Valdštejn
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 19 B3
kostelík sv. Jana Nepomuckého (1722)
kaple
První zmínka o objektu 1260
Jiný název objektu Waldenstein
Původní gotický hrad byl založen roku 1260 Jaroslavem z Hruštice zakladatelem rodu Markvarticů, kteří tehdy ovládali Pojizeří. Po Jaroslavu z Hruštice získává hrad jeho syn Zdeněk, který se jako první píše z Valdštejna. Hrad se tedy stává jakousi kolébkou tohoto rodu, který se později dělí na šest rodových větví. Dalšími majiteli se koncem 14. století stávají Vartenberkové. V období husitských bouří střídá Valdštejn často majitele a tak se dostává i do rukou Valečovských. Roku 1427 je zde vězněm i Sigmund Korybutovič, syn bratra polského krále Vladislava Jagelonského. Dalším husitským majitelem se stává roku 1436 Jan Čapek ze Sán, který se zde však nezdržuje dlouho a po jeho odjezdu je hrad obýván loupeživými tlupami. Roku 1440 ku hradu přirazila zemská hotovost a hrad i s přilehlými Kavčinami dobyla. Po několika letech se zde objevuje velitel nové loupeživé tlupy – Kryštof Šof z Helfenburka, Švejkar a společně s Koldou ze Žampachu drancovali okolí. Patrně syn Kryštofa Jindřich prodává roku 1493 Valdštejn Kateřině ze Štítar, která však po necelých dvou letech umírá. Dalším majitelem se stává Jan Svojanovský z Boskovic, který prodává Valdštejn Smiřickým roku 1514. Smiřičtí vlastní hrad až do roku 1621, kdy v rámci konfiskací připadá opět Valdštejnům. Ti zde však nesídlí a tak hrad zvolna pustne. Počátkem 17. století se zde usazují poustevníci. Nejznámější z nich je barokní skladatel Václav Karel Holan Rovenský.(1644 – 1718), který na Valdštejnu poustevničil od roku 1692. Nesmíme zapomenout také na poustevnici Magdalénu.Teprve roku 1821 se stává vlastníkem hrabě Jan Lexa z Aehrenthalu. Po té byl hrad kolem roku 1830 přestavěn na romantický hrádek. Za zmínku dále stojí dva barokní mosty vybudované po roce 1700 s barokními sochami. Kaple sv. Jana Křtitele vystavěná na místě původní poustevny a obrazem světce o němž se traduje, že podobizna je tvář K. H. Máchy. V hradním paláci je zachována gotizující výmalba s erby vlastníků, dále několik loveckých trofejí a části zbroje. Hrad se nalézá jižně od Turnova odkud též vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje, která kolem Valdštejna pokračuje kolem arboreta Bukovina na Hrubou Skálu. Z Turnova můžeme pro přístup na hrad využít i zelenou TZN, která pokračuje dále až ke Hradu Kosti. Zajímavou cestu ke hradu Valdštejnu poskytuje žlutá TZN od Lázní Sedmihorek kolem několika pramenů, lokality Čertova ruka s Krokodýlí cestou a kolem Majáku, která za hradem pokračuje do oblasti Jezírka ke Kacanovům a dále ke zřícenině hradu Kozlova a vsi Podhájí. Na závěr tohoto výčtu přístupových cest uveďme ještě modrou TZN vedoucí taktéž z Lázní Sedmihorky centrální oblastí Hruboskalského skalního města se značenou odbočkou k hradu Valdštejnu, případně pokračující ke Kopicově statku a do Kacanov, kde se dělí na vyskeřský a turnovský proud.
Fotogalerie
Hrad Valdštejn, který založil Jaroslav z Hruštice v druhé polovině 13. století, jsme podruhé navštívili v rámci další dovolené v Českém Ráji. Poprvé jsme zde byli v srpnu 1998, kdy se náš malý syn vezl v kočárku z obce Pelešany až na hrad. V roce 2012 jsme sem přišli od Hrubé Skály, respektive po procházce krásným skalním městem. V hospůdce jsme poobědvali, získali zde razítko a pak jsme se vydali na prohlídku hradu, který byl postaven na třech pískovcových základech, z nichž na první dnes vede kamenný most přes hluboký příkop, na druhém je prostředek hradu a na třetím stojí zadní hrad s velkou věží a palácem. Ovšem z původního objektu mnoho nezbylo.
Obě naše prohlídky probíhaly přibližně stejně. Po mostě se sochami českých svatých z první čtvrtiny 18.století jsme přišli k pokladně, kde jsme koupili vstupenky, známku, pohled a získali tři razítka. Pokladna byla umístěna v první hradní bráně, u níž stávaly kočárovny z doby okolo roku 1840. Pak jsme vešli do nejstaršího hradu Českého Ráje, založeného kolem roku 1260 rodem Markvarticů. Po dalším kamenném mostě přes druhý příkop z roku 1838, jenž zdobí sochy sv. Markéty a Otýlie, jsme přišli ke klasicistnímu domu, kde jsme si prohlédli jeden sál. Nepřekvapilo nás, že i tento dům s průjezdem byl postaven roku 1838 a někdejší romantická šenkovna a hotel dnes slouží jako výstavní síň a galerie.
