Loading...

Z Komínků přes Budačinu do Halenkovic

Cestopisy

Těm, kdo četli mé dřívější cestopisy o toulkách po známých i neznámých chřibských skalách, možná připadá, jako bych se při nich „hlavním“ Komínským skálám cilevědomě vyhýbal, ale není tomu tak.

Já na nich kdysi dávno (asi v pětadvaceti letech) už byl. Jenže se tak stalo téměř za soumraku a po předchozí viděné Budačině mne Komínky trochu zklamaly. Od té doby jsem se pod nimi motal (ať už sám, nebo s ženou) vícekrát, ale od jejich další návštěvy (tentokráte už za pořádného denního světla) mne vždy odradily „hlučící davy“, proudící sem z rekreačního střediska na Bunči.

Pod Komínkami prochází červená tur.trasa, z níž vede na temeno vrchu Komínky sto metrů dlouhá významová odbočka. Je přitom ale nutno zdolat převýšení asi čtyřicet metrů a dost možná mne i tento fakt v horkých letních dnech vždy spolehlivě odradil.

 

PP Komínky
PP Komínky  •  Foto: Franta

Loni v říjnu jsem ale pojal úmysl vlastní vrchol Komínek opravdu navštívit a tentokrát mne od něj neodradil ani ten foukající větříček mající v poryvech sílu pořádné vichřice. Díky vichru a právě probíhající rallye z Kroměříže na Bunč (a zpět) bylo temeno skal liduprázdné a já si mohl vše v klidu prohlédnout.

A přitom zjistil, jak jsem se mýlil – jejich návštěva byla za dnešního mimořádně dobrého osvětlení opravdu zážitkem. I bez toho výhledu ze skal, otvírajícího se kdysi daleko do krajiny Kroměřížska a Uherskohradišťska, ale který se stal díky intenzivní zarostenosti dávnou minulostí…

 

Komínky bývaly našimi předky považovány za střed Moravy a také za tzv. „Ohňovou horu“, na jejímž odlesněném vrcholku plály v případě nájezdů uherských vojsk varovné vatry.

Vrcholové témě je skalnaté a jednotlivé výchozy i mrazové sruby se po něm táhnou do délky asi čtyřiceti metrů. Středobodem je tu kamenná „nádstavba“ v podobě impozantního skaliska, dosahující délky třinácti a výše pěti metrů, do jehož stěn byly ze dvou světových stran vyrubány schodky.

 

Proč vlastně tyhle schody „do nebe“ vznikly?

 

Foto: Franta

Na začátku minulého století se z Komínek stalo díky celkovému odlesnění kopce velmi oblíbené rozhledové a výletní místo. Často sem zajížděli hosté majitele Kvasického panství – Jaroslava Thuna, který v okolních hvozdech rád pořádal hony. Jednou u něj dlel na návštěvě i rakouský následník trůnu František Ferdinand d´Este a právě při té příležitosti se správa panství rozhodla vrcholové skalisko z obou stran zpřístupnit vytesanými schodky a vlastní vyhlídkové témě „oplotit“ železným zábradlím.

 

Dnes je vrchol chráněn jako Přírodní památka Komínky, o rozloze asi 0.5 ha. Skály sestávají z pískovce a slepenců a jejich povrch oživují běžné formy selektivního zvětrávání jakými jsou např. drobné voštiny, skalní mísy, výklenky a převisy.

 

Hlavními skálami ale Komínky zdaleka nekončí. Dál po hřebeni pokračuje zřetelná pěšina, která mne po sto metrech přivedla k návrší, „načančaném“ velkými balvany a skalkami. Z jeho středu se ke korunám lesních stromů vypínalo ústřední (leč poněkud nevzhledné) skalisko dosahující výše asi šest metrů.

Chodníček od něj pokračoval stále východním směrem a po pár minutách chůze jsem stanul před posledním skalním sukem, jehož ozdobou byly dvě daleko zajímavější, jen trochu nižší skály.

