Loading...

Ravenna – mauzoleum Gally Placidie (Mausoleo di Galla Placidia)

Turistické cíle Památky a muzea Chrám

Mauzoleum „samozvané císařovny“ Gally Placidie patří k nejmenším ravennským raně-křesťanským památkám na seznamu UNESCO, ale určitě současně také k těm nejkrásnějším, nejmagičtějším a nejnavštěvovanějším. A také nejtajuplnějším, protože názory na vznik této stavby i její pohnutou historii se mnohdy výrazně liší. Galla Placidia žila v letech 392 (uvádí se ovšem i 386 nebo 388) až 450 (ale múžete se dočíst i údaj 452) a byla sestrou římského císaře Honoria, který z Raveny v roce 402 vytvořil hlavní město Západořímské říše. Místo svého posledního odpočinku na půdorysu ve tvaru malého latinského kříže si nechala postavit sama v letech 425 až 450. Mauzoleum však ke svému účelu využito nebylo, protože císařovna zemřela a byla pohřbena roku 450 v Římě. Nyní samostatná budova pak měla být spojena s jižní stranou dnes již neexistujícího kostela sv. Kříže, z něhož se zachovala jen – archeology odkrytá – část základů. A je docela možné, že mauzoleum bylo jen kaplí nebo oratoří uvedeného chrámu.

Pozoruhodné je určitě také srovnání střízlivého exteriéru této drobné cihlové stavby s neskrývanou velkolepostí interiéru. Krása vnitřní mozaikové výzdoby je ještě umocněna zlatým světlem, pronikajícím přes alabastrové okno. Zatímco dolní část interiéru je pokryta mramorovými deskami, ta horní je vyzdobena mozaikami celá; tedy včetně stěn, klenby, lunet i kopule. Témata, zastoupené v mozaikové dekoraci mauzolea, nesou stopy vlivu řecko-římských i křesťanských tradici a jejich cílem je prezentovat vítězství věčného života nad smrtí, a to z různých perspektiv. Magická atmosféra tohoto místa je prý také velmi inspirativní, zejména pak hvězdná kopule. Například údajně inspirovala slavného amerického muzikálového skladatele Colea A. Portera – který mauzoleum navštívil během svatební cesty – k napsání jeho největšího hitu, písně Night and Day.

Teď si některé aspekty historie a výzdoby této stavby přiblížíme. Podle akademicky přijímané tradice tedy Galla Placidia, dcera Theodosia, regenta Západořímské říše, postavila toto mauzoleum pro sebe, svého syna Valentiniana III., manžela Constantia III. a svého bratra Flavia Honoria, který se svého času také živil jako císař Říše západořímské. Tato historická informace však vychází hlavně z ústně předávané legendy. V této verzi se přesto připouští, že Galla Placidia sní svůj poslední sen v jedné z kaplí římské baziliky sv. Petra. Podle jiné verze bylo tělo císařovny zakonzervováno a na její výslovné přání bylo uloženo do sarkofágu v tomto mauzoleu, kde jej bylo možno škvírou pozorovat více než tisíc let. V roce 1577 však neopatrní návštěvníci - ve snaze lépe vidět – zapálili císařovně šaty a bylo po … turistické atrakci i císařovně. Zřejmě i proto se měl z mauzolea stát kostelík, zasvěcený sv. Vavřincovi.

Stavba má – půdorysně – tvar nepravidelného latinského kříže s jedním podélným ramenem delším, což je zřejmě dáno přítomnosti dalších okolních budov v dávné minulosti. Cihlová podsklepená stavba s lucernou se čtvercovou základnou má sedlovou střechou a stejně jako mnohé další památky v Ravenně i ona „poklesla v kolenou“ díky měkkému podloží. Exteriér budovy je velmi jednoduchý a dekorativně ho zdobí jen borová šiška na vrcholu a slepé oblouky. K tomu je třeba přidat mramorový vlys se dvěmi kočkovitými šelmami, vázou a hrozny vína nad vchodem.

