Radnice v Poličce
Turistické cíle • Památky a muzea • Radnice
Původně královské město Polička bylo založeno Přemyslem Otakarem II. asi r.1265. Král zde vybudoval pravoúhlou síť ulic a uliček s prostorným náměstím a toto Městečko bylo obehnáno hradbami s vodním příkopem. Je třeba dodat, že veškeré takto vzniklé stavby města a též hradby byly v době vzniku vystavěny z tehdy nejsnáze dostupné suroviny - ze dřeva. Domy a hradby doznaly změnu stavebního materiálu až v polovině 14.století, kdy se ve velkém začalo stavět z kamene a dokonce byly vydlážděny i ulice. (Od roku 1305 ale město Polička zažívá změnu vlastníka - nepatří už králi, ale stává se jedním z věnných měst českých královen. Kromě Poličky to byla např. Jaroměř a Hradec, který díky tomu získal přízvisko " Králové "...) Na čtvercovém náměstí v Poličce - ale asymetricky umístěná mimo jeho střed, vznikla původně gotická stavba Městské Radnice, později upravená renesančně. V jednom jejím rohu se nachází dosud zachovaná kaple světce Františka Xaverského.
V r.1774 byla dokončena velká přestavba radnice a ta získává dodnes známou barokní tvář. Pět let po ukončení "vlády jedné strany" a po rozsáhlé rekonstrukci se interiéry 2 - patrové barokní budovy s mansardovou střechou a vysokou věží s hodinami stávaji domovem rozsáhlých expozic Městské galerie. Můžeme tu například na vlastní oči spatřit podoby nejznámějšího a nejslavnějšího poličského rodáka, hudebního skladatele B.Martinů, v různých projevech výtvarného umění. Kromě toho je zde umístěna expozice nejen moderního, ale i starého umění Poličska - oblasti na samém okraji Vysočiny. Součástí expozic pak je i obrazová galerie rodu Hohenemsů. Tento tak trochu tajemný (a vyhynulý) šlechtický rod sídlil na blízkém renesančním zámku v Bystrém.
Barokní radnice v Poličce je jednoznačně nejvýraznější dominantou hlavního městského náměstí, které dnes nese název po F. Palackém.
Stojí uprostřed náměstí a byl vytvořen v letech 1727-31. Architektonický návrh se přisuzuje Františku Maxmiliánu Kaňkovi a sochy vytesal litomyšlský sochař Jiří František Pacák. Je vysoký 22 metrů.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č. 48 Žďárské vrchy
Na místě původní gotické stavby byla v letech 1739-44 postavena radnice nová, za jejího autora se považuje František Maxmilián Kaňka. V roce 1994 byly v rekonstuované radnici instalovány a zpřístupněny stálé expozice Městského muzea a galerie (Staré umění na Poličsku, Obrazová galerie rodu Hohenembsů, Moderní umění na Poličsku a Bohuslav Martinů ve výtvarném umění).
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.48 Žďárské vrchy
Vedle budovy barokní radnice na Palackého náměstí v malebném centru města Poličky určitě nepřehlédneme 22 m vysoký Morový sloup. Tak jako v našich dalších historických městech, které nebyly postiženy morovou epidemií, vznikl i tady v jakési formě poděkování bohorodičce nádherný barokní "obelisk." Byl dokončen v roce 1731 a jeho tvůrcem se stal F.Kaňka. Sochy, které ho zdobí, pochází od rodáka z Litomyšle - J.Pacáka. Tento velice nadaný sochař na vrchol umístil skulpturu Neposkvrněného početí Panny Marie. Pod ní sloup zdobí reliéfy ze života Ježíšovy matky a sochy svatých, jako je sv.Roch, sv.Karel Bartolomějský a i ateistům dobře známý svatý Šebestián. (Vzpomeňme na scénku z filmu Slunce, seno a pár facek, kdy došlo nedopatřením k záměně videokazety s utrpením tohoto, šípy prošpikovaného, světce.) Ve výklencích mrového sloupu se pak nacházejí další cenné sochy.
Prostor Palackého náměstí v bezprostřední blízkosti radnice zdobí také dvě kamenné kašny. Už neomyslitelně k nim patří sochy sv.Michaela a sv.Jiří. Byly dokončeny r.1727 a jejich tvůrcem se stal také J.Pacák.