Mohelnice – expozice místního muzea
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Mohelnické muzeum je jedním ze zařízení, spadajících pod Vlastivědné Muzeum v Šumperku. Samotná budova muzea se nachází v objektu bývalé fary, která zde sídlila od poloviny 16. století. Jádro této budovy je však podstatně starší; pochází totiž zřejmě z II. poloviny 13. století, kdy si zde zřídil své sídlo olomoucký biskup Bruno ze Schauenburka, a snad tedy bylo i součástí zaniklého mohelnického biskupského hradu.
Na počátku 16. století byla budova rekonstruována a v rámci úprav byla obohacena freskovou výzdobou. Část této výzdoby se zachovala v dnešní oddací místnosti. Nejzajímavější je asi zobrazení nazvané Hostina bohatcova, které je zřejmě podobenstvím z evangelia sv. Lukáše.
Dnešní podoba budovy odpovídá roku 1841, kdy byl objekt opraven po velkém požáru a kdy bylo i postaveno průčelí s průjezdem. V jedné z těchto „nových“ místností se dochovala původní výmalba z počátku II. poloviny 19. století, která je dnes součástí expozice.
Muzeum bylo sice v Mohelnici slavnostně otevřeno již v roce 1923, ale sídlilo tehdy v budově Staré radnice. Do stávajícího objektu se přestěhovalo muzeum až v roce 1957.
Mně osobně se expozice muzea velmi líbí. I když jsem šumperský lokální patriot a počítám se takřka za „člena fanklubu“ šumperského muzea, to mohelnické mám snad ještě raději.
Od konce listopadu 2005 je zde totiž otevřena stálá expozice nazvaná „Z dějin Mohelnicka“. Určitě stojí za vidění … a nejen proto, že ihned obdržela prestižní cenu Gloria musaealis za nejlepší expozici roku.
A co tedy muzeum a jeho stálá expozice nabízí.
- Lapidárium v průjezdu a na nádvoří (náhrobníky, smírčí kříže, křtitelnice, erby, reliéfy)
- gotické sklepení budovy
- fragmenty renesanční freskové výzdoby
- slavné loštické poháry, které zaujaly i „božského“ Bosche, a další keramické nádoby z období 11. – 15. století
- mohelnický poklad pražských grošů
- cechovní postavníky
- archeologické nálezy z Mohelnicka
- kopie historických listin
- hodinový stroj z místního kostela
- dobové oblečení
- pohledy do různých dobových „interiérů“ z období od II. poloviny 19. století až do konce I. poloviny 20. století (měšťanský byt s původní výmalbou, školní kabinet, holírna nebo školní kabinet)
- skleněné a cínové poháry i jiné nádobí
- výrobky politických vězňů z Mírova (např. chlebové šachy)
- expozice judaismu
- galerie výtvarného umění „místních“ (Sekanina, Hoplíček, Štíplovi, Opravil aj.)
- výstava k historii i současnosti zdejší elektrotechnické výroby nebo pískovny
Kromě stálé expozice bývají v muzeu pořádány i různé krátkodobé výstavy.