 

Foto: Franta

Ta druhá má při pohledu zdola dosti bizarní podobu: v její stěně je totiž k vidění „ksicht“ jakési do kamene zakleté hororové příšery…

 

...a přiznám sa, že aj gdyž už su veliký ogara, tož spat bych pod ňú sám v lesi pod širákem teda určitě nechtěl. Protože - co gdyby ta potvora v noci obživla?!

 

Od strašidelného pitoreskního útvaru jsem řídkým hvozdem sestoupil na blízkou vrstevnicovou cestu, po níž prochází zeleně značená turistická trasa a Spáčilova NS od Bunče do Kudlovické doliny.

 

Po chvilce chůze jsem se ocitnul pod zalesněným hřebenem tvořeným soustavou skalnatých suků, oddělených od sebe drobnými sedélky.

 

Pozor – nevstupovat!

 

Foto: Franta

Lokalita patří do chráněného území Přírodní rezervace Záskalí, na němž je pohyb mimo značených turistických tras a lesních cest zakázán. Zelená značka pás skalnatých „hrbů“ i s tím nejvyšším – Kameňákem (541 m) po jejich úpatí kopíruje v délce asi tři čtvrti kilometru a větší část rezervace tak lze pozorovat alespoň z odstupu.

Že jsem si zdejší pískovcové skalní výchozy zblízka nemohl prohlédnout mne vůbec nemrzelo – já se po nich totiž kdysi dávno (ještě v osmdesátých letech minulého století) prošel a nijak zvlášť mne ty balvany, skalky a trosky mrazových srubů neupoutaly. Oproti Komínkám a Budačině je to totiž jen takový slabý odvar, asi jako čajíček…

 

PR Záskalí byla na rozloze téměř 32 ha vyhlášena roku 1995 a kromě vlastního hřebene s vrchem Kameňák jsou chráněny i jeho jižní a severní vrcholové svahy. Porost je složen převážně z buku lesního (s vtroušeným dubem zimním), lípou velkolistou a srdčitou, javorem klenem a habrem obecným. Na zemi pak zvláště vyvinutým bylinným patrem, v němž se vyskytuje např.okrotice dlouholistá i bílá, kruštík modrofialový… a dost!

 

Nebudu tady zbytečně dělat amatérským botanikům laskominy, když je do lokality vstup zakázán.

 

Foto: Franta

Za Kameňákem už zelená začala velkým obloukem klesat do závěru Kudlovické doliny a než k bývalé Rozsypalově lesní osadě zcela doklesala, nabídla vykácená paseka pohled k blízkým Kostelanům známým svým Western rančem.

 

Na louce u Kudlovického potoka se rozkládá poněkud zpustlý rekreační areál, ve kterém to nejen za první republiky, ale kupodivu i za „komančů“ dost žilo.

 

Zakladatelem osady byl kroměřížský drogista Antonín Rozsypal, nadšený to milovník přírody. Kromě mnoha aktivit byl především propagátorem tábornického hnutí a pobytu mládeže v přírodě. Roku 1935 si po odkoupení pozemků od Havlíkovic z Lubné mohl splnit svůj sen a za pomoci přátel vystavět první chatky, dřevěnou budovu Lesní školy mládeže a koupaliště, ve kterém ale byla kvůli okolnímu stinnému hvozdu a nadmořské výši 300 metrů voda vždy spíše ledová.

O rok později byla na louce hned pod lesem vystavěna také restaurace disponující tanečním kolem. V tomto roce (1936), kdy byla Etiopie brutálně napadena fašistickou Itálií, dostala osada jako projev solidarity s napadeným lidem přezdívku Habeš.

 

Foto: Franta

Velmi aktivní Antonín Rozsypal poté za německé okupace tvrdě narazil: spojil se totiž s členy odboje, ale kvůli jejich naivitě byli všichni prozrazeni, zatčeni, odvezeni do Brna a po krutých výsleších převezeni do koncentračního tábora Mauthausen. Tam Rozsypal v prosinci roku 1941 zemřel. Po válce byla roku 1946 na jeho počest na blízkou skálu Budačiny umístěna bronzová pamětní deska, ale jelikož byla bronzová písmenka ukradena, nahradila ji deska z mramoru.

