Český Krumlov.
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Název města Krumlov pochází z německého výrazu "Krumme Aue", který je překládán jako "Křivý luh". Tento název byl odvozen z přírodních podmínek, konkrétně z tvaru území, na němž se město rozkládá - to leží v esovitě zakřivených meandrech řeky Vltavy. Na latinských listinách je nazýváno Crumlovia či Crumlovium. První zmínka je zachována v písemnosti z roku 1253, kde je Krumlov označován coby Chrumbenowe. Přídomek Český se začal ke jménu města připojovat v roce 1439.
Doba rozkvětu tohoto malebného města je spojena s vládou pánů z Rožmberka /1302 - 1602/, kteří z Českého Krumlova učinili své sídelní město. Krumlov tehdy ležel v místě, kde docházelo ke kontaktům mezi českým vnitrozemím, rakouským a bavorským podunajským prostorem a severní Itálií. To se projevilo i na tváři města a zámku, jíž vtiskla neopakovatelnou podobu italská renesance. Na konci 17. století, během panování rodu Eggenberků, bylo mj. postaveno barokní divadlo a přebudována Zámecká zahrada. V době Schwarzenberků získal Český Krumlov svou barokní podobu. Od 19. stol. se kromě zrušení městských hradeb a bran žádné zásadní změny neodehrály a centrum si tak zachovalo svou historickou podobu.
Od poloviny 60. let 20. století je věnována péče o uchování památkové hodnoty města Český Krumlov /r. 1963 vyhlášena městská památková rezervace/, které je dnes zařazeno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO /od r. 1992/.
http://www.ckrumlov.info/docs/cz/mesto_histor_himeck.xml