Loading...

Zámek Pardubice

Turistické cíle Památky a muzea Zámek

Původně vodní tvrz, ve 14. st. přeměněna na hrad. Za Pernštejnů přestavěn na renesanční zámek.V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.V přilehlých Valech je možnost krásné procházky a i děti se tu mohou "vyřádit".Zámek je znám i tím,že se zde chovají pávi.

Podobné příspěvky
Pardubice - zámek

Pardubický zámek je nepřehlédnutelnou dominantou centra krajského města Pardubic ve východních Čechách. Zámek je ojedinělou architektonickou památkou ve středních Evropě. V zámeckých interiérech se zachovalo renesanční vybavení sálů, několik místností je vyzdobeno malbami a kazetovými stropy. Na zámku je umístěna Východočeská galerie a Východočeské muzeum, které návštěvníkům nabízí pět stálých expozic a je přístupné po celý rok denně kromě pondělí.

Historie

Původní tvrz byla ve 14. století zřejmě Arnoštem z Pardubic a jeho otcem přebudována na gotický hrad. V roce 1491 panství koupil moravský velmož Vilém z Pernštejna, za kterého hrad prodělal zásadní přestavbu, hrad obklopily mohutné zemní valy s nárožními bastiony. Opevnění se dochovalo dodnes i se zámkem, na který byl hrad přestavěn v goticko-renesančním stylu. Po rodu Pernštejnů se zámek stal majetkem císařského dvora a byl často vyhledáván Habsburky. Opevněný zámek, který byl rovněž pohodlnou aristokratickou rezidencí, projevil své kvality za třicetileté války, kdy se ho nepodařilo dobýt. Poté začal zájem vídeňského dvora o zámek upadat a sloužil pro různé účely, např. v něm vznikly byty pro vysloužilé císařské důstojníky nebo pro úředníky. O záchranu zámku se zasloužil Muzejní spolek v Pardubicích, díky kterému se podařilo zachránit i unikátní dispozici zámku jako pevnosti s vodním příkopem a valy. Po 2. světové válce však začal zámek znovu chátrat. V roce 1975 začala jeho dlouhodobá rekonstrukce. Až v roce 1994, kdy správu zámku převzalo Východočeské muzeum v Pardubicích, však začaly opravy probíhat naplno.

Pardubice - zámek

Doporučuji rytířské sály - fantastický průvodce. V celém zámku je mnoho expozic a výstav. Je možné tu strávit celý den.

Návštěva je vhodná i v zimním období otevřeno celoročně

Pardubice - Pardubický zámek

Pardubickou dominantou je (kromě Zelené brány na Pernštýnském náměstí) pardubický zámek. Vznikl za vlády pánů z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století. Tento renesanční zámek je uzavřen mohutnými zemními valy.
V zámeckých interiérech, zejména v rytířských sálech zámku, se dochovaly rozsáhlé fragmenty monumentální malířské výzdoby stěn, nejstarších renesančních nástěnných maleb v Čechách, nachází se zde původní kamenné zdobené portály, klenby, okenní a krbová ostění a renesanční malované kazetové stropy.

Zámek je sídlem Východočeského muzea a Východočeské galerie. Je zde umístěno několik stálých expozic, které rozhodně stojí za shlédnutí, včetně největší středoevropské sbírky pohlednic Orbis pictus a unikátní sbírky českého ateliérového skla 20. století, najdeme zde i hodnotnou expozici sbírky zbraní, nově otevřena je i expozice numismatická. V rytířských sálech i na nádvoří zámku se často konají společenské akce, divadelní představení a koncerty.

Když jsme v dubnu navštívili tento zámek my, zavděčili se nám expozicí princeznovských šatů, které jsme mohli vidět v nejrůznějších českých filmových a televizních pohádkách :-)

otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

  • Vstupné 45,- Kč,
  • poloviční vstupné 22,- Kč (děti a studující, důchodci).
  • Prohlídka jen jedné expozice 10,- a 5,- Kč,
  • prohlídka jen jedné výstavy 8,- a 4,- Kč.
  • Sleva na rodinné vstupné: dva dospělí s dětmi - 2 děti zdarma, každé další dítě poloviční vstupné.
  • Vstup zdarma pro děti do 7 let a imobilní občany.

Stálé expozice Východočeského muzea, zámek čp. 2:

  • Rytířské sály zámku
  • Expozice české sklářské tvorby
  • Expozice zbraní
  • Expozice pohlednic „Orbis pictus“
  • Numismatická expozice „Peníze v Čechách 1520 - 1620“

Když už pojedete do Pardubic, stojí určitě za vidění i Zelená brána na Pernštýnském náměstí, dostihové Závodiště, hvězdárna, parky a prodejny s pravým pardubickým perníkem.

Pardubický zámek

Dominanta centra krajského města Pardubice ve Východních Čechách je původní hrad ze 13. stol. V 15. století byl přestavěn pány z Pernštejna na velký zámecký palác. Tento mocný rod zasáhl nejvíce do rozvoje panského sídla, opevněného hradbami z mohutných hliněných valů na úpatí příkopu, který bylo možno zavodnit. Vznikl tak přechodný typ mezi hradem a zámkem. Po 16. stol. zámek sloužil víc komerčním zájmům a výbava interiérů zmizela, dochovaly se vzácné zbytky architektinické, raně renesančních nástenných maleb s malovanými stropy. Od roku 1920 odkoupil celý zámecký areál Muzejní spolek v Pardubicích, byla v něm galerie Pardubického muzea. Po 2. sv. válce zámek opět chátral roku 1975 byl rekonstruován. Od roku 1944 správu zámku získalo Východočeské muzeum v Pardubicích a zámek opravilo.

Dnes se v něm konají i výstavy. Za prohlídku stojí i zámecký areál s jeho hlídači - pávy. Východočeské muzeum umístěno v zámku se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla stojí za prohlídku stejně jako raně renesanční sály s unikátní nástěnnými malbami, mužete si zde prohlédnout mnoho různých expozic. Dodnes zde možno vidět dochované opevnění s dělovými rondely. Nově je zpřístupněna kaple tří Králů. Tajemstvím tohoto zámku je protiatomový kryt z 50. let - schovaný v zámeckých valech, pravděpodobně byl vybudován jako tajné velitelské stanoviště civilní obrany až pro 120 lídí.

Poslední aktualizace: 2.7.2010
Zámek Pardubice na mapě
Autor: pitris65
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu