Borovice lepší než citron
Rady a tipy • Zdraví a bezpečnost
Naše babičky věděly, že v době, kdy není možnost sbírat sezónní léčivé rostliny, je zdrojem vitaminů borovice.
Borové chvojí ve skutečnosti není "věčně zelené"-udrží se na stromě dva až tři roky. Borové jehličí je celou svou stavbou přizpůsobeno malému vypařování vody, obzvláště v zimě: má malý povrch a je pokryto hustou pryskyřičnatou vrstvičkou s modrošedým voskovým nádechem.
K přípravě vitamínového nápoje z borovice se nejlépe hodí mladé chvojí, jednoleté, protože obsahuje méně hořkých pryskyřičných látek. V zimním jehličí je více vitaminů než v letním. Nasbírané chvojí můžeme na dva měsíce uschovat v chládku pod sněhem, nebo ho umístit v pokoji-pak ho musíme dát do vody jako Květiny. (V místnosti se však vitaminy udrží ve chvojí jen měsíc.) Pokud se jehličí suší, vitamíny se ztrácejí do tří dnů.
Nápoj z jehličí se připravuje takto: Asi padesát gramů promytého jehličí (denní dávka pro jednoho člověka) se rozetře v porcelánové třecí misce, zalije se dvěma nebo třemi sklenicemi vroucí vody a nechá se na chladném a tmavém místě ustát dvě hodiny. Můžeme přidat trochu octa a pro chuť také trochu cukru. Nápoj procedíme a najednou vypijeme. Nedoporučuje se ho skladovat, ztrácí totiž přitom vitaminy.
Jedna sklenice nápoje z jehličí obsahuje takové množství vitaminu C jako sklenka rajské šťávy a pětkrát více než citronová šťáva.
A ještě pro zajímavost:Když rozemnete rozvařené jehličí mezi dlaněmi, objeví se vlákna, nitky, z nichž se vyrábělo teplé prádlo.