Loading...

Písařov – Svatá Trojice – Králíky

Trasy Běžky Střední náročnost

číslo 1 Písařov Točna Asfalt 0,0 km
  Zastávka busu
číslo 2 Písařov škola Asfalt 1,5 km
  Horní konec Písařova
číslo 3 Lyžařská stopa Šotolina 1,8 km
  Začátek lyžařské stopy
číslo 4 Pomníček Šotolina 2,8 km
  Pomníček tragické události
číslo 5 Hájovna U Tří tabulí Šotolina 3,5 km
  Křižovatka červené cyklotrasy a pěší zelené
číslo 6 Čečel silnice Šotolina 4,1 km
  Turistické a cyklotrasy od Písařova, Janoušova a Jakubovic
číslo 7 Hrubý les Šotolina 4,8 km
  Rozcestí červených tras a modré pěší
číslo 8 Bouda Šotolina 8,6 km
  Rozcestí turistických tras a cyklotras
číslo 9 Pramen Rudolf Šotolina 9,5 km
  Ve skutečnosti pramen Leopolda Grabnera
číslo 10 Nad pramenem Rudolf Šotolina 9,9 km
  Po zkratce k chatě
číslo 11 Severomoravská chata Asfalt 10,6 km
  Horská chata u vrcholu Pohořelec 851 m n.m.
číslo 12 U Severomoravské chaty Asfalt 10,9 km
  Rozcestí tras u horské chaty
číslo 13 Svatá Trojice Šotolina 11,8 km
  Poutní kostelík
číslo 14 Pod Jeřábkem Šotolina 14,7 km
  Rozcestí značených lyžařských tras, modrá, zelená, žlutá
číslo 15 Horní Orlice Šotolina 16,6 km
  Lyžařské stopy po loukách
číslo 16 Horní Hedeč Kačenka Asfalt 18,1 km
  Zastávka v hospůdce
číslo 17 Poutní dům Šotolina 18,5 km
  Po loukách pod klášterem
číslo 18 Brána Křížové cesty Šotolina 21,2 km
  Konec u brány Poutního areálu na Hoře Matky Boží

Po létech přišla zase zima jak se patří, to znamená využít příležitosti a zavítat do míst, která oblíbenou činnost zimních měsíců – běžkování – umožňovala omezeně nebo vůbec. Pro letošek tedy zatím absentujeme ve vyšších polohách našich domácích Jeseníků (Paprsek, Švýcárna) a snažíme se užít i podhůří, kde jsou nakonec rovněž velmi pěkné příležitosti k běžkování, jen jim trošku chybí k dokonalosti nadmořská výška, takže v posledních poněkud teplejších zimách tu spíš pršelo než sněžilo.

Zajímavou oblastí, kde se dá projet pár pěkných tras je z tohoto hlediska Hanušovická vrchovina, přesněji ta část, které se říká Jeřábská hornatina, což je nejvyšší část zmíněného krajinného celku. Když ale zjistíme, že nejvyšší hora Jeřáb má 1003 výškových metrů, zas taková nížina to rozhodně není. Díky péči sdružení obcí Orlicko (oblast leží na pomezí Čech a Moravy) se tu dokonce upravuje strojem několik tras, což kvalitu daného území umocňuje.

Pro tentokrát volíme trasu zčásti známou, zčásti neznámou – což ovšem neplatí zcela, neznámou je spíše v zimním provedení, povětšinou to tu máme prochozené v létě jak pěšky tak i na kole, takže už jen zbývá vyzkoušet jaké to je v zimě.

Z důvodu dopravní obslužnosti je pro nás výhodným nástupním cílem vesnice Písařov, kam nás dopraví linkový autobus. Protože zajíždí jen do středu obce, k lyžařské stopě musíme absolvovat asi 1,5 km pěšky mrazem sevřenou vsí. Oproti předchozímu dni zase padla inverzní oblačnost, která ovšem vše pokryla námrazou, tak to asi bude bez sluníčka, ale pěkně bíle zimní.

Jedna z udržovaných tras využívá zelenou turistickou značku od Rozcestí u školy na horním konci. Hned po namazání a nasazení lyží trasa stoupá mezi poli a loukami směrem k severovýchodu. Asi po kilometru v okraji lesíku zkoumáme pomník tragické nehody, brzy se připojí červená cykloznačka 4071, která nás bude doprovázet v dalším putování. Dalším postupovým bodem je Hájovna U tří tabulí, další kopeček k rozcestí Čečel silnice, kde se nám připojí červená a modrá pěší značka. Poměrně rychle tak překonáváme převýšení přes 200 m (Písařov Točna je cca 550 m n.m.).

