Město Loštice - židovská synagoga
Turistické cíle • Památky a muzea • Synagoga
Současná židovská synagoga ve městě Loštice je již třetí v pořadí a nachází se ve Ztracené ulici. První dřevěná synagoga ve městě stávala již okolo roku 1560, nicméně ještě předtím židovský okrsek sídlil paradoxně kolem farního kostela, o kterém se dozvíte v mém jiném článku.
První zmínka o židovském obyvatelstvu v Lošticích je z roku 1544, která souvisí s vypovídáním Židů z moravských markrabských měst. Samostatná obec byla ustavena roku 1581. V 16. a 17. století se počet obyvatel židovského vyznání dále rozrůstal o uprchlíky z Ukrajiny a Dolních Rakous. Počet domů v židovské osadě se pohyboval kolem dvaceti.
Císař v prosinci 1726 nařídil, aby se Židé přestěhovali od kostela na jiné místo. Vrchnost a město navrhlo, že postaví nový kostel na jiném místě, ale toto bylo zamítnuto. Proto ve dnech 5. a 6. června 1727 proběhla unikátní stěhovací akce, při které bylo židovské obyvatelstvo přesídleno do 17-ti domků na západním okraji města. Křesťanské obyvatelstvo naopak získalo domky židovské.
Nedlouho poté byla přemístěna i tehdejší dřevěná synagoga, v pořadí druhá. Ta byla postavena roku 1651 po zničení první loštické Synagogy za třicetileté války. Svému účelu na novém místě sloužila do konce 18. století, kdy začala stavba zděné budovy. V letech 1805 - 1806 došlo k rozšíření nové synagogy a k její úpravě v klasicistním stylu. V této podobě se dochovala do současnosti.
V polovině 19.století žilo v Lošticích 483 židů. Synagoga fungovala do násilného rozehnání zdejší obce za II. světové války. Z vyhlazovacích táborů se do Loštic vrátili jen tři členové jediné židovské rodiny.
Synagoga sloužila jako skladiště, od roku 1958 zde působila lidová škola umění, v letech 1966–80 současně i museum. Stavba zchátrala a byla uzavřena. Po roce 1990 začala její důkladná rekonstrukce.
V červnu 2003 byla v synagoze odhalena pamětní deska holocaustu.
V roce 2006 byla zahájena 1.etapa stavebních úprav. Při opravách střechy našli dělníci za trámem fragmenty dvou knih z osmnáctého století. Podle odborníků jde o texty v hebrejštině vytištěné na ručním papíru. První spisek obsahuje text Bible, druhá knížka je modlitební.
V roce 2011 zde byla otevřena stálá muzejní expozice a knihovna, která se jmenuje dle židovského chlapce z Mohelnice Otty Wolfa. Ten se v letech 1942 – 1945 ukrýval v lese před nacisty a psal si i deník, který vyšel až mnoho let po válce. Při jednom zátahu byl objeven a přes obrovské mučení, kdy mu byl i vyřezán jazyk, neprozradil ani slovo. Sice byl sám popraven, ale zachránil všechny, kteří ho ochraňovali, i zbytek své rodiny.
Pravidelně se zde konají výstavy, koncerty a besedy. Téměř zničená stavba opět ožívá.....
Synagoga je přístupná o víkendech a o svátcích od 13 - 17 hodin.
http://www.hrady.cz/index.php?OID=7449