Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Poutní místo
Z cirkevních lidových památek se do dnešní doby zachoval pouhý zlomek. Zvláště poslední režim vládnoucí Komunistické strany těmto památkám vyloženě nepřál. Naštěstí současná doba je k těmto místům v mnoha případech laskavější a mnohé cirkevní památky tohoto rázu, se dočkali náročné renovace a mohou se opět stát lákavým cílem mnoha návštěvníků. Pojďme se dnes podívat za jednou z nich.
Nalezneme ji asi 1.5km jižně od Janova nad Nisou,přesněji řečeno v jeho části zvané Hraničná, mezi zmiňovaným Janovem nad Nisou a Bedřichovem v místě označovaném jako Vysoký hřeben. Nachází se na spojnici žluté a modré turistické cesty, na staré liberecké cestě.
V roce 1878 založil Josef Klamt, mlynář z Hraničné, na svém pozemku, v blízkosti pramene, jehož voda údajně vyléčila jeho vážnou oční chorobu, křížovou cestu. Tvořily ji sloupy, lemující lesní cestu vedoucí ke studánce se zázračnou vodou. Na 12 sloupech se nacházely na plechu malované výjevy v lidovém stylu, znázorňujicí Křížovou cestu a ukřižováni Ježiše Krista. Z vděčnosti nad uzdravením nechal mlynář Klamt také upravit skálku na konci křížové cesty a do výklenku dal postavit sošku Panny Marie. Místo se brzo stalo vyhledávaným cílem věřících z Janova, Bedřichova i širokého okolí, v roce 1903 bylo místo slavnostně vysvěceno a zařazeno do poutních míst věřících. Postupně bylo doplňováno dalšími výklenky pro sošky a křížky, místo pramene bylo pietně upraveno a doplněno o odpočinkové lavice pro poutníky.
Za nedlouho tu stála i dřevěná bouda s občerstvením, později byla vybudovaná chata, kde mohli být poutnici i ubytováni. Chata byla nazvaná Hašlerova, po válce byla stržená a na jejim místě vybudován honosný hotel Murano. Křížová cesta byla dlouho lidmi opomenutá, sloupy z větší části povaleny a obrázky na plechu skončily ve sběrných surovinách. Až v roce 1996 se chátrající místo dočkalo rozsáhlé obnovy, byly vztyčeny nové sloupy a na nich zavěšeny půvabné keramické reliefy od Reinholda Hüttmanna a v oltářním výklenku byl umístněn obrázek Panny Marie malovaný na plechu od Libuše Rýdlové.
Místo se tak opět stalo vyhledávaným cílem nejenom turistů navštěvujících Jizerké Hory, ale i dnešních věřících. Je to krásné, tiché místo, poskytující nejenom osvěžení v podobě výborné vody, ale i osvěžení duši, přinášející v dnešní uspěchané, chaotické době, tolik pořebný klid a vnitřní mír.