Loading...

Festival otevřených budov letos vyzdvihuje Vinohrady

Rady a tipy Ostatní

Open House Praha je tradičním architektonickým svátkem, který umožňuje zdarma nahlédnout tam, kam se veřejnost běžně nedostane. Jde o globální architektonickou akci, která zahrnuje světové metropole a Praha není výjimkou. Vizuál letošního ročníku provází ilustrace kostela Nejsvětějšího Srdce Páně od Jana Šrámka. Kostel na náměstí Jiřího z Poděbrad zdobí pražské Vinohrady od třicátých let minulého století a je odkazem proslulého slovinského architekta Jože Plečnika.

Jože Plečnik v Praze a v Lublani

Slovinský architekt a urbanista Jože Plečnik by letos v lednu oslavil 150 let od narození, což připomíná i festival Open House Praha. O víkendu 21. a 22. května 2022 umožňuje nahlédnout dovnitř osobitého vinohradského kostela z let 1928 až 1932, který je nejvýznamnější českou sakrální stavbou dvacátého století.

Monumentální stavba upoutá pozornost na první pohled, již svými hodinami s číselníkem o průměru 7,6 metrů, největšími prosklenými hodinami v Česku. Jsou umístěny na 42 metrů vysoké věži, která je založená v celé šíři stavby. Originální je i fasáda z režného obkladu a umělé žuly, připomínající královský hermelín. Plečnik čerpal z antických a starokřesťanských vzorů, zajímavostí přitom je, že kostel nemá kazatelnu. Nechybí tady však krypta, do které se návštěvníci festivalu mohou podívat, stejně jako do spodní části věže.

K poctě Jožeho Plečnika se v kostele také uskuteční koncert Jednota místa a času v podání Stamicova kvarteta, a to ve středu 18. května 2022.

V rámci doprovodného programu festivalu se přitom za odkazem slavného slovinského architekta můžete vydat i na výstavu Plečnikovy nerealizované projekty v Lublani. Od 16. do 30. května 2022 probíhá přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Pavel Janák na Vinohradech

V březnu uplynulo 140 let od narození architekta Pavla Janáka a ani na toto výročí Open House nezapomíná. Otevírá stavby z různých životních období Janáka jako Klubový dům Autoklubu ČR, funkcionalistický EA Hotel Juliš na Václavském náměstí nebo Palác Adria ve stylu tzv. národního slohu. Bez povšimnutí nezůstal ani konstruktivistický objekt vinohradského Husova sboru, další neobyčejná sakrální stavba, další z pozoruhodných architektonických perel Vinohrad. Vyjímá se v blízkosti Vinohradské vodárny a pochází ze stejného období jako Plečnikův kostel.

Pavel Janák zanechal svůj otisk také v Chopinově ulici u Riegrových sadů, když ve třicátých letech navýšil Laichterův dům architekta Jana Kotěry o další patro. Laichterův dům z první poloviny dvacátých let přitom předběhl svoji dobu, jeho řešení je dodnes ohromující. Open House nabízí jedinečnou příležitost se o tom přesvědčit na vlastní kůži.

Zažívat Vinohrady každý den

Fascinující architektura je pro Vinohrady typická, i ta je nedílnou součástí zdejší atmosféry, která přitahuje rezidenty již více než sto let. Pokud na Vinohradech hledáte otevřené dveře domu, kde byste mohli Vinohrady zažívat nejenom ve výjimečný architektonický svátek, ale každý den, máme ještě jeden tip. Společnost PSN aktuálně na Vinohradech, v sousedství oblíbeného parku Grébovka, staví novostavbu. Jako Vila dům Na Vinici nabídne ve čtyřech patrech celkem 27 bytů o dispozicích 1+kk až 3+kk s výhledy do vinohradské zeleně. Obyvatelům jistě přijdou vhod i předzahrádky či balkony ve vyšších patrech, stejně jako sklepní kóje a parkovací stání v suterénu domu.

Nahlédnout do Vila domu Na Vinici můžete prostřednictvím webové prezentace tady…

Poslední aktualizace: 16.5.2022
Festival otevřených budov letos vyzdvihuje Vinohrady na mapě
Autor: Kocourdoma
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu