Loading...

Procházka opočenským zámeckým parkem

Cestopisy

 

Opočno. Kouzelné slůvko, vyvolávající představu spanilého východočeského zámku, který bohužel Jana i já zatím známe jen z obrázků. Impuls k jeho neodkladné návštěvě ke mně před koncem května vyslal kolega z práce - Karel, který se svou manželkou též rád cestuje. Barvitými slovy mi popsal víkendovou návštěvu skvostných interiérů zámku a hlavně jeho cenné zbrojnice. (Kája je totiž členem jedné zlínské skupiny historického šermu, která často vystupuje např.na hradě Sovinci, a tak mi bylo jasné, že jej hlavně ta středověká zbroj převelice uchvátila.)

 

Svoji choť jsem po návratu z pracovního procesu ihned seznámil s plánem cesty na nejbližší sobotu a jak správně předpokládal, byl přijat s nadšením. V pátek u nás stejně začíná ten slavný dětský filmový festival, a jelikož bude příští týden ve všech alejích nablito, bude lepší, když z města aspoň na jeden den vypadneme.

 

Byl to den naprosto podobný předchozím – i když byl teprve měsíc máj, léto se vlády letos ujalo již od dubna. Dlouhá cesta ze Zlína až do východních Čech probíhala ještě za příznivé teploty, ale tu nám záhy nadzvedlo zpoždění, které jsme nabrali v Olomouci... a pak přestup v Chocni. Tady nás totiž nádražní rozhlas (i digitální displej odjezdů) informoval, že budeme muset až do Týniště nad Orlicí pokračovat náhradní busovou dopravou. Ono se ale nadarmo neříká, že je vše zlé i pro něco dobré – takhle jsme projížděli dědinami a městečky v takové rovině, do nichž bychom se my, horalé, kvůli strachu z nížinné nemoci dobrovolně nikdy nevypravili.

 

V Týništi nás čekal přestup do vlaku a cestu do Opočna cestujícím v našem vagónu obzvláštnila jedna rusovláska, která byla majitelkou altového hlasu. V průběhu cesty totiž několikrát hlasitě vykřikla - „Miláčku!“ - načež sebou všichni pasažéři mužského pohlaví trhli a udiveně se s úsměvem na rtech uculili... leč tohle láskyplné oslovení nepatřilo ani jednomu z nás, nýbrž zrzčinu neposlušnému psovi!

 

V Opočně nám díky zpoždění bus do města pláchl. Jelikož měl jet za dvacet minut spoj další, využili jsme tento čas v chladivém stínu nádraží nejen k relaxaci, ale i likvidaci řízků.

 

A dobře jsme udělali! Teď trochu předbíhám, ale k jídlu v restauraci jsme se dostali až po prohlídce feudálního sídla těsně před našim odjezdem k domovu.

 

Vyprávění o krásách městečka a zámeckého sídla bude ale součástí jiného cestopisu, dnes vás chci pozvat „pouze“ na virtuální spoluúčast při naší prohlídce opočenského zámeckého parku:

 

Stála opravdu za to, dokonce mne uchvátila natolik, že si zasloužila tohle samostatné povídání. Po jejím absolvování mne zarazilo, proč se zámecké parky dělí pouze na parky francouzské a anglické, když tu máme ještě ten zcela unikátní – opočenský?

 

Má sice charakter toho, který do našich zemí přišel z hrdého Albionu, jenže tento byl naprosto fantasticky zasazen do divokého skalnatého údolí Zlatého potoka a tvoří architektonicky nesmírně vyvážený celek.

 

Po vzniku hradu na opukovém skalisku (odtud i název Opočno) bylo údolí pod ním odlesněno a stalo se součástí jedné z našich historicky nejstarších obor. Rudolf Josef Colloredo- Mansfeld nechal dolinu začátkem „století páry“ upravit na rozsáhlý anglický park, jehož ozdobou se staly i vodní plochy dvou rybníků, dále pak různé romantické stavbičky a vodopády.

 

My jsme do parku vstoupili u několikaposchoďového letohrádku, poblíž něho se už za Trčků z Lípy nacházela zahrada okrasná, užitková a ovocná. Před koncem 18.století tady prý byly vysazeny višně, broskve, meruňky a mišpule. V dnes opraveném skleníku a bývalé oranžerii se pěstovaly dokonce i citrusy a ananasy. Dnes se návštěvník musí namísto ovocné ochutnávky spokojit s vyhlídkou na město a velkým obloukem sestoupit pod skalnatým úpatím letohrádku dolů do údolí. Jak jsme se mohli dobře povšimnout – je tady trošku chladnější a stinnější mikroklíma, v němž našli zalíbení četné smrky, modříny, habry a tisy. Viděli jsme tu i kus opravdového suťového lesa. Ani ty opukové stěny nejsou holé a pokrývají je nízké kapradiny a mechorosty.

 

To jižní svah pod zámkem už tak prudký není a díky slunnější poloze je flóře mnohem lepším místem k životu. Daří se zde hlavně buku, jasanu, dubu, javoru a jírovci. Teplou stráň si oblíbily i cypřišky, zeravy a našli bychom tu dokonce exota až z jižní Evropy - planou formu tulipánu lesního.

 

Dno hluboce zařezaného údolí s okolními opukovými srázy má diky tekoucímu potoku a dvěma velkým rybničným plochám zase úplně jiný ráz. V mokrém mikroklímatu si libují dřeviny exotické, z nichž je tu k spatření např. líska turecká, smrk východní, tulipánovník anebo lípa stříbrná. Méně nápadné siluety stromů patří jinanu dvoulaločnému, katalpě či okrasné jabloni.

