Chmelnice (283 m n. m.) u Ostřetína
Geomorfologický okrsek Holická tabule je plochá pahorkatina, která se vyznačuje jen slabě rozčleněným erozně-denudačním reliéfem. Nejvyšším vrcholem je Sychrovka (289 m n. m.), která se nachází v jihovýchodním výběžku Holické tabule. V mapách lze nalézt tento vrch též pod názvem Sychrova. Vrchol Sychrovky (289 m n. m.) je však zalesněn a nevedou sem ani cesty. To však nevadí, jelikož sousední vrch Chmelnice (283 m n. m.) je pravým opakem.
Kudy na Chmelnici?
Chmelnice (283 m n. m.) je vrch, který se vypíná jižně od obce Ostřetín na Pardubicku. Nedá se přehlédnout. Když jedete po silnici I/35 z Ostřetína ve směru na Vysoké Mýto (směr na Brno), čeká vás hned za obcí stoupání. Silnici zde po pravé straně kopíruje polní cesta (pro pěší lepší volba) a zároveň zde jako magnet přitáhne vaše oči nádherná stará lípa, která je bezesporu dominantou vrchu Chmelnice (283 m n. m.). Kousek od lípy je malý remízek, který je též z dálky vidět a na jehož okraji, ve výšce 283,3 m n. m., je pak samotný vrchol Chmelnice. Na vrchol vede polní cesta, na kterou můžete odbočit Doprava ze silnice I/35 v závěru stoupání z Ostřetína. Cesta na vrchol je z auta dobře vidět, protože vede otevřenou krajinou mezi poli. Když je sucho, můžete jet po ní i autem, avšak doporučuji k návštěvě Chmelnice (283 m n. m.) spíše zvolit kolo, příp. nechat auto na okraji silnice I/35 či u areálu "Zemědělské společnosti Ostřetín" pod kopcem, napravo od silnice. U tohoto areálu začíná zmíněná polní cesta podél silnice I/35. Na Chmelnici (283 m n. m.) vás též zavede polní cesta, která odbočuje doleva z cyklostezky č. 4239 (směr na Horní Roveň) za obcí Ostřetín. Do Ostřetína je dobré autobusové spojení, takže můžete nechat auto klidně doma a na vrchol vyrazit pěšky.
A proč stojí vrchol Chmelnice (283 m n. m.) za návštěvu?
Prvním důvodem je samotná stará lípa, která se vyznačuje mohutným vzrůstem a dokonalým tvarem koruny. Strom stojí na kopci osamoceně, takže jeho téměř dokonalá souměrnost vyniká ještě více. Koruna stromu je tak rozložitá, že při plném olistění nebyl téměř vidět dřevěný kříž, který stál v ohrádce přímo u kmene stromu. Dne 10. 6. 2018 byl v rámci pietního aktu k 260. výročí bitvy u Ostřetína slavnostně odhalen nový pomník, který představuje litinový kříž na podstavci z hořického pískovce, zhotovený Luďkem Špatenkou z obce Vraclav u Vysokého Mýta. Na bocích pomníku jsou vyobrazeny rakouská a pruská orlice, které byly vyobrazeny na bojových zástavách rakouské a pruské armády v 18. století. Čelní stěna pomníku je osazena žulovou deskou s nápisem.
Druhým důvodem je nádherný kruhový výhled do kraje. Jako na dlani zde máte především mírně zvlněnou Pardubickou kotlinu (geomorfologický celek Východolabská tabule), Chrudimskou tabuli (geomorfologický celek Svitavská pahorkatina) či hradbu Železných hor. Na severu, severozápadě a západě je pak vidět výrazný svah okraje Orlické tabule, kterým začíná pás rozsáhlých lesů až po nivu Tiché Orlice.
Na stránkách obce Ostřetín se můžete dočíst o historické události, která se k vrchu Chmelnice (283 m n. m.) váže. Údajně by se na vrcholu mělo nacházet pohřebiště vojáků, kteří zde padli během tzv. "dvoudenní bitvy" (12. a 13. 7. 1758) v rámci sedmileté války.
Ať už je pravda jakákoliv, místo má velmi osobitou náladu, která se může pro vás stát třetím důvodem k návštěvě.
Obec Ostřetín připravuje naučnou stezku, která bude končit na tomto pietním místě.