Johanitská komenda Český Dub
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Johanitská komenda v Českém Dubu.
Historie této komendy sahá až do 13.století, kdy se král Václav I. rozhodl zabezpečit obchodní stezku řadou komend rytířského a špitálního řádu johanitů,které měly ještě mimo náboženské úkoly i úkol polovojenský a starost o poutníky.
V r.1425 přilehlý klášter vypálili husitští sirotci a r.1564 tu byl postaven zámek.
Hodně let se myslelo,že komenda zanikla v době husitských válek.
Stavebně technický průzkum v r.1991 – 1993 ale objevil původní klášter doslova zazděný v činžovním domě.
Klášter johanitského řádu byl komplex kamenných románsko-gotických budov z 13.století.
Ředitel podještědského muzea Tomáš Edel našel pod činžovním domem dávný svět. Sondou,kterou spustil do hloubky podél zdi objevil 13.století.Byla objevena komenda rytířského řádu johanitů, která byla známá jen ze starých dokumentů.Byla to archeologická senzace, neboť komenda johanitů je jednou z nejstarších historických unikátů severních Čech.
Kdo navštíví tuto komendu,tak uvidí systém podzemních chodeb a prostor v pozdně románsko-gotickém slohu.Dosud se zachoval vstupní sál kláštera se třemi Křížovými klenbami a vstupními okénky, přízemní kaple sv.Jana Křtitele, jedna menší místnost a dlouhá úniková chodba.Výzkumy se provádějí dál a je již známo,že existují další tajemné prostory a chodby.
V kryptě pod kaplí jsou uloženy ostatky 75 johanitských řeholníků.
V r.2003 došlo ještě k jednomu vzácnému objevu.V areálu komendy v hrobě jednoho z johanitů byl nalezen bronzový kříž s osmi drahokamy a Kristem s královskou korunou.
Na místě jeho nálezu byl postaven dřevěný kříž od akad.sochaře a malíře Jaroslava Dvořáka.
Zakladatelem johanitské komendy byla sv.Zdislava z Lemberka a její manžel Havel. Zdislava byla patronkou chudých,nemocných a rodin a byla před několika lety prohlášena papežem za svatou.
V Č.Dubu byl také objeven špitál,kde Zdislava svoje nemocné léčila a ošetřovala.Nachází se na farním pozemku vedle kostela sv.Ducha.