Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Židovský hřbitov v Kynšperku nad Ohří se nachází ve svahu Zámeckého Vrchu při stejnojmenné ulici
Židovský hřbitov v tomto městě patří k jednomu z nejstarších v Čechách - nejstarší nalezený náhrobek je prý z 12.století. Podle legendy zde byly pochovány některé oběti chebského pogromu z roku 1350. Nejstarší zachovalé náhrobky pocházejí z roku 1605. Roku 1814 byl hřbitov rozšířen. Dnes je na ploše 3.360 m2 dochováno asi 170 náhrobků pocházející z let 1729-1949. Dne 21.10.1938 byl hřbitov silně poškozen členy NSDAP,kteří den předtím také vypálili zdejší dřevěnou synagogu. V roce 1949 zde byl pochován kynšperský rodák, akademický malíř Fritz Lederer, který byl zároveň posledním pochovaným na tomto hřbitově.Místo jeho hrobu však nebylo označeno.
Vnitřní plocha hřbitova je rozdělena pozůstatkem mohutného hradního valu na dvě části. Starší dolní obsahuje středověké a barokní stély. Nová část je řešena v příkrém svahu ojedinělým způsobem. Jednotlivé hroby jsou umístěny v kaskádách tvořených cihlovými vyzdívkami. Na jihovýchodní straně této části je možné nalézt skupinu dětských hrobů.Všechny části hřbitova jsou spojeny cestičkou a schody vedoucími k nižší části hřbitova.Vchod na hřbitov je dvěma uzamykatelnými brankami.
Židovský sídelní okrsek se nacházel na jižním svahu a úpatí hradního vrchu, část domů byla v dnešní Dlouhé a v Bezručově ulici. Roku 1841 to bylo 20 domů, z toho jen 5 bylo zděných, ostatní dřevěné. V letech 1830-35 došlo ke konfliktu v náboženské obci, která se rozdělila na dva tábory. Vrcholem toho byl vznik i dvou synagog. Ortodoxní skupina židů konala bohoslužby ve staré Synagoze, která byla dřevěná, postavená roku 1784. Stála mezi dnešními ulicemi Dlouhá a Pod Domovem. Byla vypálena příslušníky NSDAP v r.1938.