Uherský Brod – hrad
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Nelogickou pozoruhodností Uherského Brodu je fakt, že zde prokazatelně stával zeměpanský hrad – a téměř nikdo o něm neví. Na druhé straně zde nikdy nebyl zámek v pravém slova smyslu, ale přesto ho zná snad každý. Tato verze je samozřejmě velmi zjednodušená, ale i v tomto případě platí Cimrmanovo známé rčení, že s tím můžete nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat. Přítomnost strážního hradu je v tomto případě celkem jasně dána již jménem města. Jsme přece na říčním brodu a na významné obchodní cestě mezi Moravou a Uhry. Zdejší hrad byl založen - za velké podpory krále Přemysla Otakara II. – na počátku II. poloviny 13. století a hned na přelomu 13. a 14. století byl rozšířen. Stál na exponovaném a strategicky význačném místě a zabíral přibližně plochu dnešního městského kina a části muzea. Hrad obklopovala silná hradební zeď, za níž bylo poměrně velké nádvoří, ubikace pro čeleď a stáje. Centrem hradu byla hlavní - patrová a podsklepená - budova, postavená na mohutných kamenných základech a okrouhlá západní věž. Na hradě sídlil královský hejtman, ale příležitostně zde přebýval také Přemysl Otakar II., jeho syn Václav II., markrabě Karel, král Zikmund, Matyáš Korvín nebo Vladislav II.
Za vlády Matyáše Korvína ztratil Uherský Brod postavení královského města a hrad v roce 1506 získal Jan z Kunovic. Nadšení ze získaného majetku mu však vydrželo jen šest let. Poté hrad opustil a vybudoval si pod dominikánským klášterem rozlehlý jednopatrový panský dům s arkádovým dvorem i vzácnými freskami. Opuštěný hrad pak chátral téměř celé století a až v roce 1611 si jej zakoupil Oldřich z Kounic. Roku 1645 pak hrad zpustošili Švédové natolik, že ho Kounicové dali pobořit a z takto získaného materiálu nechali postavit stáje a pivovar. Z celého hradu tak zůstala pouze Bílá a Vítkovská bašta. Tato běžně udávaná informace je však více než diskutabilní a osobně se domnívám, že tyto bašty byly pouze součástí městských hradeb a nikoliv hradu. K hradu měla – historicky i fyzicky - blíže jediná dochovaná městská brána, která je dnes součástí Muzea J.A. Komenského.
Aby však nebyl návštěvník Uherského Brodu ochuzen, byl pod ředitelství Muzea J.A. Komenského položen pamětní kámen na zeměpanský hrad, který byl postaven na místě původní tvrze z 11. století. První dochovaná zpráva o něm pochází z března roku 1338 a dodnes ho připomíná jeho současná adresa, tedy Hradní náměstí. A abychom ukončili tento článek stejně, jako jsme ho začali, je potřeba upozornit na fakt, že zatímco zdejší hrad už je jen takovým malým sci-fi, uherskobrodský zámek je stále památkou, jejíž interiéry můžeme navštívit.