Interiér mauzolea je vyzdoben mozaikovým cyklem, patřícím k nejstarším a – i díky práci restaurátorů – také k nejzachovalejším ve městě. Původně se předpokládalo, že - vzhledem k častým návštěvám Gally Placidie v Konstantinopoli – se jedná o mozaiky čistě byzantské, ale správnější zřejmě je uvažovat o „mezinárodní“ účasti umělců. Minimálně postavy sv. Vavřince a Dobrého pastýře se totiž vztahují spíše k hieratickému (různá velikost postav podle společenské důležitosti) zobrazování v západořímském duchu. Mnohde bývají tyto mozaiky prezentovány jako dílo řeckých umělců z římských dob A najdeme zde – na konci ramen kříže a celkem logicky – také ony tři mramorové sarkofágy.

Foto: markyz63

Dominantou interiéru je centrální modrá kopule se zlatým křížem uprostřed hvězdné oblohy a se symboly evangelistů, lemovaná čtyřmi lunetami; další tři lunety najdeme na koncích ramen. Klenby ramen jsou pokryty kobercem stylizovaných květů na světle modrém pozadí. V lunetách najdeme i zobrazení dvojic svatých a apoštolů, například sv. Petra s klíčem a sv. Pavla. Holubice na trávníku mezi apoštoly symbolizují duše. Světlo, procházející oknem, zakrytým průsvitným alabastrem, symbolicky představuje Boha. V lunetě nad vchodem je zobrazen Dobrý Pastýř (symbol Krista), sedící na skále obklopen ovcemi. Je to jeden z prvních příkladů tohoto ikonografického tématu, který připomíná mýtus o Orfeovi. V protilehlé lunetě vidíme jedinečně zobrazeného sv. Vavřince s roštem, velkým křížem na rameni a s otevřenou – hebrejsky psanou - knihou v ruce. V lunetách najdeme i větve keřů s jeleny (ikonografický symbol toho, že jako žíznivý jelen hledá vodní tok, tak se Bůh dívá na věřící) a holubice u pitného zdroje (symbol křesťanských duší, které pijí z Boží milosti). Klenby a oblouky jsou bohatě zdobeny girlandami květin a ovoce i složitými geometrickými vzory.

Mauzoleum je otevřeno denně - kromě 25. prosince a 1. ledna - od 09:00 hod. do 17:30 hod. (v zimním období od 9:30 do 17:00 hod.) a poslední vstup je umožněn 15 minut před zavírací dobou. Vstupné přijde na 9,50 Euro, ale vstupenka zahrnuje i návštěvy dalších ravennských památek UNESCO, včetně Arcibiskupského (Arcidiecézního) muzea s kaplí. Slevu jedno Euro dostanou studenti v průběhu školního roku a v období od 1. března do 15. června si naopak připlatíte poplatek € 2,00 za vstup právě do mausolea Gally Placidie. Zdarma chodí děti do 10 let, ZTP, duchovní a vojáci. Bazilika San Vitale se nachází v centru města, v zóně s omezeným provozem. Nejbližší autobusovou zastávku i parkoviště najdete na náměstí Piazza Baracca asi 200 metrů odsud. V nejbližším okolí mauzolea se nachází bazilika San Vitale, prostory Národního muzea a kostel sv. Agáty.

Na závěr bych se ještě rád omluvil za sníženou kvalitu fotografií. Do Ravenny jsem jezdíval v letech 2002 až 2007, tedy v době, kdy jsem o koupi digitálního fotoaparátu ještě ani neuvažoval. Fotogalerie je tedy v tomto případě tvořena jen oskenovanými fotografiemi 13 x 9 cm nebo ofocenými pohlednicemi a skutečně slouží pouze jako ilustrační foto a propagační materiál. Považuji totiž Ravennu a její památky za naprosto úžasné, a proto jsem zvolil alespoň tuto možnost, abych vám je představit.

Poslední aktualizace: 28.1.2014
Nadmořská výška:
4 metrů nad mořem
Ravenna – mauzoleum Gally Placidie (Mausoleo di Galla Placidia) na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Ravenna – mauzoleum Gally Placidie (Mausoleo di Galla Placidia)

