Uničov – kříž ve Šternberské ulici
Středně velké (spíš menší) moravské město Uničov, jakožto bývalé královské město je celkem dostatečně zásobeno různými památkami a památkovými objekty. Celkem logicky nejvíc je jich soustředěných kolem historického jádra, ale některé památky jsou i mimo toto centrum, vlastně v místech, kde původně ani město nestálo, i když dnes už jsou rovněž pohlceny v zástavbě města.
K takovým patří i barokní kříž s asistenční figurou. Tak je totiž popsána klečící Máří Magdalena u paty kříže s Kristovým tělem. Obvykle takové sousoší bývá po stranách doplněno Pannou Marií a apoštolem, sv. Janem. Pak se takové kompozici říká Kalvárie, tady ale postranní sochy nejsou.
Dílo je tvořeno hranolovým soklem, na který navazuje bohatě zdobený podstavec. Ten se ve spodní části volutově rozšiřuje. Horní rozeklaná římsa je v krajích zdobená volutami, ve středu vyvýšení římsy je ozdobná mušle.
Na čelní straně podstavy je latinský nápis s chronogramem. Původně byla na čelní straně zřejmě lucerna. Boky podstavce jsou zdobené akantovými motivy. Máří Magdalena klečí pod křížem na levé straně, objímá kříž a hlavu tiskne ke Kristovým nohám.
Původní evidenční list datoval vznik pískovcového sousoší do roku 1740, podle chronogramu se ale usuzuje na pozdější vznik v roku 1775.
V Uničově působilo vždy dosti kvalitních autorů a to místních i z nedaleké Olomouce. Vždyť i zdejší Mariánský sloup je považován za jeden z nejkrásnějších na celé Moravě (i ve zbytku Česka).