Foto: Bobkart

Modrá TZ souběhuje ještě půl kilometru a od rozcestí Hrubý les už sledujeme pouze značení červeného charakteru (pěší a cyklo souběh). Pojmenování rozcestí nese vlastně celé polesí a oblast, starší turisté toto názvosloví Hanušovické vrchoviny obvykle zhusta používají. V podstatě nám končí i výstupová část trasy, sice ještě o něco povylezeme, ale následující lesní cesta je zčásti vrstevnicová, nebo natolik mírná, že kopec je téměř nenápadný. Jak už ráno naznačilo, nízká oblačnost vydrží po většinu dne, takže budeme ochuzeni i o pár skromných vyhlídek, které se nabízejí pouze s mýtin kolem trasy. Stopovací rolba projíždí většinou v pátek před víkendem. Ačkoliv sněhu je vcelku dost, už by to chtělo nějakou novou vrstvu, sníh je přeci jen trošku přemrzlý a tím pádem je stopa tvrdčí, ale hlavně místy zapadaná jehličím, či listím ze stromů, ale naštěstí nic nepřekonatelného. Jak silnička vystoupí na západní úbočí Boudy, dokonce umožní malý sjezd ke stejnojmennému rozcestí. To už jsem relativně blízko civilizační výspy, k našemu značení se na chvíli připojí žlutá TZ. Abychom se jen nevozili ve strojové stopě, a i z důvodu, že každý výlet si žádá zkratku, od Grabnerova pramene (čili rozcestí Rudolfův pramen) modrou značkou vyšlapanou stopou přímo do hospody, konkrétně do Severomoravské chaty. Dnešní mohutná stavba zdaleka nepřipomíná skromnou stavbu ze 30. let minulého století. Tu dnešní podobu postupně získávala od 60. let. V podstatě odporný „panelák“ podnikové chaty přeci jen poněkud pohledově zpříjemnilo dřevěné obložení patra a současný majitel chatu neustále vylepšuje. I díky faktu, že je zde vlastně jedinou záchytnou stanicí je chata navštěvovaná z obou částí hranice. Myšleno zemské, mezi Moravou a Čechami. Zasloužený odpočinek spojíme i s obědem, vyšlo nám to pěkně časově.

Až ke kostelíku Svaté Trojice byla tedy trasa pro některé z nás výletníků dostatečně známá (z běžkařského pohledu), teď tedy do kraje neprobádaného. No jednou jsem to projel kolem Jeřábu na běžkách po severní straně (žlutá TZ), z jihu zřejmě všichni po prvé, ačkoliv jednou jsem to jel opačně na kole…

Od Svaté Trojice se dá využít dvě větvě běžecké stopy, severnější výše položenou s žlutým značením ovšem lyžařským (ne pěším). Pro neznalé, pěší značení doprovází bílé okrajové pásky, lyžařské mají okraje oranžové, velikostně je stejné (10x10 cm). Poněkud větší cykloznačky mají žluté lemování. My tedy volíme tu níže vedenou se zeleným vedoucím pruhem. Ta je tak z kopečka do kopečka a po projetí musím konstatovat velmi příjemná. Obě větve se spojí v rozcestí Pod Jeřábkem. Lyžařská zelená pokračuje na západ ke Křížové hoře a dolů do Červené Vody. Původně jsem uvažoval jet i sem, pro větší zájem ale volíme pokračování severním směrem, tedy s modrou lyžařskou značkou. Ještě ve vrstevnici po lesní cestě pokračuje trasa po úbočí Jeřábu aby nakonec po louce sjela k rozcestí Horní Orlice. Paradoxně v lese je jaksi viditelněji, než na loukách, kde dosahuje mlha k zemi. Vzdálenější běžkaři tak vypadají, že se snad vznášejí. S pochopitelných důvodů tedy necháme rozhlednu Val bez povšimnutí a v bílé tmě hledáme tu správnou stopu, abychom neminuli Kačenku, přesněji hospůdku v penzionu na Horní Hedeči.

Za lepší viditelnosti by stálo pokračovat do Červeného Potoka, ale po loukách beztak není nic vidět. Volíme tedy variantu ke klášteru (Hora Matky Boží). Místní zřejmě jezdí dolů jinudy, my ale volíme variantu traverzem, tedy cik cak z kopce vpravo (shora), kolem poutní cesty, dole u Králík mají dokonce na louce u města (pro změnu vlevo od poutní cesty) najeté v několika kličkách stopy, které nás zavedou do města. V aleji u křížové cesty dokonce neuklízí sníh, takže stylově dojíždíme až barokní bráně, která se tak vlastně mění ve vítězný oblouk po povedeném, byť mlhavém výletu.

https://www.turistika.cz/trasy/start-jesenicke-magistraly-pisarov-mala-morava

Poslední aktualizace: 29.1.2017
Písařov – Svatá Trojice – Králíky na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Písařov – Svatá Trojice – Králíky