 

V období minulého režimu se Rozsypalova lesní osada přeměnila na rekreační středisko ROH pro zaměstnance gottwaldovského Svitu. Po „sametu“ sice byla lokalita vrácena Rozsypalovu synovci, ale ten ji později prodal.

A tak to vypadá, že více jak osmdesát let trvající historie osady a restaurace dospěla ke svému konci…

 

S pomalu chátrajícím areálem jsem se rozloučil posledním pohledem a před odchodem k Budačině učinil po vyšlapaném chodníčku krátký odskok k potoku. Stačilo po mostku přejít na druhou stranu a tady jsem stanul pod svahem, z něhož čněla zídka podoby Lurdské jeskyně (v ní soška panenky Marie) a pod ní tekla voda z upravené studánky. Nechyběl ani volně stojící kovový kříž. Tato Mariánská studánka nesla též pojmenování Rozsypalova. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století ji údajně jako projev díků za uzdravení matky zbudovali dva bratři.

 

Foto: Franta

Po návratu před areál osady jsem překročil silnici a dal se po značce nejprve k bývalému kamenolomu, kde stojí pěkný turistický přístřešek. Jeho lavičku jsem využil ke chvilkovému spočinutí a nutné dodávce nikotinu do již nahlas řvoucích abstinujících plic a pak už vyrazil svahem k Budačině.

 

Mám to místo s velkým skaliskem, jeskyňkou a malou skálou docela rád, ale dnes už jsem toho měl opravdu plné brýle. Proto jsem, abych Budačinu neurazil, k ní učinil jen pár vstřícných kroků, křikl – Ahoj, skaly! - zamával a valil na blízký hřeben.

 

Vítr už se konečně trochu ztišil a navíc mi fučel jen do zad, takže jsem těch několik kilometrů k rozcestí nad Halenkovicemi prosvištěl jak japonský rychlovlak. Tady už bylo při sestupu do té velké dědiny nutno zpomalit. Ne kvůli tomu, že bych už nemohl, ale ta nádherná vyhlídková panorámata se v poklusu fakt vychutnat nedají!

 

Foto: Franta

Halenkovice jsou obcí rozkládající se v dolinách a na hřebenech kopců ve východní části Buchlovských hor jen asi 4 km od Napajedelské brázdy. Žije tu bezmála dva tisíce obyvatel, ale kupodivu ne na jednom místě. Katastr obce se totiž rozkládá na více jak dvaceti čtverečních kilometrech a krom centrální části na bezlesém hřebeni nad údolím potoka Vrbky se další halenkovická zástavba rozkládá také podél jeho toku, v bočních dolinách a na okolních odlesněných svazích a temenech vršků. Všech těch místních částí je okolo třiceti a rozkládají se od nadmořské výšky 215 m do 415 metrů!

 

Však také mají Halenkovjané takovou prastarou říkánku:

 

Gdo chce vidět Vídeň,

mosí chodit týdeň.

Gdo chce vidět Halenkovice,

mosí chodit tři měsíce!

 

Vyhlídkových míst se v Halenkovicích a jejich okolí nachází „něurekom“, ale mně stačil (během měsíce už podruhé!) jen ten asi 1.5 km dlouhý úsek, kterým od západu do dolní části dědiny se zastávkou busu klesá od rozcestí silnička doprovázená červenou tur.značkou.

Foto: Franta

Člověk tu sestupuje mezi rozsáhlými pastvinami a poli a hlavně z horní části se na okolní krajinu otvírá neskutečně daleký, téměř letecký pohled. Vzdálený obzor je tvořen pásmem Hostýnských a Mladcovských vrchů, v prostředku jsou vidět vrchy Vizovické (reprezentované u Zlína masívem Tlusté hory s TV vysílače), napravo pak lze spatřit ohromný kus Moravského Slovácka ukončený modravou hradbou Bílých Karpat.

