Janovické poustevny
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Poutní místo
Toto velice zajímavé místo se nachází několik set metrů od malé podještědské obce Janovice v Podještědí, při silničce spojující Dubnici a Rynoltice. K místu se také lze dostat po žluté turistické značce z Jablonného v Podještědí a nebo po účelové komunikaci jihozápadně od státního zámku Lemberk.
Poustevny leží v mělkém údolí vpravo směrem od Janovic, je zde turistický rozcestník a informační tabule. Stačí projít po louce lemované lesním porostem a po několika stech metrech spatříme samotný objekt.
Podle lidové tradice zde stávala poustevna již v polovině 18.století, založená jistým mnichem Brunem. Po zrušení dominikánského kláštera v Jablonném v Podještědí, založeného sv. Zdislavou a jejím manželem Havlem z Lemberka, se zde usazují v roce 1788 mniši Thomas a Valerián. Zbudovali si zde roubenou poustevnu a do okolních skal vytesali několik komůrek a výklenků. Pod nejvyšší skálou zajímavého tvaru vyhloubili kapli Božího hrobu a nad ní vztyčili prostý,dřevěný kříž. Poustevnící sbírali bylinky, léčili obyvatelé z okolí a několik vybraných žákům předávali učení podle svaté Zdislavy a základy náboženství. Když zemřeli, byli pohřbeni v blízkosti poustevny. V roce 1834 bylo místo vysvěceno a počali k němu vést poutě. Nový majitel pozemku, na kterém se poustevny nacházeli nechal místo pietně upravit v roce 1864, na přilehlé stromy zavěsil obrázky Křížové cesty. Poutě se zde pravidelně konaly až do roku 1944, stejně jako mše pod širým nebem.
Po válce se zde konaly poutě jen nepravidelně a v padesátých letech již bylo místo opuštěné, pomalu zarůstalo lesním porostem a tábořili tady pouze trampové. Až koncem 20.století zde skupina nadšenců vyčistila toto posvátné místo, na prostranství před poustevnou zbudovala odpočinkové posezení, upravila i interier jeskyňky Božího hrobu, ke kříži upravili prosté schodiště, doplněné obrázky s výkladem Křížové cesty. Jen labilní, nevyhovující zábradlí trochu hýzdí toto zajímavé a energeticky velice působivé místo.