Nové Město nad Metují – městské opevnění
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Městské opevnění ve východočeském Novém Městě nad Metují vzniklo v I. třetině 16. století, kdy jej dal vybudovat Jan Černčický z Kácova. Tehdy byly vystavěny až šest metrů vysoké hradby, které byly postupně doplněny pěti půlkruhovými a válcovými baštami se střílnami, válcovou věží Zázvorkou, pětibokou dělovou baštou a dvojicí městských bran. Část opevnění je dodnes zachována ve velmi dobrém stavu, městské brány byly z dopravních důvodů zbořeny (Krajská v roce 1874 a Horská roku 1905).
Černčického pozdně gotické hradby jen zvýšily přirozenou obranyschopnost města vystavěného pod názvem Nové Hradiště na mohutném opukovém útesu, který navíc ze tří stran obtékala řeka Metuje. S budováním hradeb se hned po roce 1500 započalo přímo nad obvodovými srázy nad vodním tokem, a to na na stranách východní, jižní a západní. Na severní straně pak byl ve skále vyhlouben široký příkop.
V současné době tvoří dochované městské opevnění tyto části: jižní úsek hradby s baštou, východní úsek hradby s farní baštou, severovýchodní úsek hradby, jihozápadní úsek hradby, jihovýchodní úsek hradby, věž Zázvorka, zámecká vodárna s hradbou, hradební zeď s barbakánem, věž městské vodárny, viniční terasy s tarasními zdmi, hradební zeď s mostem a další bašty i úseky hradeb, která byly začleněny do několika domů. Parkán naopak vznikl jako romantická terasová zahrada a součástí opevnění nikdy nebyl.
Hlavní části velmi dobře dochovaných zbytků novoměstského opevnění najdeme kromě zámeckého areálu v ulicích Na Zadomí a U Zázvorky. Zdejší městské opevnění je památkově chráněno již od května roku 1958.