Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Kostel v Krupé nenajdeme tak, jak je zvykem v okolí, např. v Řevničově, Hředlích či v Kroučové, uprostřed vsi; stojí na hřbitově dva kilometry o samotě za Krupou. Pojedete-li po hlavním tahu na Karlovy Vary, minete kopeček, kde se říká Na Šustně a dále neuhnete doprava do obce Krupá, ale doleva k vlakovému nádraží. Pokud ovšem nepřijedete vláčkem přímo na něj. Pak budete pokračovat ještě jeden a půl kilometru polní cestou a narazíte na kostel - na návrší hned za hřbitovní zdí, ve stínu majestátní staré lípy,která ohromuje svou velikostí.
Jde o původně gotickou stavbu, přestavěnou v první polovině 18. století na barokní. Těžko říci, proč kostel skutečně stojí na tuto oblast tak nezvykle daleko od vsi. Možná, že v době jeho stavby umírali obyvatelé na nějakou epidemii a chtěli mít nákazu dost daleko od svých obydlí, proto hřbitov a následně i kostel umístili sem, každopádně se k jeho stavbě a důvodu umístění váže tato pověst:
Když krupští začali stavět, přes noc jim někdo postavené pobořil a materiál přenesl na místo, kde dnes kostel stojí. Tak se dělo několik nocí za sebou, až krupští marný boj s vyšší mocí vzdali a kostel postavili na místě, kam jim kdosi umíněně ukazoval...
Není bez zajímavosti, že tato pověst byla napsána v latinské knize již v r. 1656. Vůbec je v okolí velmi málo míst, k nimž by se vázalo tolik pověstí, jako ke svatogothardskému kostelu v Krupé: další hovoří o tom, že kostelní zvony se rozezněly vždy, když kraji hrozil mor nebo válka a že svým zvukem zaháněly krupobití. Jiná pověst praví, že když se krupský kostelník šel v noci podívat do zvonice, zastihl tam cizího biskupa a mnicha, jak zvoní. Prý se z toho děsivého zážitku již nikdy nevzpamatoval. Manželský pár z nedaleké myslivny tu pro změnu prý zažil noční bohoslužby, jichž se účastnili mrtví...
Opusťme však pověsti a vraťme se do současné Krupé. Ačkoliv je kostel veřejnosti nepřístupný, stojí za to prohlídka i zvenku. Hřbitov, jenž kostel obklopuje, je krásný a upravený a pro nás, "úchyly", kteří máme hřbitovy rádi a vnímáme je jakožto nedílnou součást života, je i "studijním materiálem": zjišťujeme zde, jak málo se měnilo během let na životě vesnice; nacházíme stále se opakující příjmení. Na tomto hřbitově najdeme i v padesátých letech minulého století nezbytný hrob neznámého rudoarmějce.
A než kostel sv. Gotharda v Krupé definitivně opustíme, ještě malé doporučení, kam dál. Jen pár kilometrů odsud směrem na Karlovy Vary je odbočka k Naučné stezce Kounovské kamenné řady.