Ravenna – kostel sv. Jana Křtitele (Chiesa di San Giovanni Battista)
Ravenna – kostel sv. Jana Křtitele (Chiesa di San Giovanni Battista)
Kostel
Jeden z méně známých ravennských kostelů je zasvěcen sv. Janu Křtiteli a byl postaven nejpozději na počátku 9. století. Z tohoto období s…
0.1km
více »
Ravenna - Náměstí (Piazza del Popolo)
Ravenna - Náměstí (Piazza del Popolo)
Náměstí
Centrem Ravenny je krásné náměstí del Popolo, vybudované v 15. stole…
0.2km
více »
Ravenna – „volební“ kostel Panny Marie (Chiesa di Santa Maria del Suffragio)
Ravenna – „volební“ kostel Panny Marie (Chiesa di Santa Maria del Suffragio)
Kostel
Další z řady ravennských barokních kostelů patří k těm nemnoha, které přímo jak…
0.2km
více »
Ravenna – ariánská křtitelnice (Battistero degli Ariani)
Ravenna – ariánská křtitelnice (Battistero degli Ariani)
Kaple
Drobná cihelná stavba, jejíž stropní mozaika patří k vůbec…
0.2km
více »
Ravenna – kostel Panny Marie (Chiesa di Santa Maria Maggiore)
Ravenna – kostel Panny Marie (Chiesa di Santa Maria Maggiore)
Kostel
Kostel Santa Maria Maggiore je jedním z mnoha ravennských chrámů,…
0.2km
více »
Ravenna - památky UNESCO
Ravenna - památky UNESCO
Chrám
Po krátkém ohlédnutí do historie Ravenny si tentokrát přiblížíme …
0.3km
více »
Ravenna – bazilika sv. Vitala  (Basilica di San Vitale)
Ravenna – bazilika sv. Vitala (Basilica di San Vitale)
Chrám
Jestliže je Ravenna právem považována za světové hlavní město mozaiky v ra…
0.3km
více »
Ravenna – bazilika sv. Ducha (Chiesa dello Spirito Santo)
Ravenna – bazilika sv. Ducha (Chiesa dello Spirito Santo)
Chrám
Bazilikální kostel sv. Ducha v Ravenně byl vysvěcen počátkem 6. století …
0.3km
více »
Ravenna – Národní muzeum (Museo nazionale di Ravenna)
Ravenna – Národní muzeum (Museo nazionale di Ravenna)
Muzeum
Národní muzeum v Ravenně je jedním z mnoha míst tohoto krásného města, které prostě nelze minout a musíte je navštívit. Nachází se v ambitu…
0.3km
více »
Ravenna – Dantovo muzeum a zóna klidu (Museo e Zona Dantesca)
Ravenna – Dantovo muzeum a zóna klidu (Museo e Zona Dantesca)
Muzeum
Dantovo muzeum se nachází v interiérech minoritského střediska, vyvol…
0.4km
více »
Ravenna - městské brány (Portas)
Ravenna - městské brány (Portas)
Hradby
Severoitalská Ravenna byla – stejně jako každé, i podstatně méně významné a bohaté,…
0.4km
více »
Ravenna – chrám sv. Františka (Basilica / chiesa di San Francesco)
Ravenna – chrám sv. Františka (Basilica / chiesa di San Francesco)
Chrám
Tento pozoruhodný chrám, nacházející se na stejnojmenném náměstí, se postup…
0.4km
více »
Ravenna – na hrobu Božské komedie (Danteho hrobka, La Tomba di Dante Alighieri)
Ravenna – na hrobu Božské komedie (Danteho hrobka, La Tomba di Dante Alighieri)
Drobné památky
Největším políčkem do tváře hrdých občanů Florenciem je fakt, že „jej…
0.4km
více »
Ravenna – benátská pevnost (La Rocca Brancaleone)
Ravenna – benátská pevnost (La Rocca Brancaleone)
Pevnost, opevnění
Ravennskou hradní pevnost postavili Benátčané ve II. polovině 15.…
0.5km
více »
Ravenna - kaple sv Ondřeje a arcidiecézní muzeum (Cappella di Sant'Andrea e Museo Arcivescovile)
Ravenna - kaple sv Ondřeje a arcidiecézní muzeum (Cappella di Sant'Andrea e Museo Arcivescovile)
Muzeum
Jednou z nejzajímavějších a nejkrásnějších památek v Ravenně je…
0.5km
více »
Ravenna – kostel sv. Eufemie a Dům kamenných koberců (Sant´Eufemia e Domus dei Tappeti di Pietra)
Ravenna – kostel sv. Eufemie a Dům kamenných koberců (Sant´Eufemia e Domus dei Tappeti di Pietra)
Muzeum
Pokud půjdeme ravennskou ulicí Via Barbiani, tak přibližně v její po…
0.5km
více »
Ravenna – kostel sv. Jana a Pavla (Chiesa dei Santi Giovanni e Paolo)
Ravenna – kostel sv. Jana a Pavla (Chiesa dei Santi Giovanni e Paolo)
Kostel
Další z řady ravennských kostelů v barokním hávu, který se hrdě hlásí k tomu, že patří mezi nejstarší sakrální stavby tohoto…
0.5km
více »
Ravenna – další významné památky
Ravenna – další významné památky
Chrám
Kromě osmi raně-křesťanských staveb, zařazených na Seznam světové…
0.5km
více »
Ravenna – nová bazilika sv. Apolináře (Basilica di Sant´Apollinaire Nuovo)
Ravenna – nová bazilika sv. Apolináře (Basilica di Sant´Apollinaire Nuovo)
Chrám
Bazilika Sant' Apollinare Nuovo je jednou z osmi ravennských památek, zapsaných v roce 1996 na seznamu UNESCO. Byla postavena za vlády…
0.5km
více »
Ravenna – kostel sv. Jana Evangelisty (Chiesa di San Giovanni Evangelista)
Ravenna – kostel sv. Jana Evangelisty (Chiesa di San Giovanni Evangelista)
Chrám
Tento chrám můžeme s určitostí považovat za jednu z nejromantičtějších…
0.5km
více »
Ravenna – křtitelnice neonská (Neonova křtitelnice ortodoxních, Battistero Neoniano)
Ravenna – křtitelnice neonská (Neonova křtitelnice ortodoxních, Battistero Neoniano)
Kaple
Další z řady ravennských památek UNESCO, chlubící se velkolepou…
0.5km
více »
Ravenna – kostel sv. Karla Boromejského (Chiesa di San Carlino)
Ravenna – kostel sv. Karla Boromejského (Chiesa di San Carlino)
Kostel
San Carlino je jedním z nejmenších a nejméně známých ravennských kos…
0.6km
více »
Ravenna – katedrální dóm Vzkříšení Ježíše Krista (Duomo o Basilica Ursiana)
Ravenna – katedrální dóm Vzkříšení Ježíše Krista (Duomo o Basilica Ursiana)
Chrám
Monumentální stavba ravennské metropolitní katedrály bývá…
0.6km
více »
Ravenna – Theodorichův palác (Palazzo di Teodorico)
Ravenna – Theodorichův palác (Palazzo di Teodorico)
Zřícenina
Zajímavou, tajuplnou a oblíbenou památkou, kterou málokterý návšt…
0.6km
více »
Ravenna – bazilika sv. Agáty (Basilica di Sant'Agata Maggiore)
Ravenna – bazilika sv. Agáty (Basilica di Sant'Agata Maggiore)
Kostel
Bazilika Sant'Agata Maggiore se nachází v centru města, jen pár kroků od baziliky svatého Františka. Jedná se o jeden z nejstarších…
0.7km
více »
Ravenna, město mozaiky – raně-křesťanské město a jeho historie
Ravenna, město mozaiky – raně-křesťanské město a jeho historie
Město
Krásné italské město Ravenna, ležící ve stejnojmenném okrese oblasti…
0.7km
více »
Ravenna – kostel sv. Mikuláše a muzeum mozaiky (Chiesa di San Nicolo e Museum TAMO)
Ravenna – kostel sv. Mikuláše a muzeum mozaiky (Chiesa di San Nicolo e Museum TAMO)
Kostel
Pozoruhodný ravennský kostel sv. Mikuláše je zasvěcen biskupovi z M…
0.7km
více »
Ravenna – bazilika Panny Marie v přístavu (Basilica di Santa Maria in Porto)
Ravenna – bazilika Panny Marie v přístavu (Basilica di Santa Maria in Porto)
Chrám
Jeden z ravennských barokních chrámů byl postaven v letech 1553 až 160…
0.8km
více »
Ravena
Ravena
Město
Ravena leží v severní části Itálie na pobřeží jaderského moře. Ravena po…
0.8km
více »
zavřít reklamu