Maďarské moře - Balaton
Největší jezero střední Evropy a jeho okolí je regionem s unikátními přírodními hodnotami, jehož poklady jsou však všeobecně méně známé. V následujícím článku se pokusíme přiblížit vám toto nejoblíbenější letní letovisko Maďarska.
Legenda vypráví, že neodolatelná krása bohyně Thetis, vládkyně moře, které pokrylo území Panonie, rozjitřila v Duchu země, hlubokou lásku. Dvořil se jí ale natolik divoce, že se bohyně polekala a schovávala se v podmořské jeskyni. Duch ji neustále všude hledal, vypil i všechny vody z moře, ale nikde ji nenašel. Nakonec zasažen zármutkem a silným vyčerpáním padl na zem mrtev a jeho obrovské tělo vyhloubilo kotlinu Balatonu. Jeho tělo však zavalilo také vchod do jeskyně a bohyně v ní zůstala na věky uvězněna. Pouze její slzy protékaly úzkou štěrbinou na povrch a naplnily tak vodou jezero Balaton.
Poutavý příběh přeci jen poněkud pokulhává, vždyť voda jezera – jemuž v koutku duše po moři toužící Maďaři s radostí říkají Maďarské moře – není vůbec slaná, což bychom od slz očekávat mohli. Realita je mnohem prozaičtější: kotlinu, vzniklou před asi 20 000 lety tektonickou a sopečnou činností, postupně naplnily vodou místní řeky. Hladina vody byla až do 19. století, kdy začala regulace výstavbou přehrady u řeky Sió, mnohem vyšší. Stačí si uvědomit, že oblast zvaná Malý Balaton na jihozápadním konci jezera byla ještě i na začátku 20. století splavná. Malý Balaton dnes už nemá přímé propojení s jezerem, je to bažinatá, mokřadní plocha. Je velice významným útočištěm pro mnoho druhů ptáků a dalších živočichů a jako takový je součástí Národního parku Balaton Felvidék a zároveň chráněnou oblastí evropského ochranného programu přírody Natura 2000. Pohyb turistů je zde omezen na návštěvnická centra, z nichž nejzajímavější je nepochybně buvolí rezervace v Kápolnapuszta, kde je z bezprostřední blízkosti k vidění vzácné, velké stádo vodních buvolů.
Na severním břehu jezera se k nebi tyčí kopce vulkanického původu, z nichž nejslavnější jsou Badacsony - hora nezaměnitelného tvaru s věhlasnými vinicemi a Hegyestű - hora zformovaná do pravidelného kužele. Zde jsou v rámci návštěvnického centra k vidění unikátní svislé sloupy zkamenělé lávy. Zalesněné čedičové hory kotliny Tapolca ukrývají pohodlné naučné stezky, ale i náročné trasy pro zdatné pěší turisty. Mezi geologické zajímavosti patří i jeskyně Tapolca 10 km severně od jezera. Jeskyně se nachází v centru upraveného městečka a pro návštěvníky byla otevřena před 100 lety. Většina plochy jeskyně je zalita křišťálově čistou, krápníkovou vodou a lze ji proplout na loďce. Chodby a labyrint sálů jsou místy tak úzké, že se leckde dá projet jen s pokrčenou hlavou a loďce se musí pomoci kupředu opřením rukama o zeď.
Poloostrov Tihany sahá hluboko do jezera na severním břehu. Šířka jezera je zde pouze 1,2 km. Tato oblast je velmi bohatá na přírodní a Kulturní památky. Na vyvýšenině nad jezerem stojí budova slavného opatství, založeného králem I. Endre (Ondřej I.) v roce 1055. Jeho ostatky jsou uchovány ve spodní části kostela. Ve strmých skalách jsou ještě dodnes patrné malé jeskyně, kde v 11. století žili řeckokatoličtí mniši. Ty sem pozvali maďarští králové z okolí Kyjeva, aby pomohli šířit křesťanství. Tihany byla v minulosti rybářskou vesnicí. Některé ze starých, lepenicových domů s rákosovou střechou jsou dodnes obydlené, jiné slouží jako skanzen.
Z měst okolo jezera musíme zmínit Keszthely, bývalou panskou usedlost, kde návštěvníky očekává velkolepý zámek rodu Festetics a řada dalších zajímavých muzeí. Druhým kulturním střediskem jezera je Balatonfüred, startovní a cílový bod slavného závodu plachetnic okolo jezera s názvem Modrá stuha. Balatonfüred, díky svým klimatickým podmínkám a léčivé kyselé vodě vyvěrající v centru města, slouží od středověku i jako uznávané léčebné místo. Staletou tradicí je, že slavní hosté města (kteří se zde vyléčili z různých nemocí) před svým odjezdem zasadili na promenádě města strom, který byl později označen plaketou. Dnešní návštěvníci tak mohou vzhlížet ke stromům, které zde kdysi zasadili třeba básníci ocenění Nobelovou cenou Rabindranath Tagore a Salvatore Quasimodo, nebo významné osobnosti jako kosmonaut Alexej Leonov nebo Indira Gándhíová.
Maďarské moře je už skoro 200 let těsně spojeno s koupáním a odpočinkem. Odpočinek ale může být i aktivní: milovníci cyklistiky mohou po vybudované cyklostezce objet celé jezero v délce 200 km. Trasa vede podél břehu jezera a nevynechá žádnou z důležitých přírodních a kulturních zajímavostí.
http://cz.gotohungary.com/balaton-cz/
facebook.com/madarskaturistika