Kosmonosy – socha sv. Jana Nepomuckého
Socha sv. Jana Nepomuckého ve středočeských Kosmonosech je klasickou ukázkou barokní pískovcové plastiky oblíbeného českého světce pocházející z roku 1747. Svatý Jan je zde zpodobněn v životní velikosti a nachází se na plácku před vchodem do zdejšího zámku, ke kterému je světec orientován čelem.
Spodní část sochařské kompozice zde tvoří nízká čtvercová základna, na níž je umístěn hranolový podstavec. Ten se dělí na nízký sokl, dřík s patkou i obdélnými zrcadly a římsovou hlavicí. Na čelní - tedy západní - stěně dříku je umístěna plasticky vystupující kartuše, ve které můžeme vidět reliéfní znak v podobě trojúhelného visacího zámku. Pod kartuší se nachází latinský nápis s chronogramem. V ploše zrcadla na východní straně je pro změnu text německý.
Na podstavci spočívá nízký čtyřboký horní sokl s deskovým plintem a vrchol kompozice tvoří- ve výrazném kontrapostu stojící - postava světce v životní velikosti. Váha jeho těla spočívá na levé noze, zatímco pravá noha je ohnuta v koleni a natočena do strany. Trup se stáčí doleva, hlava se naopak obrací k pohledově pravé straně, a to až do polovičního profilu. Svatý Jan Nepomucký je sice zpodobněn v tradičním kněžském oděvu, ale prostovlasý a bez svatozáře. Ve vztyčené levici drží kamenný krucifix a u jeho levé nohy stojí malý okřídlený andílek.
Socha sv. Jana Nepomuckého v Kosmonosech byla - coby hodnotný doplněk zástavby obce – zařazena mezi naše chráněné kulturní památky hned v květnu roku 1958. Od konce roku 1990 je také chráněna jako součást nemovitých kulturních památek v intraviánu města Mladá Boleslav, část Kosmonosy.