Trigonometrický bod Sněžka
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Základní trigonometrický bod Sněžka byl na naší nejvyžší hoře postaven v roce 1824 s místního kamení a označen výšku 1602m nad mořem. O jeho první přesné zaměření se poprvé postaral tehdejší Císařský a královský vojenský zeměpisný ústav ve Vídni. Je to na sněžce kromě polské Kapličky jediná původní stavba. Bod dodnes po drobných úpravách a upřesnění měření slouží zeměměřičům.
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl Pahrbek Sněžný, později Sněžovka a od roku 1823 Sněžka. Masiv Sněžky, který je složen ze svorovo - rulových hornin je "rozdělen" státní hranicí s Polskem.
Na polské straně dominuje budova "ufo boudy", která byla postavena v r. 1976. První bouda na současné polské straně byla bouda Slezská postavená r. 1850. V roce 1857 byla poničena požárem, ale po rekonstrukci dokončené v r. 1862 sloužila až do postavení zmíněné nové boudy.
Bouda Česká byla postavena roku 1868. Zbourána byla v roce 2005. Nyní na české straně stojí nová moderní budova poštovny, která však neplní funkčnost klasické horské boudy.
Když se na vrchol Sněžky vypravíme za jasného počasí nabízí se nám nádherný kruhový rozhled. K severu do Polska, při pohledu k jihu náš pohled nemine dominantní Černou horu, směrem k jihozápadu máme Podkrkonoší, rozpoznáváme Zvičinu, Bradlec, Kumburk, Tábor, Kozákov a dokonce i Trosky v Českém ráji. Západně za Kotlem máme Ještěd a za Violíkem část Jizerských hor, jako na dlani máme Obří důl, Studní a Luční horu, Úpské rašelinště a Luční boudu. Směrem k východu se nám naskýtá pohled na polské Góry Sowie, Královecký Špičák, polské stolové hory, Orlické hory a dokonce i Jeseníky. Rada pro ty, kteří nevědí kterým směrem se dívat, tak Jeseníky se nachází ve směru za polskými stolovými horami Bor a Hejšovina.
K vrcholu Sněžky se můžeme dostat novou kabinkovou lanovkou, viz: https://www.turistika.cz/mista/nova-lanovka-na-snezku-pec-ruzova-hora-snezka
nebo si můžeme udělat krásný výlet a na Sněžku dojít z několika stran pěšky:
- ze západu od Špindlerovy boudy po červené, tedy cestě Česko-Polského přátelství, nebo ze Špindlerova Mlýna po modré Údolím Bílého Labe, případně po červené stoupáním podél Kozích hřbetů. Od Luční boudy je již cesta společná.
- z jihu po modré Obřím dolem z Pece pod Sněžkou, nebo po žluté z Růžohorek podél lanové dráhy
- z východu z Horní Malé Úpy od Pomezních bud po červené, případně žluté k Jelence a dále k vrcholu.
Zajímavý web o Sněžce je i zde: www.horasnezka.cz
Asi netřeba představovat. Nejvyšší vrchol ČR. Fotky z vrcholu za mlhy - opravdu to nemá význam :)
Sněžka nejvyšší vrchol české republiky dá se tam vyjet lanovkou, ale od května 2012 se bude lanovka rekonstruovat takže výstup pouze pěšky.
Sněžka dosahuje výšky 1602 m n. m. a tím pádem se řadí na první místo nejvyšších hor Krkonoš i celé České republiky. Hora Sněžka se nachází na Hraničním hřebenu ve východní části Krkonoš. Vrcholem prochází česko-polská hranice. Jižní česká strana spadá do Obřího dolu. Holý skalnatý vrchol umožňuje neomezený panoramatický výhled dakeko do Polska a Čech a má rozlohu třicet akrů. Roční teplota se tu točí okolo pouhých 0,2 ºC. Na vrchol se už za léta od prvního pokoření dostalo nejen spousty lidí, ale i staveb. Naleznete zde Polskou boudu s meterologickou stanicí, čtrnáct metrů vysokou rotundovou kapli sv. Vavřince a kamenný trigonometrický obelisk.
Nejvyšší hora České republiky. Krásný panoramatický výhled na Krkonoše, Orlické hory, Český ráj a do Polska. Svahy Sněžky jsou vytvarované ledovci. V roce 2013 se buduje nová kabinková lanovka.