Loading...

Chorvatsko 2019

Moje dovolená Léto Delší než 1 týden (10-12 dní) Rodina s dětmi 10-18 let Pobyt K moři Autem Apartmán Vlastní

Letní dovolenou roku 2019 jsme opět po roce strávili v Severní Dalmácii na pobřeží Jaderského moře v letovisku Sv. Filip a Jakov. Během desetidenního pobytu  jsme kromě užívání si sluníčka a moře podnikli i tři velice pěkné celodenní výlety. Dva z nich směřovaly do míst celkem turisticky známých, do Národních parků Kornati a Paklenica. Při třetím výletě jsme pak navštívili Přírodní park Vranské jezero.

Národní park Kornati
byl vyhlášen v roce 1980. Jedná se o soubor 147 prakticky neobyvatelných ostrovů a ostrůvků. Neobyvatelné jsou kvůli absenci pitné vody. Národní park dostal jméno podle největšího z ostrovů Kornat. Na souostroví se lze dopravit pouze lodí. Výlet na toto krásné místo je nabízen místními majiteli lodí ve všech přístavech na pobřeží nacházejících se v blízkosti Národního parku. 
Výletem na Kornati jsme byli nadšeni. Celodenní plavba lodí kolem celého souostroví, plavba kolem až 100 metrů vysokých skalních útesů ostrova Dugi Otok, vylodění se v zátoce Mir, návštěva vyhlídkových míst na útesech, koupání se v slaném jezeře Mir či speciality chorvatské kuchyně servírované během plavby. To vše za cenu 350 kun na osobu.

Národní park Paklenica
se nachází v jihovýchodní části pohoří Velebit, jehož skalní hradba se přímo od moře vypíná až do výšky 1800 metrů. Tento Národní park je celosvětově známý díky tomu, že se zde v minulém století natáčely legendární filmy o náčelníkovi Apačů Vinnetouovi. Jedním z nejkrásnějších míst NP je kaňon Velká Paklenice, kterým protéká stejnojmenná říčka.
Právě tuto část parku, do níž se dostanete odbočkou z městečka Starigrad Paklenica, jsme navštívili. Mohutný kaňon Velké Paklenice milovníky přírody ohromí. Je zde také možnost navštívit bývalý bunkr, vybudovaný za jugoslávského prezidenta Tita, který je veřejnosti zpřístupněn a je v něm expozice o Národním parku, infocentrum a občerstvení. Vstup do parku činí 60 kun za dospělou osobu a platí se i 10 kun parkovné.

Přírodní park Vranské jezero
se nachází u města Pakoštane. Vranské jezero je největším jezerem v Chorvatsku a vzniklo zaplavením krajiny podzemními vodami. Od moře ho odděluje úzká šíje o délce 13-ti kilometrů. Jeho voda je lehce slaná a to díky propojení s mořem uměle vybudovaným kanálem Prosika. Proto v jezeře žijí nejen sladkovodní ryby, ale i některé druhy ryb mořských. Vše o přírodě, fauně i floře u Vranského jezera je možné se dozvědět u tří infocenter, která se zde nacházejí.
My jsme jako první navštívili to u kempu Crkvine. Po zaplacení 20 kun (v dalších dvou infocentrech už jen ukazujete doklad o zaplacení a nic neplatíte) jsme se vydali na procházku po naučné stezce umístěné na chodnících nad hladinou jezera. Z vyhlídkových míst je nejen krásný pohled na jezero a okolní přírodu, ale je možno i pozorovat zdejší vodní živočichy a ptactvo.
Druhým navštíveným infocentrem bylo to na vyhlídkovém místě Kamenjak. Cesta sem, při níž se překoná výškový rozdíl 300 metrů, je kouzelná. Vede pro nás strašně zajímavou zdejší krajinou a je okořeněná průjezdem starobylou vesnicí Vrana se středověkým hradem. Na vrchu Kamenjak se nachází kromě infocentra s občerstvením i krásná kaplička, která zakončuje na vrch vedoucí křížovou cestu. Z Kamenjaku je však hlavně krásný výhled na celé Vranské jezero a i na moře a v něm rozeseté ostrovy a ostrůvky.
Poslední infocentrum se pak nachází opět přímo u hladiny jezera, u kanálu Prosika. Zde je možno také pozorovat život pod vodou a vodní ptactvo, ale nejvíce zde asi zaujme samotný kanál Prosika. Ten byl vybudován v 18. století kvůli odvodnění rozsáhlých mokřadů a jako ochrana proti povodním.

Poslední aktualizace: 15.6.2020
Chorvatsko 2019 na mapě
Autor: neratovak
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu