu. Není se čemu divit, obyvatelé nalezli zaměstnání v blízkých Slušovicích, Vizovicích a ve Zlíně a na životním standartu je to znát. Mají tady také zajímavou Veselou školu a pozoruhodným objektem je i moderní sídlo Obecního úřadu, v jehož přízemí se nachází restaurace jménem Veselanka. Moc památek zde návštěvník nenalezne: kromě kříže je tu jen kaple sv.Anny z roku 1913. Sakrální stavbička je sice půvabná, ale je umístěna tak blbě u křižovatky, že se kvůli malému odstupu téměř nedá vyfotit.

Protože jsem si před cestou nastudoval mapy.cz, vím, že se má někde pod obcí nacházet i jakýsi lesní rybník. Ptám se na cestu jedné hezké domorodkyně, ale ta mne k němu k mému údivu posílá úplně opačným směrem. Hmm – dlouhé vlasy, krátký rozum... schválně neposlechnu!

A dobře jsem udělal, když k němu zamířím rovnou za nosem – tj. ulicí s novou zástavbou, klesající strmě dolů z kopce, přeptám se pro jistotu na cestu jednoho usměvavého staříka. A ten mi můj správně navolený směr potvrdí!

Cestou už po chodníku v houštině, sestupujícím na dno údolí, přemýšlím nad tím, proč jsou místní domorodci stále takoví rozřehtaní. Asi to bude tím, že se jejich předchůdci namísto věčného nadávání na poměry (i když kolikrát chodili s holými zadky) vždy raději smáli. A jejich potomci jejich geny zdědili a jsou vysmátí i dnes...

Od lesního rybníčka pokračuju lesní cestou podél potoka a ta mne zanedlouho vyplivne u trafostanice a dálnice do Slušovic. Je to do nich asi kilometr, proto opatrně po krajnici, neboť provoz je tu pomalu větší jak ve Zlíně. Když konečně zapadnu do ulic se sídlem bývalého Čubova impéria a potkám se s jednou sympatickou hospůdkou, musím se v ní zastavit, bych odměnil vysušené volátko alespoň malým pivínkem.

A pak už hurá do centra Slušovic. Tvoří jej náměstí Svobody, jemuž dominuje silueta kostela Narození sv.Jana Křtitele. Jeho na první pohled barokní fasáda je doplněna okny, která vyplňují novodobější vitráže s portréty českých světic a světců. Protože jsme národem kacířů, máme těch svatých málo a oken v kostele je bohužel víc, byla ta nadbytečná doplněna vitrážemi s podobiznami Panny Marie, svatého Josefa a Antonína Paduánského.

Náměstí je rozděleno na dvě části, neboť jím prochází hlavní silniční tah. I když mají Slušovice jen asi 3 tisíce obyvatel, vypadá to tu kvůli frekventované silnici hůř jak v našem krajském městě! Okolo kostela je polovina rynku dokonce upravena i pro pohyb lidí, zbytek slouží k ustájení jejich motorových miláčků. Za kostelem bychom našli upravený parčík s restaurací, před ním cukrárnu. Protější stranu náměstí zdobí budova Městského úřadu, Mateřské školky, pomník padlým a lákavá fasáda Přerovské restaurace. Do ní je ale zbabělcům vstup znepříjemněn rušným silničním tahem a nepřehlednou křižovatkou.

Na náměstí se chytám modré turistické značky a nechám se jí vést do dalšího cíle mé cesty – do obce Raková. Značka si to napřed velmi nesympaticky hrne do bezlesého kopčiska, ale o něco výš je stoupání už mírnější a očím se nabízí vyhlídka na Slušovice a malebné kopcovité okolí, Dokonce i několik modernějších laviček s koši na Odpadky se tu najde. Z výhledu mám prd, neboť je proti slunci, a tak valím až nahoru na kopec. Tady se pod křižovatkou cest nachází další vyhlídka. A také velmi fotogenické místo: k modrému nebi trčí koruny dvou vzrostlých stromů, chránících kříž, umístěný mezi nimi. („Ochranka“ ale hanebně selhala, neboť kříž kdosi šlohnul a zůstal po něm jen kamenný sokl...)

