Dačice - chrám sv.Antonína Paduánského
Byl vystavěn v těsném sousedství původně františkánského kláštera mezi léty 1672 až 1677.
Je jednolodním obdélným objektem s trojboce uzavřeným presbytářem a čtyřmi bočními kaplemi. Mecenášem kláštera se stal dačický primátor Matěj Jan Kapeta. Po jeho dokončení chtěl financovat i stavbu kostela, jenže než se začal budovat, zemřel. Donátory chrámu se tak stala hrabata z Berchtoldu, Furstenberka a Berkové z Lipé.
Kromě jiných se sponzorem vnitřního vybavení chrámu stal i majitel dačického panství František Antonín Berka, který se zasloužil o vznik hlavního oltáře a velmi hodnotného obrazu na něm namalovaného. Štětce se chopil dvorní malíř Josefa I. - František Michael Rottmayer. Zachytil na něm údajný zázrak, jenž sv.Antonín učinil v Padově.
Stalo se, že tam jakýsi hodně rozverný mladík doma nakopal svoji máti. Když se o tom dozvěděl svatý Antonín, rozlítil se k nepříčetnosti a vyjádřil v tom smyslu, že tento člověk si za hnusný čin nezaslouží nic jiného, než aby mu byla noha useknuta.
Na což reagoval již kající se viník tím, že končetinu sám sobě opravdu uťal. Naštěstí světec nešťastníka vyhledal, oddělenou nohu přiložil nazpět, položil na ni ruku, pomodlil se… a ejhle: ta noha nazpět k tělu zase sama přirostla!
Venkovní fasáda chrámu sv.Antonína Paduánského je zvenčí celkem prostá, ale naproti tomu je vnitřní interiér nádherně vyzdoben.
Postarali se o něj největší mistři z dačické „umělecké líhně.“ Matouš Kelbl zhotovil v roce 1720 kazatelnu a několik dalších význačných skulptur nacházejících se v kostele, z nichž za zmínku stojí např.velký anděl podpírající varhany.
Ty sestavil místní varhaník Václav Pantoček a řezbami je zkrášlil Matouš Kelbl spolu s dalším Matoušem - Strachovským. Tento druhý umělec se zasloužil také o pozoruhodně vyřezávaný oltář sv.Petra z Alkantary.
Své k interiéru chrámu „řekl“ i významný dačický malíř Josef Altmann, který odvedl vynikající práci na zpodobnění splynutí duší v očistci a na malbě na oltáři sv.Petra.
Interiér chrámu byl zdoben a doplňován mobiliářem až do třetiny 18.století.
Klášterní chrám sv.Antonína Paduánského je filiálním kostelem dačické farnosti. Z Jemnické ulice je k němu přístup po krytém schodišti s dvaapadesáti schody. Veřejnost se prý do chrámu dostane jen v době konání mší, mně se ale podařilo si interiér prohlédnout díky jedné řádové sestře, která se do něj přišla zrovna pomodlit...