Loading...

Rovinkou na SM chatu a zpět kolem Zašívárny

Trasy Cyklotrasa Střední náročnost

číslo 1 Start Asfalt 0,0 km
  Začátek 11 39
číslo 2 Pod Lovákem Asfalt 6,5 km
  První vrchol dne
číslo 3 Bohdíkovem Asfalt 9,7 km
  K odbočce do Komňátky
číslo 4 Komňátkou Asfalt 10,7 km
  Vzhůru
číslo 5 Odbočka žluté Asfalt 11,6 km
  Možno po turistické
číslo 6 Horní konec Komňátky Šotolina 12,4 km
  Majitel pozemku hrozí neprůchodností
číslo 7 Rovinak Šotolina 13,2 km
  Křižovatka se zelenou TZ
číslo 8 U Lazů Asfalt 15,1 km
  Částečný souběh se žlutou TZ
číslo 9 Serpentina 700 Asfalt 16,0 km
  Kvalitní cesta od Raškova
číslo 10 Závora Asfalt 17,8 km
  Tady původně končila asfaltka
číslo 11 Bouda rozcestí Asfalt 19,0 km
  Důležité rozcestí turistických tras i cyklotras
číslo 12 Svatá Trojice Šotolina 20,2 km
  Pře návrší Nad Pramene Březné
číslo 13 Severomoravská chata Asfalt 21,4 km
číslo 14 Svatá Trojice Asfalt 22,6 km
  Směr Moravský Karlov
číslo 15 Odbočka k Františkově chatě Asfalt 24,4 km
  Po vrstevnicové cestě
číslo 16 Františkova chata Šotolina 26,0 km
  Dolů po horším povrchu zdevastované asfaltky
číslo 17 U Moravského Karlova Asfalt 28,0 km
  V údolí Březné
číslo 18 Moravský Karlov nad kostelem Asfalt 29,2 km
  Vzhůru k Písařovu
číslo 19 Písařovské sedlo, občerstvovna Zašív Asfalt 30,7 km
  Horské sedlo v Písařovské vrchovině
číslo 20 Sousoší Sv. Trojice Šotolina 34,1 km
  Zajížďka k místní památce
číslo 21 Kocanda Asfalt 34,7 km
  Oblíbená restaurace
číslo 22 Hambalek Asfalt 35,1 km
  Po silnici č. 11
číslo 23 Klášterec Šotolina 42,6 km
  Zkratka k Bohutínu
číslo 24 Po hrázi cyklo 6231 Šotolina 43,2 km
  Cyklotrasa po říční hrázi
číslo 25 Lázeňská Asfalt 45,7 km
  Do Bludova k sodovkárně
číslo 26 Nová Dědina Asfalt 47,1 km
  Ke kostelu a na Bludoveček
číslo 27 Korbílek Asfalt 49,7 km
  Výletní hospoda
číslo 28 V cíli Asfalt 53,0 km
  V cíl 16 40

Druhá říjnoví sobota byla poněkud větrnější a protože byla věnována sklizni ovoce (jablek) nabídla se k nějakému většímu výletu neděle. Naštěstí pokračovalo slunečné počasí (s chladným ránem), ale plusem byl fakt uklidnění rychlosti větru. Sice jsem původně uvažoval o Rabštejnu, ale ten už se letos konal vícekrát, tak po přehodnocení mi vyšla jako smysluplný cíl Severomoravská chata. Nakonec od zimy už nějaký ten měsíc uplynul (kdy jsme tady byli na běžkách), takže nejvyšší čas vyrazit, než se dostaví další zasněžené období.

Za ta léta ovšem už znám spoustu přístupových tras, takže přemýšlím, kde je nějaká ta skulinka, kterou zcela neznám. A ejhle, ono se dá i přes Komňátku. Tedy ne že bych tuto možnost neznal, ale nikdy jsem ještě neabsolvoval.

První kilometry tedy vedu směrem na Bohdíkov, tedy přes Temenici, sedlo Pod Lovákem a dolů do Bohdíkova.

V podstatě už od Lováku se mi občas připlétá k trase žlutá TZ, která mě vlastně s větší nebo menší pravidelností dovede téměř k cíli. Hned v Bohdíkově tato značka sleduje i místní silničku, odbočí přes koleje kolem Komňátecké zastávky a vzorně vystupuje vesničkou vzhůru. Zpočátku je stoupání celkem mírné, ale zhruba za polovinou zástavby (kostelíkem a hřbitovem) svah jeví tendenci většího náklonu, tedy nutnosti řazení lehčích převodů. Asi 150 m za zmíněným kostelíkem se provázející žlutá značka odpoutá z hlavní vesnické cesty, já ale pokračuje vzhůru po asfaltce, netuše, že na horním okraji se skrývá možná komplikace. Kdy by mě tedy chtěl následovat, zde má možnost poněkud trasu upravit. Závěrečné stoupání je už dosti prudké, takže rychlost jízdy se příliš neliší od chůze (jezdím na vlastní pohon).

V podstatě na konci vesnice projíždím uličkou mezi staveními, kde mě zaráží podivná tabulka. Nápis s vyobrazením postavičky s vidlemi mě upozorňuje, že vstup na soukromý pozemek se zakazuje. No naštěstí na mě nikdo vidle nehodil (asi obědvali), takže jsem proklouzl nezraněn. Za stvením asfaltka končí a cesta odbočuje doprava (k severu) navíc v citelně příjemnějším vzestupu.

Pár set metrů se opět připojuje zmiňovaná pěší žlutá, poněkud horší je fakt, že polní cesta je značně kamenitá, což špatně snáší i horské kolo.

Foto: Bobkart

Naštěstí je okolí cesty prosté většího porostu (mimo ovocných stromů), takže se pomalu otvírají nějaké výhledy do krajiny. Než vystoupám na hřebínek, je to hlavně blízké okolí kopců na východní straně Moravy, více ke severovýchodu i část Hrubého Jeseníku, postupně i západní vrcholky nad Štědrákovou Lhotou (Kamenec a Bouda). Celé panorma se pak otevře při sedélku s turistickou křižovatkou Rovinka. Rozcestí je pojmenováno podle blízkého vrcholu (615) ale pojmenování je ryze zavádějící, žádná rovina to není. Ještě nějakých 300 m si užívám otevřené krajiny, než se přihlásí les. Výhledy jsou sice ty tam, ale citelně se zlepšuje povrch cesty. Jde sice stále o šotolinu, ale protože v lese bývá větší vlhko, kamenitý povrch je více zaježděný. Nehledě k faktu, že i to stpuání se značně sklidňuje, takže tím pádem se zrychluje rychlost. O nějaký kilometr se k trase připojuje cesta od horního konce Štědrákovy Lhoty a navíc jde o asfaltový povrch. Rozcestí U Lazů napovídá nedalekou samotu. V podstatě se kolem stále vine žlutá TZ, ale tady doporučuji už jen využívat lesní asfaltku. Informační tabulka na rozcestí ale obsahuje značnou chybu, rozcestí je ve výšce cca 620 m, rozhodně ne v udávaných 700. Silnička stále stoupá ke křižovatce s další cestou od Raškova. Ta zde vytváří ostrou serpentinu a asi právě zde je těch zamýšlených 700 m, kde mohlo být původně zamýšlené rozcestí. Tady už to ale důvěrně znám (vlastně i od těch Lazů). Sympatické je, že lesní cesta poměrně nedávno (asi 3 roky) dostala nový povrch a i díky mírnějšímu sklonu zase na chvíli zařadím vyšší rychlost. Zatímco opět přítomná turistická značka stoupá k cíli příměji, asfaltka vytváří v lese zajímavý skoro kolotoč, než se otočí u chaty Ida v další serpentině a táhlým obloukem k levotočivé zatáčce k poslednímu stoupacímu úseku. Ten poslední kilometr a něco k rozcestí Bouda býval šotolinový, v současnosti je ale asfaltka až nahoru a pokračuje i dál kolem Grabnerova pramene a ke Svaté Trojici. O potním místě je myslím na Turistice dosti zmínek, takže ponechám na čtenáři. K Severomoravské chatě by to sice šlo jednoduše po asfaltce, tentokrát si ale vybírám červenou turistickou značku k blízkému nepojmenovaném vršku. Rozcestí Nad pramenem Březné (s modrou TZ) je tak mimoděk nejvyšším bodem celé trasy (881 m). Tím pramene Březné by mohl být právě Grabnerův pramen, protože má i své označení, nicméně říčka se tu sleévá z více nepojmenovaných potůčků, které se stékají z relativně širokého závěru údolí mezi Jeřábem (1003) a Boudou (956).