ROUBENKA POD STRÁNÍ PÍSAŘOV
ROUBENKA POD STRÁNÍ PÍSAŘOV
Tipy na výlet
JEDEME  ZE ŠTÍTŮ SMĚR Šumperk A PŘI…
0.2km
více »
Písařov – sousoší Nejsvětější Trojice
Písařov – sousoší Nejsvětější Trojice
Socha
Poněkud skrytá veřejnosti je skulptura Nejsvětější Trojice u Písařova. Důvod je jednoduchý, stojí u starší cesty, která se v současn…
0.4km
více »
Písařov – Ruda, okolo Čečele a Žampachu
Písařov – Ruda, okolo Čečele a Žampachu
Trasy
O faktu, že jakožto člen Klubu českých turistů se ve volnějších dnech zabývám značením jsem se už párkrát zmiňoval. Důvod je vcelku …
0.4km
více »
Písařov – SM chata tradičně, do Bohdíkova netradičně
Písařov – SM chata tradičně, do Bohdíkova netradičně
Trasy
Jestliže první dva víkendy plnily večerní zprávy „dramatické“ záběry z plně obsazených až narvaných prostor uzavřených lyžařských st…
0.4km
více »
Z Písařova do Štědrákovy Lhoty (včetně Svaté Trojice a SM chaty)
Z Písařova do Štědrákovy Lhoty (včetně Svaté Trojice a SM chaty)
Trasy
S probouzejícím se jarem nezačíná jen vegetační období, ale i turistická sezóna, cyklosezóna, sezóna zahrádkaření, steakování,…
0.4km
více »
Písařov – Pomník světových válek
Písařov – Pomník světových válek
Pomník
Jaká byly Velká válka z let 1914–18 pohromou se dozvídáme z četných pomníků a památníků, rozesetých po téměř celé Evropě. Ale protože…
0.9km
více »
Hambalek – Hrubý les – Štědrákova Lhota
Hambalek – Hrubý les – Štědrákova Lhota
Trasy
Při malování turistického značení jsem se dostal už celkem do celkem…
1km
více »
Písařov – Podlesí – Malá Morava (Hrubým lesem na Velikonoce)
Písařov – Podlesí – Malá Morava (Hrubým lesem na Velikonoce)
Trasy
Vlastně jsem už tuto popsal vícekrát, sice v různých variantách, tedy s…
1km
více »
Písařov – sousoší Kalvárie
Písařov – sousoší Kalvárie
Socha
Vcelku zajímavou proměnou prošel v roce 2014 kříž se sousoším Kalvárie v horní části Písařova na Štítecku. Kdo by ji chtěl rychleji…
1km
více »
Čertí brána
Čertí brána
Rozcestí
Když jsem objížděl uzavírku na silnici č.11 mezi Bušínem a Kocandou přes Jakubovice, při nutné zastávce ve zdejší hospodě U Straků mě zaujal rozhovor…
1.3km
více »
Písařov - garáž kuriozit
Písařov - garáž kuriozit
Zajímavost
Kuriózní sbírku všemožných tabulek, cedulí, nápisů i uměleckých skvostů,…
1.5km
více »
Start Jesenické magistrály - Písařov - Malá Morava
Start Jesenické magistrály - Písařov - Malá Morava
Trasa
Širší lyžařské obci zatím málo známé, ovšem místním dobře…
1.5km
více »
Čertí skalka Na Lázech u Bukovice
Čertí skalka Na Lázech u Bukovice
Skalní útvar
Nedaleko rozcestí Hambálek či jak se lidově říká Čertí brány najdeme…
1.7km
více »
Čečel – zničený partyzánský bunkr
Čečel – zničený partyzánský bunkr
Pevnost, opevnění
Na začátku se zopakuju trošku z loňska. Je relativní paradox. Že v Sudetech za války „řádili“ partyzáni. Napsal jsem řádili celkem úmyslně, protože n…
1.8km
více »
Písařov
Písařov
Vesnice
Písařov je podhorská rekreační obec a najdeme ji na úpatí vrcholk…
1.8km
více »
Jakubovice - U Straků
Jakubovice - U Straků
Cyklo bar - hospůdka
Kdo někdy odbočil ze silnice č. 11 před stoupáním na Hámbálek (k hospodě Kocanda u Písařova) směrem k vesnici Jakubovice, může…
1.9km
více »
Čečel – nezničený partyzánský bunkr
Čečel – nezničený partyzánský bunkr
Pevnost, opevnění
Rozcestí červené a zelené turistické značky pod vrchem Čečel v Hanušovické vysočina (červená TZ od Hambálku ke Svaté Trojici) je pojmenováno …
2km
více »
Jakubovice (u Šumperka) – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Jakubovice (u Šumperka) – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Nejvýznamnější památkou malé vísky Jakubovice, nacházející se…
2.1km
více »
Písařovské sedlo
Písařovské sedlo
Sedlo
U nás na horách, přesněji tedy v okolí oblasti, které říkáme Hanušovická…
2.2km
více »
Jakubovice
Jakubovice
Vesnice
Jakubovice jsou malou podhorskou obcí se 185 obyvateli a najdeme…
2.2km
více »
zavřít reklamu