Od vyhlídky zamířím po značce a cestě na předěl hřebene, a pak už se mi otevře líbezný pohled na vesničku Rakovou. Dědinka je umístěná před větry chráněném ďolíku a od severu obklopena rozsáhlejším hvozdem. Zbylé světové strany tvoří rozsáhlé Pastviny, pole a luka. Raková je „neviditelnou“ a málo známou částí obce Zádveřice-Raková. Rozprostírá se okolo horního konce potoka Raková a nese jméno po zakladateli, jakémsi Rakovi. V análech se ale jako pustá ves připomíná až v roce 1549 – předtím patřila pod vizovický klášter a panství. Později byla znovu osídlena a její rozvoj přerušil až nájezd kuruců. Dnes je to obec téměř rekreační. Žádné památky v ní sice nenalezneme, ale zachovalo se tu dost starých dřevěných stodol (neodmyslitelné součásti původních gruntů), které z ní činí dědinku více jak malebnou. Z té atmosféry číší taková nostalgie a závan starých časů, až si člověk pomyslí, že možná právě v takovéto vesničce žili hrdinové Raisových zapadlých vlastenců...

Za spodním koncem Rakové narazím na velmi interesantní starý sad, a poté, když schovám fotoaparát opět do brašničky, pokračuju do cíle cesty – do vlastních Zádveřic. Silnička se vine v mělkém plytkém údolí, připomínajícím několikanásobně zvětšený úvoz. Díky malebnému okolí s lukami a lesíky ty dva kilometry rychle uběhnou a já jsem zanedlouho v centru Zádveřic, Mají tady nový hezký obecní úřad i s restaurací. Další osvěžovna pod jménem U Stojanů se nachází hned naproti přes křižovatku. Za ní bychom směrem k nádraží narazili na tři staré sklípky.

To mne ale nyní nezajímá, neboť spěchám po staré silnici vyfotit zdejší stavební skvost – evangelický kostel. Po téhle staré silnici ještě za časů mého mládí vedla hlavní trasa z Vizovic do Zlína. Pak byl ale postaven nový silniční tah, který Zádveřice míjí a cestujícím se za okny mihne pohled na vzdálenou obec a její dominantu, bělostný kostel, svítící jak maják. Daleko známejší jak vlastní dědina se stal zádveřický Motorest. Byl vybudován ještě za socialismu a přesně podle slov písně M.Davida býval otevřen Non Stop, což bylo za minulého režimu raritou.

Vraťme se ale do přítomnosti: k mé zlosti je teď odpoledne kostel špatně nasvícen, ale něco z boku se vyfotit dá. I když chybí odstup a jde to jen hodně širokoúhle...

Existence Zádveřic jako majetku vizovického kláštera a panství je sice zmiňována už roku 1261, ale vlastního kostela se místní dočkali až v roce 1869! Nacházejí se v něm památkově chráněné zvony, které byly rodáky zachráněny před válečnou konfiskací před koncem I.světové války. No – ony sice zkonfiskovány byly, ale před odsunem k roztavení byly uskladněny ve skladišti v sousední Lípě. Což si několik Zádveřických nenechalo líbit, pod rouškou tmy je v noci nazpět převezli a tajně zakopali na poli v tzv. „Mlčákově kútě.“ Do rána ještě stačili pole zporat a zasít, ani rodinným příslušníkům nic neprozradili a v dalších dnech bylo sedm z nich ještě odveleno na frontu, aby pomohli zachránit starého mocnáře.

Po skončení vojny a jejich návratu domů byly v prosinci 1918 oba ukryté zvony vykopány a s velkou slávou znovu pověšeny do věže kostela. A na Štědrý den už se jejich hlas lahodně rozléhal celým údolím!

