Loading...

Přírodní rezervace Maštale

Cestopisy

Ve dnech 14.-16.2.2014 jsme navštívili turisticky velmi zajímavou oblast Česko-Moravského pomezí západně od Litomyšle-Toulovcovy maštale.

Jak už to máme ale ve zvyku, vždy se již cestou do nějaké lokality zastavíme na zajímavých místech, kterými projíždíme. Tentokráte tomu nebylo jinak. První naší zastávkou cestou do hotelu Renospond v obci Zderaz, se stalo město Moravská Třebová. Nejprve jsme podnikli výstup na rozhlednu. Jmenuje se Pastýřka a nachází se na kopci Pastvisko (516 m) 1,5 km jižně od centra Moravské Třebové. Rozhledna byla otevřena v červenci 2009. Stavba se opravdu povedla a skýtá skvělé rozhledy po kraji. Konstrukci rozhledny projektoval Jan Škoda, rodák z Moravské Třebové. Celková výška Pastýřky činí 27 m, vyhlídková plošina se nachází ve výšce necelých 25 m. K ní vede kovové, spirálovitě se vinoucí schodiště, které obtáčí centrální nosný pilíř rozhledny. Rozhledna je volně přístupná celoročně. V její blízkosti se nachází velký turistický přístřešek a upravené ohniště. Z vrcholu rozhledny se otevírají skvělé výhledy na město Moravská Třebová a Hřebečský hřbet, za pěkného počasí lze spatřit Orlické hory na severozápadě a Jeseníky s Králickým Sněžníkem na straně opačné. V bližším okolí vidíme mírné kopečky Zábřežské vrchoviny, Podorlické pahorkatiny a Svitavské pahorkatiny. Z rozhledny jsme sestoupili i do centra města, má řadu památek. Jednou z nich jezámek, který patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily moderní renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři manýristická křídla podle plánů italského stavitele Giovanni Maria Filippi. Zámek proto nechybí v žádné české učebnici dějin umění.
Další procházku jsme absolvovali ve městě Litomyšl. Historie města sahá až do 10.století, kdy na návrší nad řekou Loučnou stával hrad Slavníkovců, který střežil obchodní stezku zvanou Trstěnická, která vedla z Prahy do Olomouce. Olomoucký biskup Jindřich Zdík pozval do Litomyšle v polovině 12. století řád premonstrátů a ti zde založili roku 1145 premonstrátský klášter Olivetská hora. Premonstráti dosáhli vysoké úrovně hospodářské a kulturní, a tak byla Litomyšl povýšena roku 1259 na město. Za vlády Pernštejnů zde působil Vratislav II. z Pernštejna a ten nechal postavit litomyšlský zámek, jehož stavitelem byl hlavně Giovanni Battista Aostalli. Posledními majiteli Litomyšlského panství byli od roku 1855 Thurn-Taxisové. Nás město zaujalo, i v současnosti opravdu krásnou architekturou. Obdivovali jsme klášterní zahrady, Proboštský chrám, Piaristický kostel a kolej, zámek, muzeum antického sochařství a krásné Smetanovo náměstí s radniční věží a velkou spoustou krásných měšťanských domů.
Pár kilometrů před cílem naší cesty jsme se ještě stačili zastavit v obci Nové Hrady. Zdejší rokokový zámek z 18. století s rozsáhlým parkem, přezdívaný České Versailles, je opravdu překrásný. Jedná o soukromý objekt, který v poslední době prochází rozsáhlou rekonstrukcí, včetně okolí a pro návštěvníky nabízí v turistické sezóně řadu zajímavostí. Například zahradní labyrint, první české muzeum cyklistiky, špýchar, zahradní amfiteátr a křížovou cestu na zříceninu hradu Boží dům.
Cíl naší páteční cesty byl v obci Zderaz. Obec byla založena Podlažickým klášterem v polovině 13. stol. První písemná zpráva o Zderazi je z roku 1398, kdy byla jednou ze vsí patřících k Božímu domu, tj. k Novým Hradům. V současné době žije v obci 298 obyvatel. V obci převažuje zástavba přízemních rodinných domků, které zapadají do značně členité lesnaté krajiny na pískovcovém podloží. Na okraji obce, u rybníka, na hranici přírodní rezervace Maštale, se nachází hotel Renospond. Základna našeho víkendového výletu do tomoto regionu.
