Loading...

Pálava

Turistické cíle Výletní místa a parky CHKO

CHKO Pálava byla vyhlášena v roce 1976 na území o ploše 83 km2. CHKO zahrnuje území Pavlovských vrchů, komplex Milovického lesa a sníženu táhnoucí se k rakouským hranicím. Nejcennějšími biotopy Pálavy jsou drnové, luční a skalní stepi, lesostepi a suťové doubravy. Biotopy jsou úzce vázány na vápencové Bradlo, které tvoří druhohorní ernstbrunské vápence. V roce 1986 byla na území CHKO vyhlášena organizací UNESCO také biosférická rezervace, chránící světově unikátní ekosystémy. Sídlo Správy CHKO a BR Pálava je v Mikulově, Náměstí 32, internetová adresa: www.palava.cz. CHKO Pálava je oblíbeným cílem turistů z celého území republiky i ze zahraničí, kteří sem přicházejí obdivovat neobvykle krásnou krajinu, přírodu, historické i architekonické památky i využívat pohostinnost místního obyvatelstva. Nejnavštěvovanějším místem je NPR Děvín, která se vyznačuje neobyčejně rozmanitou přírodou. Návštěvníkům ji přibližuje Naučná stezka. Z několika míst se nabízí pohled na velkou část jižní Moravy, přilehlé oblasti Dolních Rakous a slovenské Malé Karpaty.

Podobné příspěvky
Pálava

Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 88 B3 - B4

Tabulová hora (viz. samostatné heslo)

Sirotčí hrad (viz. samostatné heslo)

Děvičky (viz. samostatné heslo)

Kočičí skála (viz. samostatné heslo)

Děvín (viz. samostatné heslo)

Chráněná krajinná oblast Pálava byla vyhlášena roku 1976 a nalézá se zhruba v prostoru ohraničeném obcemi Dolní Věstonice na jejím severním konci, východním směrem podél břehu novomlýnských nádrží obloukem kolem Mikulova až ke státní hranici s Rakouskem podél níž vede západně, jakoby za Mikulov, kde se opět stáčí severně, aby se za Pernou opět stáčela k východu k Dolním Věstonicím. Celá tato oblast je tvořena vápencovými usazeninami, které byly v průběhu vrásnění (cca třetihory) vyzdviženy nad úroveň okolního terénu. Nejvýraznějším bodem celé oblasti je patrně pás vrchů začínající Děvínem s hradem Děvičky (viz. samostatné heslo) a táhnoucí se přes Tabulovou horu (viz. samostatné heslo) k Mikulovu s vrchem Turold (viz heslo JESKYNĚ NA TUROLDU) a Svatým kopečkem (Viz samostatné heslo). Tento pás je zdaleka viditelný a orientačně velmi vhodný. V CHKO Pálava nalezneme velké množství krasových a pseudokrasových jevů. Dnes je CHKO Pálava vyhlášena Biosférickou rezervací UNESCO a to od roku 1987. Pro svou výraznost došlo k osídlení této lokality již velmi brzy tj. v době kamenné, kdy se zde usadili lovci mamutů, které ve svých knihách proslavil Eduard Štorch. Tuto skutečnost dokládá i velké množství archeologických nálezů z té doby. Pálava byla osídlena a její osídlení již nikdy nezmizelo. Postupně se zde objevili Germáni, Římané a na závěr Slované, kteří zde zůstali až do dnešních dob. V CHKO Pálava nalezneme velké množství chráněných přírodních lokalit a také historických památek. Za všechny jmenujme alespoň Děvičky, Sirotčí hrad, Zříceninu kaple sv. Antonína, Růžový hrad, Vrch Turold s jeskyní, Tabulovou horu, Děvín, Kočičí skálu, Kotel, Soutěsku a Martinku nad Horními Věstonicemi. Ve většině přírodních lokalit se jedná o stepní porosty s teplomilným charakterem a rostlinami, které jsou vzácné, chráněné a nebo se vyskytují pouze endemiticky. Stejně tak je to se zástupci živočišné říše, převážně se jedná o hmyz. Středem lokality prochází červená turistická značka, která po hřebenech vede z Mikulova do Dolních Věstonic. Další TZN (modrá a zelená) navazují a tvoří zajímavé odbočky z této hlavní cesty Pálavou. Celý hřeben lze i se zmíněnými odbočkami projít za jediný den a tvoří tak pěknou vycházku. Pouze upozorňuji, že cesta po modré TZN z Klentnice ke zřícenině kaple sv. Antonína je poněkud hůře značená a to zejména v oblasti bývalého lomu. Cesta vede rovně, nestáčí se vpravo do lomu.

Poslední aktualizace: 27.1.2005
Nadmořská výška:
388 metrů nad mořem
Pálava na mapě
Autor: martin+
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Pálava

Pavlovské vrchy
Pavlovské vrchy
Pohoří
Jeden z nejzajímavějších útvarů této oblasti. Malé pohoří,…
0.1km
více »
Můj vandr letní Pálavou, červenec 2007
Můj vandr letní Pálavou, červenec 2007
Cestopisy
V létě tohoto roku jsem se opět rozhodl podívat se na Pálavu,…
0.3km
více »
Pálava - Děvičky (Dívčí hrady), Sirotčí hrádek, Nové Mlýny
Pálava - Děvičky (Dívčí hrady), Sirotčí hrádek, Nové Mlýny
Rady a tipy
  Pálava společně s Mikulovem a Lednicko - valtickým areálem patří v…
1.2km
více »
Vinařství Pod Hradem
Vinařství Pod Hradem
Vinařský cíl
Malé rodinné vinařství situované do malebné vesničky Klentnice, ideálního…
1.8km
více »
Klentnice
Klentnice
Vesnice
Klentnice je středně velkou vinařskou obcí s 540 obyvat…
1.9km
více »
Klentnice - Cafe Fara
Klentnice - Cafe Fara
Odpočinkové místo
Tuto kavárnu při svých cestách Pálavou rozhodně nesmíte minout. Zastavete…
2km
více »
Turistické rozcestí Klentnice
Turistické rozcestí Klentnice
Rozcestí
Nachází se ve střední části obce. Prochází tudy červeně značená turistická cesta, která jedním směrem vede k rozcetí Nad Pernou a do So…
2km
více »
Pavlovské vrchy (CHKO Pálava) - okružní trasa přes Sirotčí hrádek, Dívčí hrad, Děvín a další zajímavosti
Pavlovské vrchy (CHKO Pálava) - okružní trasa přes Sirotčí hrádek, Dívčí hrad, Děvín a další zajímavosti
Trasy
V této oblasti jsme si během naší dovolené udělali okružní vycházku zhruba…
2km
více »
Klentnice - socha sv. Jana Nepomuckého
Klentnice - socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Je umístěna ve střední části obce na volném prostranství vedle památné lípy velkolisté. Poblíž se nachází i rozcestí turistických cest a je z…
2km
více »
Sirotčí hrádek
Sirotčí hrádek
Zřícenina
Sirotčí hrádek je jednou z nejpěknějších a nejromantič…
2.1km
více »
zavřít reklamu