Ke skalám na Lyře
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Slovo Lyra není jen názvem pro krásný hudební nástroj. Stejné jméno nese i hora v Hrubém Jeseníku, která se nachází poblíž známých lázní Karlova Studánka. Na západních a východních prudkých svazích se nacházejí početné skalní útvary. Tvoří je pegmatity a fylity, což jsou horniny příbuzné rule a nejvyšší skaliska na Lyře dosahují výše až 20 metrů. Přes Lyru zatím žádná turistická značka nevede, ale přístup na vrchol je podle mapy KČT orientačně nenáročný i pro "laika." Z lázní Karlova Studánka se vydáme po silničce na Vidly a po 3 km vystoupáme do širokého sedla. Vpravo odbočuje lesní asfaltka, po které ujdeme několik set metrů a přijdeme k rozcestí asfaltových cest. (Obě silničky horu Lyru obkružují a setkávají se spolu v sedle u Sedlové chaty pod Žárovým vrchem.) My se dáme po té vlevo a vzápětí odbočíme na lesní cestu vpravo. Mírným stoupáním a několika zatáčkami dosáhneme Jižního vrcholu Lyry (1086 m). Odtud nás povede pěšina v délce asi 0.5 km SZ směrem k Severnímu vrcholu (1092 m). Vrcholový hřeben je plochý a chodník vede mezi krásnými exempláři horského smrkového lesa.
Hlavní vrchol nás přivítá nevysokým skalním hřbítkem. Je odsud hezký výhled k Pradědu, na oblast Medvědské hornatiny a na Žárový vrch. Pokud se vydáme podél skalisek vpravo, můžeme vyplašit hejna divokých holubů, kteří zde spokojeně hnízdí, ale hlavně narazíme na další zajímavé skalní útvary. Výška stěn nyní dosahuje 10 m, a když přejdeme krátký pruh lesa, ocitneme se na paloučku se skalní hradbou. Ta je při vrcholu rozpůlena krátkou soutěskou a končí nádhernou vyhlídkovou plošinou s 20 metrovou propastí pod našima nohama!! Je to úžasné místo: před sebou máme masív Žárového vrchu, kolem jehož vrcholu se v lese ukrývají rozsáhlá seskupení skal, navozující atmosféru skalního města. Nás ale zaujme především pohled na Sedlovou boudu a skalní věž, která trčí z lesa v 1\3 Žárového vrchu. Při pohledu na ni přes okuláry dalekohledu v nás vyvolá otázku: "Kde se, tady v Jeseníkách - u všech rohatých, vzala Hruboskalská skalní věž?!?" Vysvětlení je ale prosté - to, co vidíme a vnímáme jako skalní věž je ve skutečnosti čelo velice úzké a vysoké skalní hradby, vybíhající z masívu Žárového vrchu! Když se dosyta pokocháme nádhernou vyhlídkou, můžeme opatrně zestoupit vlevo podél skalní stěny. Divoká rozeklanost skalního útesu a nezdolnost několika pokroucených stromů, na něm rostoucích, je obdivuhodná. Pak sejdeme na velkou paseku, z jejíhož spodního konce vede přímka lesního průseku až k Sedlové boudě - je to jen 1 km.
(Pokud máme dostatek času a chuť vidět další zajímavé skalní útvary a kochat se neobvyklými výhledy, můžeme projít přes Žárový vrch a Plošinu a svůj výlet zakončit ve Vrbně pod Pradědem - je to jen asi 10 km. V opačném případě se po silničce vydáme od "Sedlovky" vpravo - prochází tudy cyklotrasa z Karlovy Studánky do Vrbna - a přibližně po 2 km přijdeme na vrchol stoupání mezi Vidly a lázněmi KS, kde už to známe...)