Muzeum Českého ráje v Turnově
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Muzeum Českého ráje v Turnově shromažďuje doklady o dějinách a kulturním vývoji města i celého Turnovska. Jsou zde bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie a umění. Nejvíce se muzeum zabývá dokumentací zpracování a sběru drahých kamenů, zlatnictví a šperkařství. Najdete zde spoustu exponátů různých druhů minerálů včetně drachých kamenů a polodrahokamů (například exponáty z českých granátů, které mají naleziště hlavně na Turnovsku) .
Budova muzea se nachází v památkové zóně města Turnova, ve Skálově ulici čp. 71.
Historické město Turnov jsme kompletně celé poznali během dovolené v Českém ráji. Naším dobrým zvykem je obeznámit se s historickými památkami, zajímavostmi a také pokud možno navštívit místní muzea. Muzeum Českého ráje již od roku 1886 shromažďuje doklady o přírodním bohatství Českého ráje a jeho kulturních dějinách a tak jsme jej nemohli vynechat při procházce městem.
Již samotná třípatrová neorenesanční budova postavená na konci 19.století vypadala z ulice moc hezky a poutače u vchodu nás lákaly k návštěvě. Rádi jsme vešli dovnitř, v pokladně jsme koupili vstupenky a získali dvě razítka do památníku. Poté jsme se sami vydali na prohlídku exponátů, z nichž se nám nejvíce líbila expozice minerálů a drahých kamenů. Shlédli jsme zde různé odrůdy křemene, acháty, jaspisy či ametysty. Zajímavá byla hornická štola, v níž jsme poznali těžbu drahých kamenů dolováním.
První stopy osídlení zdejšího kraje jsme shlédli v expozici archeologie Českého ráje. Viděli jsme štípané kamenné nástroje neandertálců, výbavu žárových hrobů z mladší doby bronzové a starší doby železné nebo soubory luxusních kovových artefaktů z doby železné a doby římské.
Dále jsme poznali významné osobnosti regionu, kterou dotváří množství historických dokumentů, obrazů a fotografií města a jeho okolí.
Z místní lidové kultury Pojizeří jsme si prohlédli roubený dům, malovaný nábytek, ženský kroj, ukázku řemesel hrnčířů, perníkářů, kovářů, řezbářů či kameníků. Dále jsme viděli příklady podmaleb na skle a ilustrovaných tisků modliteb nebo kramářských písní z první poloviny 19. století.
V klenotnici, která byla umístěna do podzemních prostor muzea z režného pískovcového zdiva s unikátními cihlovými klenbami ze začátku 19. století, jsme viděli šperky, nádoby z drahých a ušlechtilých kamenů a stříbrnické tepané práce.
Poté jsme vyšli z budovy muzea ven, ale nikoli na ulici, ale na nádvoří, kde se nachází roubený Kamenářský dům, který je kopií domu č. p. 19 z počátku 19. století, který do dubna 1973 stál v Turnově na rohu dnešního Havlíčkova náměstí a ulice 28. října. Vešli jsme dovnitř a i zde jsme získali razítko do památníku. Následně jsme si prošli jednotlivá oddělení, shlédli ukázku obrušování drahých kamenů a také další historických řemesel, kterými jsou zlatnictví a šperkařství. V patře jsme si pak prohlédli expozici kamenářství a sklářství.
To bylo ale již vše, co jsme v muzeu Českého ráje viděli. Vyšli jsme ven na ulici a vydali se hledat slušnou restauraci, abychom dobře poobědvali. Každopádně muzeum rozhodně navštivte, je zde toho opravdu hodně k vidění.
Otevírací doba
Květen - Září Út - Pá 9:00 - 17:00
So - Ne 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
Říjen - Duben Út - Pá 9:00 - 16:00
So - Ne 9:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00
Plné vstupné: 50,00 CZK
Rodinné vstupné: 120,00 CZK
Děti: 25,00 CZK
Studenti: 25,00 CZK
Senioři: 30,00 CZK