Kaprálův mlýn
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Samota
Asi 3 km od obce Ochoz u Brna, v romantickém, nejjižnějším údolí Moravského krasu se nachází objekt se silným příběhem. Je jím Kaprálův mlýn, kdysi opravdu mlýn, dnes největší a moderní skautská základna v ČR.
Kdysi to byl Horní mlýn, kdy byl postaven, se neví, ale datuje se to někdy do počátku 18. století. Horní proto, že býval poslední ze 13 vodních mlýnů, které v údolí Říčky stávaly. Dařilo se jim dobře, protože Říčka je poměrně velký potok nebo opravdu malá říčka, takže měly dostatek vodní energie k mletí obilí.
Pohnutá léta mlýna začínají v roce 1939. V roce 1939 koupila mlýn od pana Hudce z Ochoze pani Zdena Kaprálová, manželka Aleše Kaprála, který šéfoval továrně Biochema v Modřicích (pozdější Fruta). Rodina doufala, že na samotě v lesích u Ochozi najde klidné místo před útrapami nadcházející druhé světové války. Kaprálovi mlýn z gruntu rekonstruovali, aby vyhovoval veškerým požadavkům na moderní bydlení své doby. Ale osud byl neúprosný a v roce 1945, v dubnu, kdy přes údolí procházela fronta se mlýn na několik dní stal útočištěm již zdecimované a demoralizované Rudé armády. Ta při odpočinku polevila v ostražitosti, čehož využili Němci a z protějšího kopce se jim podařilo pomocí kulometů zmasakrovat asi 200 odpočívajících a vesměs podnapilých ruských vojáků. Zahynula tam také spousta koní, kteří jsou zde pochováni. Rodina Kaprálova se ukrývala před bojem v krytu asi 6 dní.
Když viděli, k čemu směřuje politický vývoj v osvobozené ČSR, odešli v roce 1946 za prací do Indie a poté do USA. Domů se již nikdy nevrátili a mlýn byl vyvlastněn.
Mlýn až do roku 1984 sloužil k rekreačním účelům brněnským podnikům. Poté byl v havarijním stavu uzavřen a ponechán svému osudu. Za dobu socialismu mlýn zchátral do takového stavu, že po provedení restituce dostali potomci zcela zdevastovaný objekt. Ten byl pronajat junáku / skautům, kteří jej as 10 let svépomocí opravovali. Teprve nedávno byly majetkoprávní vztahy vyřešeny, skauti mlýn dostali natrvalo a vlivem větší investice je z něj dnes moderní středisko ekologické výchovy.
K mlýnu se dostanete po asfaltce, která odbočuje z hlavní spojnice Brno – Ochoz asi 1 km před obcí. Dolů do údolí k mlýnu je to také asi 1 km. Ze silnice sem vede žlutá turistická značka. Mnohem delší, zato však nádherná je cesta údolím Říčky od zastávky busu ve staré Líšni, je to 7,5 km po modré značce stále proti proudu potoka.
Asi 500 od mlýna po toku Říčky leží Ranč U Jelena, dobře známá výletní restaurace, kde si vybereme z několika druhů piv nebo si objednáme jídlo. Stojí to za to.