V sobotu jsme kolem deváté vyrazili nejdříve autem do městačka Proseč. Na jeho okraji, v části Paseky, stojí jedna ze tří rozhleden v okolí Toulovcových maštalí - Terezka. Hlavní vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 25 metrů. Máte odsud za dobrého počasí výhled na Hlinsko, Chvaletice, Svratouch, Žďárské vrchy, Poličku, Moravskou Třebovou, Toulovcovu rozhlednu, Budislav, Litomyšlsko, Jeseníky, Krkonoše, Chrudim, Pardubice a Kunětickou horu. Bohužel při naší návštěvě byla rozhledna uzavřená. Historie městečka Proseč sahá do přelomu 12. a 13. století. Vzniklo na území v majetku benediktinského kláštera v Podlažicích. Na počátku jeho dějin stál zřejmě útulek pro pocestné putující po stezce od Chrudimě na Moravu (název Proseč naznačuje místo prosekané v pohraničním hvozdu). Lidé se zde živili sklářsvím, lnářstvím a plátenictvím, po jejich úpadku potom výrobou dýmek, která přetrvala dodnes. Vzhled městečka se radikálně změnil po velkém požáru v r.1868, kdy lehly popelem všechny, do té doby dřevěné, domy na náměstí. Tomu dnes vévodí krásný gotický kostel sv.Mikuláše.
Z Proseče jsme přejeli do obce Bor u Skutče. Odtud jsme vyrazili do přírodní rezervace Maštale, jedná se o území v povodí horního toku Novohradky s výskytem pískovcových skal a borových lesů. Oblast leží na rozhraní České tabule a Českomoravské vrchoviny. Na počátku 15. století oblast daroval rytíř Vavřinec Toulovec z Třemošné městu Litomyšli. Ve zdejším skalním labyrintu narazíte na sklaní úvary rozličných tvarů a je jen na vaší fantazii jak si je pojmenujete a co v nich spatříte. My jsme zde navíc potkali čtveřici mužů v dobovém turistickém oblečení z počátku 20.st., se třemi psy a kozlem Matějem.
Z Boru jsme ještě zajeli do obce Předhradí, podívat se na hrad Rychmburk. Cestou jsme na chvilku zastavili u rozhledny Borůvka. Nachází se u obce Hluboká, je vysoká 18,5 m, její vyhlídková plošina se nachází ve výšce 15 m a má 70 schodů. Z této výšky se otevírá pohled na oblast Toulovcových maštalí, Skuteč, Chrudim, Pardubice, Orlické hory, Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Zajímavá konstrukce rozhledny je kombinací materiálů dřevo-kov a je dost podobná rozhledně Slunečná u Velkých Pavlovic.Při naší návštěvě byla i tato rozhledna bohužel uzamčená. Hrad Rychmburk se nachází 1,5 km západně od rozhledny Borůvka. Jedná se koncem 18.st barokně upravený gotický hrad, který slouží jako domov pro seniory . V současnosti prochází rozsáhlou opravou. Hrad byl založen v první polovině čtrnáctého století a jeho prvním majitelem se stal Tas z Mrdic. Majiteli byli též rody Valdštejnů a Kinských. V obci nás zaujal také zajímavý bývalý Panský dům a altán v panské zahradě s bustou zdejšího rodáka básníka Adolfa Heyduka.
Poslední turistickou lokalitou, kterou jsem ještě stačil ten den "objevit" byla přírodní památka Pivnice. Jde o nejdivočejší částpřírodního parku "Údolím Krounky a Novohradky" je to úzký, 1,5 km dlouhý, kaňon, zaříznutý v opukách a měkkých pískovcích. Nachází se mezi obcí Zderaz a Dolany na žluté tur.značce. Jen s pivem to nemá nic společného, jen snad to, že po návratu na hotel Renospond jsem hned lupl jednu Plzeň :-)
Z návštěvy tohoto koutu naší krásné vlasti jsme odjížděli naprosto turisticky uspokojeni a plni krásných zážitků. Měsíc únor sice není v této oblasti zrovna uprostřed turistické sezóny a tak jsme ani nebyli moc překvapeni uzavřením všech informačních center, rozhleden i dalších památek. Naopak jsme si pochvalovali, že jsme si zdejší přírodu užívali vcelku osamoceni. Na závěr mohu všem návštěvu Toulovcových maštalí jedině doporučit. A v případě, že se rozhodnete do maštalí zavítat,třeba se vám naše postřehy budou hodit.
Poslední aktualizace: 25.2.2014
Přírodní rezervace Maštale na mapě
Autor: vala1959
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Přírodní rezervace Maštale

