Bojatín - Cesta zdraví a staré kříže
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Kaple "Vysocké" Panny Marie v poutním areálu na Bojatíně je s Vodní kaplí spojena novým vydlážděným chodníkem s osmi s prostranstvími s lavičkami, doplněné ozdobnými záhony s rostlinami, jejichž výtažky se používají k "opravám" rozličných ústrojí a orgánů lidského těla. Každé toto zastavení je doplněno vkusným panelem, u každého zastavení je záhon s květinami a rostlinami jiný, neboť po přečtení info panelů - (a po ujítí vzdálenosti 200 metrů) zvíme, že jsou rozděleny podle jejich příslušnosti takto:
1. Dýchací ústrojí
2. Zrak, pleť a vlasy
3. Zažívací systém
4. Močové a pohlavní ústrojí
5. Kardiovaskulární systém
6. Svaly, kosti a klouby
7. City a emoce
8. Kojenci a děti
Díky tomuto perfektně realizovanému nápadu zde vznikl novodobý Genius Loci tohoto překrásného, ale téměř neznámého poutního místa.
V poutním areálu se - kromě obou kaplí, nápaditě upravenému "zázračnému prameni" a již zmiňované spojovací "Stezky zdraví," tyčí také dva barokní kříže.
Illésházyho kříž stojí na okraji areálu poblíž kaple Panny Marie "Vysocké" naproti přes silničku, patří k těm nejstarším na celém jižním Valašsku a je němým svědkem tuhé rekatolizace kraje. Na toto místo byl přenesen po zboření kaple Panny Marie, k čemuž došlo r.1790 při josefinských reformách. V roce 1820 byl kříž těžce poškozen za bouřky, kdy na něj padla ze stromu větev, byl ale opraven.
Druhý, prostší kříž, stojí v bezprostřední blízkosti Vodní kaple. Kromě ornamentu listu s liliemi, umístěným mezi vlastní sochou ukřižovaného Spasitele a vyrytým letopočtem 1838, je bez ozdob. Dle nápisu se stal donátorem kříže F.Trčka...