Vlčnov - rozhledna Hraběcí
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
Vlčnovská rozhledna byla postavena – stejně jako jejich pět „jednovaječných sestřiček“ – v roce 2011. Na Slovácku tak vznikla uherskobrodská série šesti stejných, dřevěných a třináct metrů vysokých, rozhleden … které ve většině případů nemají žádný smysl. Všeobecně se zde říká, že tyto stavby ze smrkové kulatiny, které přišly na téměř tři a půl milionu korun a které měly údajně napomoci k neobvyklému růstu zájmu turistů o tuto lokalitu, se staly pouze pomníkem regionálních politiků a pracovní příležitostí pro vlčnovskou firmu Střechostav (té ovšem část stavebního materiálu stejně někdo rychlejší ukradl). Na druhé straně je pravdou, že část peněz na stavbu poskytla EU a rozhlednoví nadšenci a přátelé cykloturistiky si kolem těchto rozhleden mohou projet asi padesátikilometrový – a na historické památky i přírodní krásy bohatý - okruh.
Rozhledny jsou třípodlažní a mají čtvercový půdorys o straně 5,3 metru. Jejich nosný rám je zabetonovaný do železobetonových pásů. Rozhledna nad Vlčnovem, jejíž vyhlídková plošina se nachází ve výšce 10 metrů, je dostupná např. po polní cestě, která se napojuje na silnici mezi Vlčnovem a Uherským Brodem. Druhou možností je přístup z Vlčnova a kolem památkové rezervace Vlčnovské búdy. Žádný velký výhled však nečekejte. Na západě Vlčnov, na východě Uherský Brod a na jihu nic. Výhledu na zajímavou oblast na severu (Velký Lopeník, Mikulčin vrch, Troják apod.) brání vrchol vyššího kopce Myšinec. Pod ním se však můžete alespoň podívat na místní vinohrad.
Přesto všechno je na tom ještě tato rozhledna relativně dobře i když její smysl trošku kazí fakt, že o pár desítek metrů blíže k Vlčnovu již jedna rozhledna stála dříve. Na rozdíl od té na Hraběcí však není celoročně volně přístupná. Možná bude někoho zajímat, jak jsou na tom ty ostatní „kolegyně“, které se nacházejí nad Korytnou, Bánovem, Nivnicí, Bystřicí pod Lopeníkem a Suchou Lozí. Z rozhledny u Nivnice, ke které se dá dojet autem, je prý krásný výhled na nedaleké velkohnojiště, nějaké ty lány a „přerostlé“ stromy. Rozhledna u obce Suchá Loz údajně zase nabízí možnost vidět z její horní plošiny totéž co ze země, tj. nic. Je totiž pro změnu rafinovaně vybudována za pásem lesa a tak slouží alespoň jako posed.
Skutečnou raritou je pak rozhledna u Bystřice pod Lopeníkem, kterou její stavitelé moudře vybudovali na úpatí kopce hned vedle vesnice. Nic z ní sice neuvidíte, ale zase se neunavíte šplháním do kopce. Rozhledna u Bánova je prý umístěna velmi šikovně uprostřed polí, ale bohužel také mezi dvěma osamocenými stromy. Díky nim nahoře sice asi méně fouká, ale pokud chcete zahlédnout Vizovické vrchy, musíte se pokochat pohledem ze země. Nejkrásnější výhled tak nabízí rozhledna nad Korytnou. Není to však až tak moc její zásluha. Stojí totiž na otevřeném svahu, ze kterého je i bez ní vidět na Buchlovské kopce, Beskydy, Javorníky a – za výjimečně jasného počasí i – Jeseníky.