Od rozcestí následuje spíše kamenitý a kořenový sjezd k asfaltce a ke kýženému cíli, Severomoravské chatě. Přes relativně slušné počasí je celkem volno, pominu-li fakt, že ve větším sále vedle hospody patrně končí nějaké školení nebo podobná akce.

Občerstvení si dopřeju v podobě hrachovky a dvanáctky Radegast. Ke Sv. Trojici se ale vracím pohodlněji po asfaltce a už bez zdržení se spouštím po silničce rovně k Moravskému Karlovu. Tentokrát ale nevyužiju celou „hlavní“ cestu (kterou trošku znám), ale po kilometru a půl odbočka k další lesní cestě (stále asfalt, byť horší). Ta v podstatě ve vrstevnici míří k lovecké Františkově chatě a až za ní odbočí poměrně prudce dolů. Směr dolů tolik nevadí, horší je spíš fakt, že cesta sice kdysi asfaltová je značně rozbitá. Víc tak musím užívat brzd a není čas prohlížet závěr celkem hlubokého údolí s názvem Černá Dolina.

Cesta se opět spojí se silnicí od Svaté Trojice a to už je vlastně okraj Moravského Karlova. Původně jsem spřádal plány pokračovat k Červené Vodě, ale nakonec se držím původního záměru, tedy z Karlova do Písařova. To znamená hned odbočit vzhůru (tím pádem i zařadit lehké převody). Silnice na Písařov totiž v počátku vykazuje celkem slušný sklon, který se mírní až před příjezdem k Písařovskému sedlu. Najednou ale nelituji rozhodnutí k tomuto směru. Už z povzdálí vidím, že u jedné z chatiček je nějaký shluk osob u stolků a laviček. Podle několika motorek usuzuji, že jde o nějakou partu, která tu tráví víkend s nějakým mejdane. Jaké je však milé překvapení, když vidím i tabuli s nápisem OTEVŘENO. Nejde tedy o soukromou akci, ale přímo o veřejnou občerstvovnu. Tedy nejde o velkou restauraci, ale o skromný podnik, který evidentně patří k vedlejšímu stavení. Nicméně za pěkného počasí jde o příjemnou zastávku. Navíc jak mi paní sděluje, fungují i v zimě a od horního konce Písařova se jezdí na běžky právě k Severomoravské chatě. Občerstvení je tu tedy druhým rokem a tím milejší, že vzniklo právě v době covidové…

Doba už i tak pokročila, takže dál už to bude skoro po velkých cestách, sice v Písařově odbočím kolem kostela a kolem hřiště ke sousoší Sv. Trojice, pak zpět do vsi a netradičně vynechám zastávku na Kocandě. Následuje pohodlný sjezd z Hambalku. Po hlavní silnici č. 11 pokračování až do Klášterce, kde od státní silnice odbočím k rybníčku a po hrázi Moravy zkratkou k Bludovu. Oficiálně jde o silniční cyklotrasu 6231. Ovšem nechápu, kdo koordinuje značení cyklotras a dokáže značně kamenitý povrch klasifikovat pro silniční kola. Sice je to v rovině, ale s klasickými silničními pneumatikami by tu cyklista neuspěl. Horské kolo nebo trek to jde, jinak velmi pomalu.

Menhir
Menhir  •  Foto: Bobkart

U mostu přes Moravu zpět na jednáctku, u sodovkárny nahoru ke kostelu a pak takovou speciální otočkou po bludovské uličce K Zámečku (teď je tam nová cyklotrasa 6289) k poslední zastávce na Bludovečku, a to už je skoro doma.

Poslední aktualizace: 11.10.2021
Rovinkou na SM chatu a zpět kolem Zašívárny na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Rovinkou na SM chatu a zpět kolem Zašívárny