Budislav - Toulovcovy maštale
Budislav - Toulovcovy maštale
Tipy na výlet
Chrudimsko – Toulovcovy Maštale. Tentokrát se podíváme do Východních Čech,…
0.5km
více »
Toulovcovy Maštale, Přírodní rezervace
Toulovcovy Maštale, Přírodní rezervace
Tipy na výlet
Toulovcovy maštale, včetně toho modrého lesního ovoce. Jen je k tomu třeba ještě správnou roční dobu, a ne víkend. Povolal jsem tedy do služby …
0.7km
více »
Městské a Toulovcovy Maštale
Městské a Toulovcovy Maštale
Skalní útvar
   Na první pohled se zdá, že naše skalní města mají svou stálou a…
0.7km
více »
Toulovcovy maštale
Toulovcovy maštale
Tipy na výlet
Toulovcovy maštale je přírodní rezervace, která se nachází mezi obcemi…
0.9km
více »
Toulovcovy Maštale
Toulovcovy Maštale
Rezervace
Příroda, nacházející se na území přírodní rezervace Maštale a…
0.9km
více »
Z Toulovcových maštalí do okolí
Z Toulovcových maštalí do okolí
Tipy na výlet
Náš výlet nás zavede do širšího okolí Toulovcových maštalí. Výlet bychom…
0.9km
více »
Toulovcovy Maštale.
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Toulovcovy Maštale.
Skalní útvar
Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale  se nachází se na rozmezí okresů…
1km
více »
Toulovcova rozhledna
Toulovcova rozhledna
Rozhledna
Jinak též zvaná rozhledna Jarošovský kopec. Nově postavená…
1.1km
více »
Borůvka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Borůvka
Rozhledna
Třetí a ?nejmladší? ze tří dřevěnoocelových rozhleden (Toulovcova rozhledna, Terezka) v oblasti Toulavcových Maštalí nedaleko Litomyšle. Na první poh…
1.1km
více »
Víkend na Vysočině - výlet do Přírodní rezervace Maštale
Víkend na Vysočině - výlet do Přírodní rezervace Maštale
Trasa
Malebná krajina, do níž se každý, kdo ji jednou navštíví znovu vr…
1.1km
více »
Toulovcova rozhledna
Toulovcova rozhledna
Tipy na výlet
Naším cílem je turistická oblast Toulovcovy Maštale, resp. Jarošovský…
1.1km
více »
Jedeme znovu na severovýchod - 36. den - odpoledne: Toulovcova rozhledna; Proseč - město, kostel, rozhledny Terezka (v části Paseky) a U Marešů (v části Martinice); Kolajova studánka
Jedeme znovu na severovýchod - 36. den - odpoledne: Toulovcova rozhledna; Proseč - město, kostel, rozhledny Terezka (v části Paseky) a U Marešů (v části Martinice); Kolajova studánka
Cestopisy
Úterý 13. 7. 2021 - odpoledne Včera večer jsme okolo Toulovcovy rozhledny jen projeli - bylo už pozdě a byla zavřená. Dnes dopo…
1.1km
více »
Turistické rozcestí Toulovcovy maštale
Turistické rozcestí Toulovcovy maštale
Rozcestí
Nachází se ve skalním amfiteátru na okraji skalního města s řadou těsných úzkých chodeb a roklí zvaných Toulovcovy maštale. Rozcestím pr…
1.2km
více »
Panský stůl - skalní útvar
Panský stůl - skalní útvar
Skalní útvar
Tento zajímavý uměle upravený skalní útvar se nazývá Panský stůl. Někdy…
1.2km
více »
Budislavské skály
Budislavské skály
Skalní útvar
Jedná se o nejrozsáhlejší komplex pískovcových skalních měst v Pard…
1.3km
více »
Jedeme znovu na severovýchod - 36. den - dopoledne: cca 10 km dlouhý okruh: Jarošov (u hřbitova) - Panský rybník - Vranice - Mojžíšův pramen - Dudychova jeskyně - Toulovcovy maštale - Městské maštale - Voletínská studánka - Jarošov
Jedeme znovu na severovýchod - 36. den - dopoledne: cca 10 km dlouhý okruh: Jarošov (u hřbitova) - Panský rybník - Vranice - Mojžíšův pramen - Dudychova jeskyně - Toulovcovy maštale - Městské maštale - Voletínská studánka - Jarošov
Cestopisy
Úterý 13. 7. 2021 - dopoledne Včera jsme dorazili do míst, kde se dnes chc…
1.3km
více »
Studánka Džberka
Studánka Džberka
Studánka
Jižně od Nových Hradů na Hlinecku se nachází významná přírodní rezervace Maštale. Jedná se o pískovsovou oblast s řadou romantických hlubokých…
1.3km
více »
Malý český ráj
Malý český ráj
Tipy na výlet
Okolí Budislavi s pískovcovými skálami láká stále více turistů a…
1.5km
více »
skála Petrovna v Maštalích
skála Petrovna v Maštalích
Skalní útvar
   Divoký a rozsáhlý - (rozloha přes 1000 ha) - pískovcový skalní…
1.7km
více »
Budislav - Velké hradisko
Budislav - Velké hradisko
Hradiště
Výrazný pískovcový skalní ostroh vystupující ve střední části obc…
1.7km
více »
zavřít reklamu