Zádveřice jsou poměrně velikou obcí – spolu s Rakováky v ní dnes žije přes 1300 obyvatel. Dějiny jsou přitom podobné těm ostatním v oblasti: úroda se střídala s neúrodou, požáry, válkami, hladem a prosperitou. K hlavním majitelům patřili páni z Gollenu a Minkvicburku. Tady bych chtěl připomenout jednu zámeckou paní – Marii Annu. Její jméno asi leckomu z vás nic neřekne, ale ona povila také dcerušku, která se v dospělosti pyšně oháněla jménem Marie Terezie!

Z novodobějších dějin je zajímavý exodus, který se odehrál před sto lety a při němž na tisíc zádveřických rodáků zamířilo přes „velkou louži“ do USA a nový domov našli až v dalekém Texasu!

Já se od evangelického kostela naštěstí vracím jen do centra obce a k nádraží a odtud mne čeká cesta vlakem jen ten kousek do Zlína...

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.233, 17.773)
Poslední aktualizace: 7.7.2016
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Veselá

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,9km od místa

Příspěvky z okolí Okruh východními dědinkami Zlínska

Klečůvka - hospoda U Hustých
Klečůvka - hospoda U Hustých
Cyklo bar - hospůdka
Klečůvka je místní částí města Zlína, vzdálena od něj asi 8 kilometrů. V obci s něco málo přes třista stálých obyvatel a rozkládající se v bezlesém svahu kopce nad Lípou, se nachází Zámeček ze 17.století. Je bo…
0.3km
více »
Klečůvka - zámek a park
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Klečůvka - zámek a park
Zámeček
Říká se, že co je malé, je i milé. O zámku v Klečůvce - obci, rozkládající se ve svahu nad řekou Dřevnicí asi 8 km od Zlína - to platí dvojnásob. Prostá patrová klasicistní stavba na půdorysu písmene L rozhodně ne…
0.3km
více »
Vesele po Veselé
Vesele po Veselé
Vesnice
Vesnici s tímhle sympatickým názvem naleznete mezi Slušovicemi a Klečůvkou. Zajímavé je, že se po vzoru vzdálené Vysočiny hezky uvelebila (a poté rozložila) okolo temene nezalesněného kopce. Díky poloze jsou z…
0.9km
více »
Zlín - Želechovické paseky
Zlín - Želechovické paseky
Přírodní park
Jedním z šesti Přírodních parků ve Zlínském kraji je PP - Želechovické paseky nacházející se na JV území krajského města Zlína. Rozkládá se v jeho částech Kudlov, Jaroslavice, Želechovice nad Dřev…
1.3km
více »
Lipské paseky u Zlína
Lipské paseky u Zlína
Vesnice
Obec Lípa ležící ve Zlínském kraji se nachází u silnice na levém břehu řeky Dřevnice v chráměmé oblasti Vizovických vrchů pod horou Drdol. Je to 9 km východně, asi 6 km od krajského města Zlín směrem na Vizovice, …
1.4km
více »
Za labužnickým zážitkem do Rybářské bašty v Lípě u Zlína
Za labužnickým zážitkem do Rybářské bašty v Lípě u Zlína
Cyklo bar - hospůdka
Kdo má rád rybí dobroty - může navštívit kousek od Zlína v obci Lípě restauraci se specializací na jejich přípravu - s názvem Rybářská bašta. Zde je možno vyzkoušet si dle výběru z jídelního lístku obsahují…
1.4km
více »
Hned první dny roku 2018 jsou na Východní Moravě plné lákavých akcí. Nechte se inspirovat pestrou nabídkou!
Hned první dny roku 2018 jsou na Východní Moravě plné lákavých akcí. Nechte se inspirovat pestrou nabídkou!
Tipy a novinky