Poté jsme se vrátili na nádvoří, na kterém jsme nahlédli do hladomorny a do kostela sv. Jana Nepomuckého z roku 1713, který byl roku 1836 přestavěn do podoby osmiboké kaple s mansardovou střechou a pravoúhlým presbyteriem.
Našemu zraku neušla ani kaplička s obrazem Jana Křtitele z roku 1817 s vyobrazením tohoto světce od F. Maška z roku 1837, o němž se někdy soudí, že je podobiznou Karla Hynka Máchy.
Poté jsme opustili střední hrad a přes třetí příkop s romantickým mostem z let 1840 – 1841 jsme vstoupili do nejstarší části hradu. Za mostem jsme vešli do krátkého zářezu ve skále se zbytky zdiva vstupního opevnění a čtyři metry hlubokou lahvovitou prohlubní zvanou Hladomorna, nejspíše středověkou obilnicí. Po dalším schodišti jsme sestoupili do skalního sklepení a po krátké procházce podzemím jsme zase vyšli ven. Ocitli jsme se v místech, kde stávaly hradní paláce. Z nich se dochovalo obvodové zdivo, jenž bylo v letech 1830 – 1840 částečně využito k výstavbě romantického paláce. Prohlédli jsme si tři zařízené místnosti a po dalších schodech jsme vystoupali na vyhlídku v nejzazším koutě hradního areálu. Z vyhlídky jsme mohli vidět skalní město či hrad Trosky.
Zde již hradní areál končil a tak jsme se vraceli zpět. Opět jsme vstoupili na terasu, v níž se dole pod ní nacházely konírny a v patře kulečníkový sál. Po točitém schodišti jsme sešli do Biliárového sálu, v němž jsme si prohlédli modely hradů a zámků Českého Ráje. Tím však naše procházka již definitivně skončila. Vše jsme bez průvodce zvládli za půl hodiny. Z hradu jsme potom zamířili ke kilometr vzdálené rozhledně Hlavatice.
Z historie hradu Valdštejn nás zaujalo, že v polovině 16. století vyhořel. Byla zničena všechna dřevěná stavení, takže zůstal jen kamenný palác, zadní věž a hradby a tak se stal od roku 1582 zříceninou. Zajímavé také bylo, že se na konci 17.století v hradních ruinách usadil poustevník a tím spustil příliv poutníků. Hrad tak opět ožil a v roce 1821 byl dokonce zpřístupněn turistům stavebními úpravami.
Otevírací doba duben a říjen: SO + NE + svátky 9:00-17:30
květen až září: denně 9:00-17:30
Vstupné plné 50,- Kč
snížené 25,- Kč
Valdštejn - jeden z nejnavštěvovanějších cílů v Českém ráji. Valdštejn patří k nejstarším hradům na Turnovsku, postaven byl na strmých pískovcových blocích Jaroslavem z Hruštice v letech 1260-80. Na počátku 15. století se držiteli hradu stali Vartenberkové, v roce 1436 Valdštejn získal bývalý husitský hejtman Jan Čapek ze Sán. Po Bílé hoře byl hrad zkonfiskován a následně se stal majetkem Albrechta z Valdštejna. V majetku Valdštejnů byl hrad do roku 1821, kdy ho koupil Jan Lexa z Aehrenthalu. Jan Lexa dal hrad upravit v duchu dobového romantismu tak, aby co nejvíce připomínal minulost Valdštejna. Návštěvníci si mohou prohlédnout románskou expozici ve starém paláci, tajemná sklepení, hladomornu, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, mohou se rozhlédnout z nádherné vyhlídky a využít i občerstvení s příjemným posezením.
K hradu dojdeme po modré a žluté značce ze Sedmihorek, nebo po červeně značené Zlaté stezce Českého ráje ve směru Turnov - Trosky. Ze Sedmihorek lze k hradu dojet i na kole. K získání je zde Turistická známka č. 147 - Hrad Valdštejn.
Na virtuální prohlídku mostu vedoucího ke zřícenině hradu Valdštejn se můžeme podívat zde: http://www.virtualtravel.cz/turnov/zricenina-hradu-valdstejn/vstupni-most.html
Hrad Valdštejn byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů. Na konci 15. století byl opuštěn, později shořel a zničený hrad znovu pozvedli až Valdštejnové, kterým patřil dalších 200 let. V 18. století zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou.
V této snaze pokračovali i noví majitelé Lexové z Aehrenthalu v první polovině 19. století. Propojili krajinu sítí turistických cest, budovali vyhlídky a lázně Sedmihorky. Jako zajímavý turistický cíl zpřístupnili hrad Valdštejn mezi prvními památkami v ČR.
Při úpravách v 19. století byla na konci hradu vybudována vyhlídka na Trosky a blízké skalní město. I z dalších míst hradu se nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu.