Jak přežít setkání s medvědem
Pokud jste doposud medvěda viděli jen v kreslených seriálech, pak vězte, že by tento článek mohl být pro Vás přínosným pokud na takové zvíře někde narazíte. Obzvláště pokud se touláte v divočině národních parků USA. Ale nenechte se mýlit. I jinde je možné na medvědy narazit. V současné době je díky jejich přemnožení poměrně velká pravděpodobnost potkat zástupce čeledi medvědovitých u našich sousedů - Na Slovensku.
I když jsou útoky medvěda na člověka poměrně vzácné, přesto si dovolujeme úvést několik tipů a triků jak se chovat pokud cestujete medvědozemí. Pravidla pro táboření (aneb jak nemít medvěda ve stanu): Nezapomeňte, že medvěd má několikanásobně citlivější čich než lovecký pes a vaši zubní pastu ucítí na kilometr. Jak předejít setkání na treku: Co když už ho potkám ? Zůstaňte klidní a vyvarujte se prudkých pohybů. Můžete se rozběhnout, nicméně pochy buji o tom, že mu utečete. Průměrný medvěd totiž běží nadprůměrnou lidskou rychlostí které a to mi věřte nebudete stačit. Takže správa parku Yellowstone radí následující v případě že máte medvěda na několik kroků: Pokud se přece jenom medvěd rozhodne zaútočit, představujete pro něho hrozbu . Většinou se jedná o matku s mláďaty nebo medvěda u kořisti. V tom případě radí rangeři zalehnout na břicho se zády chráněnými batohem a hrát mrtvého brouka. Ležící nepředstavujete pro medvěda žádnou hrozbu. Poté nechte medvěda dokončit krmení případně matku odejít a pomalu se zdekujte.
Medvěd hnědý (Ursus arctos) je známá mědvědovitá šelma a jediný zástupce své čeledi, který se vyskytoval a vzácně i vyskytuje na území České republiky.