Zapomenuté pražské pomníky, sochy a kříže - díl V. - Klánovice
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Klánovice byly založeny r.1878 na pozemcích Václava Klána, vznikala tu zástavba letních domů pražských měšťanů. Až roku 1920 se staly samostatnou obcí a r. 1974 nejvýchodnější městskou částí. Historie Klánovického lesa je ovšem mnohem delší, první zmínky o vsích Žák, Hol, Lhota nad Úvalem a Slavětice s tvrzí jsou už ze 14.století. O historii obce, lesa a jeho přírodě i okolních obcích pojednává 17 zastavení Ns Klánovickým lesem, doporučuji při návštěvě této vilové čtvrti v největším pražském lese. Viz https://www.turistika.cz/trasy/ns-klanovickym-lesem
Naši pouť za historií nejvýchodnější a jedné z nejmladších městských částí začneme na Náměstí Hedviky Vilgusové (zast. Smržovská). V parčíku u hřiště a v protějším parčíku u školy proběhlo v květnu letošního roku Dřevosochání a sochaři tu vytvořili několik zajímavých děl, názvy si doplňte raději sami. Od parčíku směrem k nádraží vede Alej Hany Benešové s pomníčky ve tvaru lipového listu, připomínající výsadbu této aleje za účasti tehdejší první dámy. Lipová alej lemuje celou hlavní třídu (Slavětínská ul.), část aleje od samoobsluhy Bazar k Šestajovicům byla v letošní zimě vykácena (nekvalitní seřez v 70.letech zapříčinil hnití kmenů) a nahrazena novými stromky.
V parčíku můžeme najít ještě historický hydrant z dob první republiky.
Ve vestibulu místní Masarykovy ZŠ byl v roce 2007 odhalen pomník TGM od rakouského sochaře p. Josefa Symona - reliéf TGM zboku s nápisem. S přístupností této pamětní desky je to již horší, naposledy jsem desku viděl v roce 2008, kdy jsem ze školy odcházel. Věřím, že s vedením školy se lze domluvit. Viz http://www.zs-kl.cz/
Budova místní školy byla též sídlem štábu čs.armády ve dnech 23-26.9.1938, během mobilizace armády, v čele s arm. gen. Ludvíkem Krejčím. Tuto událost připomíná pamětní deska na boční stěně školy (ul. V Soudním). Před školou je z květin vytvořený šnek - symbol místní školy. Cestou ještě míjíme moderně koncipovanou Halu starosty Hanzala od místního architekta Hroudy.
U kostela Nanebevzetí Panny Marie, novorománské stavby z let 1911-12, stojí pomník osvobození a obětem obou světových válek - dva kamenné kvádry s bronzovými deskami. U památníku bývá 8.5. slavnostní vzpomínka.
Když jsme již tu, byla by škoda zapomenout na místní kostelík. Novorománská stavba s věžičkou a několika vitrážovými okny - každé z nich věnovala jedna z místních starousedlických rodin a jejich jméno je tu zaznamenáno na věčbé časy. Největší, kruhová, vitráž v průčelí znázorňuje Pannu Marii. V předsíňce je pamětní deska rekostrukce, loď obchází zajímavá plastická křížová cesta a několik soch (Svatý Josef, Panna Maria), zajímavá skříňka na uchovávání hostií a původní dřevěný kůr s varhanami a zvonem.