Krásné jsou i výhledy na bezprostřední okolí, na hlavní údolí i boční dolinky, louky, lesy i remízky (tenhle kraj má až nečekanou malebnost) a v dolní části silničky oči šmejdí po chalupách v centrální části obce, vypínající se vysoko nad dolinou, a které - namísto hradu či zámku - dominuje kostel sv.Josefa.

 

No pěkné to bylo, ale musel jsem v nejlepším tu „čumendu“ utnout, neboť už bylo hodin jak u hodináře a ten poslední autobus do Zlína by mi nakonec ještě ujel...

Poslední aktualizace: 19.3.2022
Z Komínků přes Budačinu do Halenkovic na mapě
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Z Komínků přes Budačinu do Halenkovic

Rozsypalova lesní osada
Rozsypalova lesní osada
Výletní místo
Nachází se při zeleně značené tur.trase vedoucí od chřibských Komínků na…
0.1km
více »
Mariánská studánka v Kudlovické dolině
Mariánská studánka v Kudlovické dolině
Studánka
Nachází se v jejím samotném závěru naproti bývalému rekreačnímu středisku…
0.1km
více »
Za skalním tajemstvím Kudlovické doliny II
Za skalním tajemstvím Kudlovické doliny II
Cestopisy
 Od okamžiku, kdy se mi díky nově vyznačené žluté turistické trase - …
0.7km
více »
Chřiby - Budačina
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Chřiby - Budačina
Skalní útvar
   V Itálii vedou všechny cesty do Říma. V moravských Chřibech na Bunč. Ve…
0.8km
více »
Chřiby - Zuzančina studánka
Chřiby - Zuzančina studánka
Studánka
   Toto pověstmi opředené místo leží v zadní části Kudlovické doliny a pro…
0.8km
více »
Skalní útvar Budačina.
Skalní útvar Budačina.
Skalní útvar
Skalní útvar Budačina se nachází v severovýchodní části Chřibů a ty vytváří pomyslnou západní hranici karpatského oblouku. Přírodní …
0.9km
více »
O přírodní rezervaci Záskalí
O přírodní rezervaci Záskalí
Přírodní památka
Pokud zamíříte z rozcestí pod Komínskými skálami po zeleně značené tur…
1km
více »
17. etapa 10 000 kroků Budačina – hrad Buchlov
17. etapa 10 000 kroků Budačina – hrad Buchlov
Trasy
17. etapa 10 000 kroků Budačina – hrad Buchlov    10 000 kroků…
1km
více »
Chřiby - skála Miláčka
Chřiby - skála Miláčka
Skalní útvar
   Skála Miláčka je jedním z mnoha skalních útvarů Kudlovické doliny a…
1.4km
více »
Kostelanské rozhledničky
Kostelanské rozhledničky
Rozhledna
V areálu westernového ranče Kostelany se můžeme kromě jiného potěšit i vý…
1.5km
více »
Divoký západ na dosah v Ranči Kostelany
Divoký západ na dosah v Ranči Kostelany
Výletní místo
Atraktivní místo pro milovníky westernu najdete na Ran…
1.5km
více »
Procházka obcí Kostelany a návštěva ranče
Procházka obcí Kostelany a návštěva ranče
Cestopisy
Ne vždy se naplánovaný výlet vydaří k plné spokojenosti a na vině přitom vůbec nemusí být počasí...   Jednu červencovou sobotu jsme …
1.5km
více »
Chřiby - Skály pod vrchem Březová
Chřiby - Skály pod vrchem Březová
Skalní útvar
  Na další velmi zajímavé skalní útvary v zadní části Kudlovické doliny…
1.6km
více »
Kostelanské pomníky
Kostelanské pomníky
Pomník
Kostelany jsou „náhorní“ obcí, v níž dnes žije okolo 615 obyvatel. V minulosti se vesnice proslavila těžbou nafty z hlubinných vrtů,…
1.9km
více »
Zadní Komínky
Zadní Komínky
Skalní útvar
Sestávají ze dvou skalnatých hrbů a přivede nás k nim zřetelná pěšina, která pokračuje od hlavních Komínských skal směrem na východ.…
2km
více »
Budačina
Budačina
Zajímavost
Budačina je starý, ale velice působivý skalní útvar s malou pseuk…
2km
více »
Chřiby - Dolní Dubová
Chřiby - Dolní Dubová
Skalní útvar
  Poutník, kráčející po staré "hradské" cestě od Budačiny k Halenkovicím…
2.3km
více »
Chřiby 2004: Komínky, Záskalí a Budačina
Chřiby 2004: Komínky, Záskalí a Budačina
Cestopisy
   Brzy ráno odjíždíme ze Zlínského nádraží autobusem do Babic. S jednou hodně upovídanou paní - prý ji kouslo včera klíště - čekáme na přípoj do Ku…
2.4km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 40. den: Chřiby – okru cca 13 km: parkoviště Lubná - Spáčilova NS - PR Záskalí – PP a skalní vyhlídka Komínky - Kostelany a hospůdka U Jima – PP a skalní útvar Budačina – Lubná; Hulín - pivovar Záhlinice
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 40. den: Chřiby – okru cca 13 km: parkoviště Lubná - Spáčilova NS - PR Záskalí – PP a skalní vyhlídka Komínky - Kostelany a hospůdka U Jima – PP a skalní útvar Budačina – Lubná; Hulín - pivovar Záhlinice
Cestopisy
Středa 22. 6. 2022 Spalo se skvěle, sluníčko svítí na druhou polovinu…
2.5km
více »
Chřiby - Dolní Komínské skály
Chřiby - Dolní Komínské skály
Skalní útvar
  Pro milovníky Chřibů nejsou Komínské skály neznámým pojmem. Jsou dobře…
2.7km
více »
Chřiby - skalní město Vlčí jámy
Chřiby - skalní město Vlčí jámy
Skalní útvar
  Na úvod bych se tímto rád omluvil panu J. Vítkovi, který ve své knize…
2.8km
více »
Za skalním tajemstvím Kudlovické doliny
Za skalním tajemstvím Kudlovické doliny
Cestopisy
  První den mé - kvůli nemoci poněkud posunuté a zkrácené - dovolené se b…
3.5km
více »
Z Komínských skal na Bunč a do Salaše
Z Komínských skal na Bunč a do Salaše
Cestopisy
   Po hodně opožděné polední přestávce pod Komínkami - kdy při svačině…
3.7km
více »
Z Jankovic na Bunč, skály pod Jílovou a Komínky
Z Jankovic na Bunč, skály pod Jílovou a Komínky
Cestopisy
Na ikonkách skal táhnoucích se v těsné blízkosti Bunče na vrchu Jílová spočinul můj zrak na mapách.cz už mnohokrát se zalíbením.…
3.8km
více »
Bunč
Bunč
Rekreační oblast
Vydáte-li se jihozápadním směrem od města Otrokovice, dostanete s…
4km
více »
Chřiby - krásné lesy a daleké výhledy
Chřiby - krásné lesy a daleké výhledy
Tipy na výlet
Start tohoto turistického pěšího výletu je u Lesního penzionu Bunč nad…
4km
více »
Brdo
Brdo
Vrchol
Přesně na hranici okresů Kroměříž a Uherské Hradiště se nachází oblas…
6.8km
více »
Rozhledna Brdo na Chřibech
Rozhledna Brdo na Chřibech
Rozhledna
Nově otevřená (od roku 2004) 24 m vysoká kamenná rozhledna nad obcí Zdounky na Kroměřížsku. Přístupná po dohovoru v lesním penzionu Bunč (asi 4 km). Vstupné 20 Kč, rodinné 50 K…
6.9km
více »
Zámek Kroměříž
Soutěž 20 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Kroměříž
Zámek
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji a patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl v roce…
12.2km
více »
zavřít reklamu