Zahrádka - zatopené město.
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
První písemná zmínka o obci Zahrádka pochází z roku 1219, kdy tuto ves daroval král Přemysl Otakar I. Vyšehradské kapitule. V roce 1928 měla 1187 obyvatel.
Při napouštění přehradní nádrže Švihov na řece Želivce budované jako zásobárna pitné vody pro Prahu, část Vysočiny a Středočeského kraje zanikl městys Zahrádka u Ledče nad Sázavou. Skutečně zatopena byla sice jen dolní část této dříve střediskové obce, z důvodu hygienické ochrany však byli vysídleni všichni obyvatelé a z dvou set čísel popisných zůstal zachován jen historicky a umělecky cenný kostel a čtyři další účelově využité objekty.
Většina z obyvatel Zahrádky našla nový domov na pro ně vybudovaném sídlišti Plácky v Ledči nad Sázavou, ve Světlé nad Sázavou nebo v Humpolci. Někteří odešli za svými příbuznými do vzdálenějších měst a obcí. Na své Městečko však nezapomněli. Stále se sem vracejí a ukazují svým potomkům, kteří již obec Zahrádka nezažili, kde stával jejich dům, zahrada, obchod…
V kostele sv. Víta v bývalém Městečku Zahrádka u Ledče nad Sázavou je možno shlédnout unikátní nástěnné malby z let 1340 – 1350, které jsou jedním z mála dochovaných vyobrazení genealogie českého vládnoucího rodu Přemyslovců. Tři pásy výzdoby v presbytáři kostela po ikonografické stránce navazují na nástěnné malby v románské kapli sv. Kateřiny ve Znojmě. Malby jsou v původním stavu a čekají na restaurování, které bude možné provést spolu s opravou interiéru kostela až po celkovém vysušení stavby.