Od soboty 6. ledna do neděle 21. ledna bude možno na valašských Pustevnách (Prostřední Bečva) obdivovat ledové sochy. O víkendech budou připraveny rozšířené …
1.5km
více »
Výlet po okolí - Z Lípy do Zlína
Výlet po okolí - Z Lípy do Zlína
Tipy na výlet
Člověk ani namusí jezdit daleko a často najde místa na pěkný výlet docela blízko. My jsme si vybrali k půldenní procházce obec Lípu u Zlína. Jedeme autobusem asi 20 minut a vystoupíme na zastávce u restaurac…
1.6km
více »
Lípa
Lípa
Vesnice
Lípa je nevelká obec se 700 obyvateli a najdeme ji u silnice spojující města Zlín a Vizovice. Kromě silnice prochází Lípou rovněž železniční trať spojující tyto dvě města. Obec se rozkládá u soutoku říčky Dřevnice…
1.8km
více »
Letní procházka okolím Zlína přes Želechovické paseky
Letní procházka okolím Zlína přes Želechovické paseky
Tipy na výlet
Přesto, že letní sobotní ráno je spíše pod mrakem, vyrážíme na malou procházku do okolí Zlína. Městskou Dopravou se dostáváme do městské části Kudlova, je 2,5 km od města Zlína.…
2km
více »
Kostel sv.Petra a Pavla v Želechovicích n. Dřevnicí
Kostel sv.Petra a Pavla v Želechovicích n. Dřevnicí
Kostel
  Želechovice nad Dřevnicí jsou poměrně velikou obcí, kterou najdeme několik km na východ od Zlína. Délka její abnormálně dlouhé zástavby, nacházející se nad levým břehem Dřevnice, svádí k domněnce, že právě tady …
2.2km
více »
Hvozdná  - rybník Argalaška
Hvozdná - rybník Argalaška
Rybník
   Roku 1947 postihlo naši republiku katastrofální sucho a neúroda. Lidstvo v té době ještě neznalo pojem "globální oteplování," spojené s mediálním vyplachováním mozků, tak jak je známe dnes, a tak se při zjišťov…
2.4km
více »
V obci Hvozdná
V obci Hvozdná
Vesnice
Obec Hvozdná, kterou jsme procházeli, se nachází 12 km SV od krajského města Zlína. Žije zde 1140 obyvytel., v okolí stojí za návštěvu dva rozsáhlé rybníky, sloužící k rekreaci i rybolovu. Spodní r…
2.5km
více »
Hvozdná - současná tvář obce
Hvozdná - současná tvář obce
Vesnice
  Do obce Hvozdná, kterou najdeme 7 km sv od Zlína, jsme se podívali už několikrát. Při této naší poslední návštěvě se budeme zajímat o to, jak je dědina vybavena na nápor turistického ruchu a co dalšího může zají…
2.6km
více »
Na Juré, k Příluckému rybníku a na Šťákovy paseky
Na Juré, k Příluckému rybníku a na Šťákovy paseky
Cestopisy
  Měsíc po operaci kolena jsem se rozhodl jej rozhýbat nejen šlapáním po městských chodnících, ale i na první terénní túře. Je neděle těsně před půlkou měsíce října, krásně a teplo skoro jak na konci léta... takže…
2.6km
více »
Hvozdná  - drobné památky obce
Hvozdná - drobné památky obce
Drobné památky
     V obci Hvozdná, která se nachází přibližně 7 km severovýchodně od krajského města Zlína, nenalezneme žádná hvězdná turistická lákadla. Naši pozornost si ale určitě zaslouží i ty památky drobnější, zvláště nac…
2.6km
více »
Zoo Lešná
Zoo Lešná
ZOO
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
2.7km
více »
Procházka okolo Hvozdenských rybníků  a  vesnicí Zlínského kraje
Procházka okolo Hvozdenských rybníků a vesnicí Zlínského kraje
Tipy na výlet
SV - 12 km od krajského města Zlína se nachází obec Hvozdná, na procházku jsme se sem vypravili 2. dubnovou neděli, kdy počasí s Jarním sluníčkem láká k procházce. Autobusem jedeme ze Zlína…
2.8km
více »
Zádveřice-Raková
Zádveřice-Raková
Vesnice
Obec Zádveřice-Raková vznikla v roce 1960 sloučením dvou samostatných obcí Zádveřice a Raková. Obec se rozkládá na rozhraní Hostýnských vrchů a Vizovické vrchoviny, západním směrem od…
2.9km
více »
Slušovické náměstí Svobody
Slušovické náměstí Svobody
Náměstí
I když mají Slušovice pouhé tři tisíce obyvatel, vládne v nich díky podnikům a lidem, dojíždějících do nich za prací z širého okolí, ruch jako ve městě několikrát větším. Všimnete si toho zvláště na náměstí Svobod…
3km
více »
Z Velíkové do Slušovic
Z Velíkové do Slušovic
Tipy na výlet
 I když není konec ani ještě měsíce září, rána jsou chladná. Člověku (ba i manželce) v té zimě tuhnou bradavky, holé paže rozechvěje předstařecký třes, a tož nezbývá než trika přikrýt mikinou. A poté u…
3km
více »
Hvozdná – smírčí kříž
Hvozdná – smírčí kříž
Kříž
Obec Hvozdná, nacházející se v těsné blízkosti krajského i okresního města Zlín, sice získala pro svých dvanáct stovek obyvatel v roce 2010 titul „Vesnice Zlínského kraje“, ale žádnou mimořádnou sbírkou historickýc…
3.1km
více »
Z Kudlova přes Jaroslavické paseky do Želechovic nad Dřevnicí
Z Kudlova přes Jaroslavické paseky do Želechovic nad Dřevnicí
Tipy na výlet
  Neklimatizovaným prostředkem MHD jedeme na konečnou do Kudlova. Nová točna (jak zní oficiální název) se nachází už za dědinou. Hlavní silnice směrem k Březůvkám tu vede v délce více jak 0.5 km po rovinatém hř…
3.4km
více »
Z Lípy přes Terasovou vyhlídku do Želechovic nad Dřevnicí
Z Lípy přes Terasovou vyhlídku do Želechovic nad Dřevnicí
Tipy na výlet
   Za exotickými zvířátky nemusíte u nás na Zlínsku jen do Lešné, ale velmi zajímavé cizokrajné exempláře uzříte i mimo hranici zoologické zahrady. Nám se tak náš kratší nedělní výlet změnil na cestu plnou překvap…
4.1km
více »
Předjarní výlet po okolí -  z Příluk do Zlína
Předjarní výlet po okolí - z Příluk do Zlína
Tipy na výlet
Ještě není Apríl a počasí si dělá, co chce. Sluneční dny nás poctily svou návštěvou už začátkem měsíce a tomu odpovídají  i odpolední teploty kolem 15 stupńů. Na to, že je březen vyšel první březnovou neděli pěkný …
4.1km
více »
Mlýn ve Štípě
Mlýn ve Štípě
Mlýn
Větrný mlýn stojí u čp. 130 asi 500 m jihovýchodně od obce Štípa, která leží severozápadně od Zlína. Byl postaven v letech 1958 - 60 štípským starousedlíkem Kristiánem Kovářem. Složen…
4.5km
více »
Vizovice
Vizovice
Město
Vizovice leží na Jižní Moravě, východním směrem od města Zlín. Město se rozkládá v severní části Vizovické vrchoviny a na obou březích říčky Lutoninky. Město je známé svou tradiční výrobou…
6km
více »
Lešná u Zlína
Lešná u Zlína
Zámek
Zámek Lešná je klenotem areálu zlínské zoologické zahrady. Zámek doplněný o menší budovy a další drobné objekty, rozptýlené v parku, tvoří architektonicky ucelený soubor pohádkového ladění. Hlavní zámeckou dvoup…
6.1km
více »
Zlín
Zlín
Město
Zlín leží na Jižní Moravě, jihovýchodním směrem od města Přerov. Město se rozkládá v severní části Vizovické vrchoviny a na obou březích řeky Dřevnice. Město je známé obuvnickou Baťovou továrnou, každoročním fes…
7.3km
více »