 

My si po překročení mostku k prvnímu rybníku zase libovali nad pohledy jak na jeho vodní hladinu, tak i na půvabné okolí s blízkým altánkem, od nějž se dalo sestoupit k hlučnému vodopádu. Cestou k druhému rybníku překvapily výhledy nahoru k zámku i na okolní skalní stěny s umělým orlím hnízdem. Spestřením byl i ten zvláštní dřevěný rotundový altánek a půvabné mostky, klenoucí se nad zúženými enklávami rybníků. Za druhou umělou vodní nádrží nás pak na konci zámeckého parku čekalo překvapení v podobě několika roubenek, jejichž umístění v okolní krajině bylo naprosto dokonalé. Chaloupky byly rozhozeny pod terasovitým svahem, stoupajícím ke kostelu Panny Marie a starému hřbitovu a obklopeny zajímavými shluky stromů i solitéry. Jedna roubenka nám díky vyvěšeným peřinám – ani nevím proč – navodila náladu Starého bělidla.

 

Z údolí nás pak čekal poněkud prudší výstup po chodníku lesním svahem a v závěru nás schodiště vyplivlo na vnitřní arkádové nádvoří opočenského zámku.

 

(Závěrem bych chtěl ještě podotknout, že se park dočkal velké rekonstrukce až před koncem minulého tisíciletí... no a v té veřejnosti nepřístupné oboře se pro ukojení vaší zvědavosti chová daněk skvrnitý, jelen sika a muflon obecný.)

 

 

 

 

 

Poslední aktualizace: 24.11.2018
Procházka opočenským zámeckým parkem na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Procházka opočenským zámeckým parkem

Opočno - zámecký park
Opočno - zámecký park
Park
Zámecký park, který se nachází v údolí Zlatého potoka jižně od zámku byl…
0.5km
více »
Do Opočna na renesanční zámek
Do Opočna na renesanční zámek
Zámek
Na zámku v Opočně podle pověsti bloudí hamižná " zlá Manda." Nevěříte - li…
0.6km
více »
Zámecký letohrádek v Opočně
Zámecký letohrádek v Opočně
Dům, budova
V  překrásném přírodním zámeckém parku v Opočně, v jeho západní části,…
0.6km
více »
Opočno-zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Opočno-zámek
Zámek
Opočno se v Kosmově Kronice české připomíná v r. 1068 jako knížecí hrad,…
0.6km
více »
Opočno - Dobruška - Opočno
Opočno - Dobruška - Opočno
Trasa
Trasa je osmou a poslední částí našeho cyklovýletu po stopách F.L.Věka,…
0.6km
více »
výlet na zámok Opočno
výlet na zámok Opočno
Zámek
    Kedže naša mama je rodačka z Podkrkonošia, z pekného mesta Trutnov, má…
0.6km
více »
Procházka krajinářským zámeckým parkem v Opočně
Procházka krajinářským zámeckým parkem v Opočně
Přírodní park
K zámeckému areálu v Opočně patří i nádherný anglický přírodně krajinářský…
0.7km
více »
Opočno - zámek
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Opočno - zámek
Zámek
Zámek Opočno, který je národní kulturní památkou, leží nad údolím Zlatého…
0.7km
více »
Procházka Trčkovým náměstím v Opočně
Procházka Trčkovým náměstím v Opočně
Náměstí
Trčkovo náměstí v Opočně je památkovou zónou plnou zajímavostí, vhodné k…
0.7km
více »
Lokalita Podkostelí - v Opočně
Lokalita Podkostelí - v Opočně
Místní část
Významnou součástí historického jádra města Opočna je městská část Pod…
0.7km
více »
Opočno - kostel Nejsvětější Trojice
Opočno - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Historie kostela Nejsvětější Trojice, který tvoří součást zámeckého areálu, je datována do první poloviny 14. století, kdy na jeho…
0.7km
více »
Opočno – zámek a krásný ořešák
Opočno – zámek a krásný ořešák
Zámek
Areál opočenského zámku obklopený přírodně krajinářským parkem je…
0.7km
více »
zámek Opočno
zámek Opočno
Tipy na výlet
Protože toužíme více poznat památky královéhradeckého kraje, rozhodli jsme se pro výlet na zámek v Opočně. Cestu jsme od minule trochu pozměnili, tentokráte Jedeme přes Turnov, J…
0.7km
více »
Opočno a Třebechovice pod Orebem
Opočno a Třebechovice pod Orebem
Město
V sobotu 29.10.2011 jsme se vydali n…
0.8km
více »
Opočno - kostel Panny Marie
Opočno - kostel Panny Marie
Kostel
Kostel se nachází v areálu starého hřbitova. Původní farní dřevěný kostel je v místě doložen již roku 1361. Současná kostelní stavba s…
0.8km
více »
Opočno - zvonice
Opočno - zvonice
Zvonice
Opočno - renesanční hranolovou Zvonici, která je postavena z opuky z místních lomů, najdeme u areálu kostela Panny Marie. Postavena…
0.8km
více »
V době dešťů a roušek na zámek Opočno
V době dešťů a roušek na zámek Opočno
Tipy na výlet
                     V době dešťů a roušek  na zámek Opočno 20.6.…
0.8km
více »
Opočno - Trčkovo náměstí
Opočno - Trčkovo náměstí
Náměstí
  Není rynek jako rynek. Ty, které jsou obklopeny prastarými měšťanskými …
0.8km
více »
Opočno - Kodymova ulice
Opočno - Kodymova ulice
Ulice
Nachází se v historickém jádru města, začíná na Kupkově náměstí, za…
0.8km
více »
Opočno
Opočno
Městečko
Podle stránek města Opočna je první zmínka o hradišti…
0.8km
více »
zavřít reklamu