Šumperk - galerie Eagle Gallery
Šumperk - galerie Eagle Gallery
Muzeum
Výstavní galerie jsou dnes poměrně „v kurzu“ a i v České republice jejich…
0.2km
více »
Ladrová Kavan aneb Nebe, Země a Neurčitý čas v Šumperku
Ladrová Kavan aneb Nebe, Země a Neurčitý čas v Šumperku
Tipy na výlet
Hned na úvod bychom si zřejmě měli prozradit, že slovní spojení Ladrová…
0.2km
více »
Přes Křížovou horu k Severomoravské chatě
Přes Křížovou horu k Severomoravské chatě
Trasy
Na první srpnovou sobotu jsem si vymyslel trasu takřka horskou, ačkoliv to…
0.3km
více »
Šumperk – Smetanovy sady
Šumperk – Smetanovy sady
Park
Pro Šumperk bezesporu platí ono známé a otřepané použití přívlastkové…
0.3km
více »
O Slunečníku, Větrníku a Potůčníku (Od Šumperka na Rejchartice, Potůčník, Hanušovice a Nový hrad)
O Slunečníku, Větrníku a Potůčníku (Od Šumperka na Rejchartice, Potůčník, Hanušovice a Nový hrad)
Trasy
První dubnový víkend přinesl dvě verze počasí. Spíše zatažená sob…
0.3km
více »
Šumperk – socha sv. Jana Nepomuckého (Nerudova ulice)
Šumperk – socha sv. Jana Nepomuckého (Nerudova ulice)
Socha
Jedna ze dvou šumperských soch sv. Jana Nepomuckého se nachází na Nerudově ulici, v těsné blízkosti Smetanových sadů i hladiny Bratr…
0.3km
více »
Šumperk – Loučná nad Desnou, přes Žárovou, kolem Ucháče
Šumperk – Loučná nad Desnou, přes Žárovou, kolem Ucháče
Trasy
Na státní svátek se nám (na severní Moravě) celkem vyčasilo. I to je…
0.3km
více »
Vysoká, Cibulka, Bystřiny, Větrov, Ostružná a Laco Deczi
Vysoká, Cibulka, Bystřiny, Větrov, Ostružná a Laco Deczi
Trasy
První zářijová sobota roku 2020 v předpovědi počasí slibovala cel…
0.3km
více »
Šumperk – Hlochova vila
Šumperk – Hlochova vila
Dům, budova
Že je město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků, nazýváno Malou Vídní, je věcí celkem známou a navíc se na tuto skutečnost stále…
0.3km
více »
Kolem Čečele na Sychrov (Šumperk – Hostice – Písařov – Horní Studénky a zpět)
Kolem Čečele na Sychrov (Šumperk – Hostice – Písařov – Horní Studénky a zpět)
Trasy
V současné době se na nás valí neustále výzvy (zejména z vládních…
0.3km
více »
Šumperk – Stará Ves (přes Vernířovice, Alfrédku a Novou Ves)
Šumperk – Stará Ves (přes Vernířovice, Alfrédku a Novou Ves)
Trasy
Abych tak řekl, k takovéto trase mě tak nějak přiměly okolnosti, tedy…
0.3km
více »
Šumperk – palác Primavesi
Šumperk – palác Primavesi
Dům, budova
Podnikatelsko – bankéřská rodina Primavesi přesídlila na severní Moravu…
0.4km
více »
Šumperk – Automatická toaleta
Šumperk – Automatická toaleta
Odpočinkové místo
Když se před časem schylovalo k rekonstrukci Smetanových sadů v Šumperku,…
0.4km
více »
Kolem Mladoňova na Rabštejn
Kolem Mladoňova na Rabštejn
Trasy
Ač s tím našinec už nepočítal i podušičková neděle přinesla neček…
0.4km
více »
Posledních 50 km 2022? (Říjiště, Rabštejn, Bílá skála)
Posledních 50 km 2022? (Říjiště, Rabštejn, Bílá skála)
Trasy
Že se v našich končinách na jižním úpatí Jeseníků druhý listopadový víkend…
0.4km
více »
Šumperk – socha sv. Marka
Šumperk – socha sv. Marka
Socha
Sochy Evangelisty Marka – alespoň oproti všem těm Nepomukům či Floriánkům …
0.5km
více »
Šumperk – Kunzův dům  (měšťanský dům s falešným patrem)
Šumperk – Kunzův dům (měšťanský dům s falešným patrem)
Měšťanský dům
Tento pozoruhodný dům, jehož historie je dlouhá snad jako dějiny města Šumperka, bývá označován jako nárožní, jednopatrový, řadový, …
0.5km
více »
Šumperk – naučná stezka v Zahradě přátelství a porozumění
Šumperk – naučná stezka v Zahradě přátelství a porozumění
Chodník, naučná stezka
Jedním z nových míst, které slouží obyvatelům okresního města Šumperk i…
0.5km
více »
Šumperk – kostel sv. Jana Křtitele a fresková výzdoba
Šumperk – kostel sv. Jana Křtitele a fresková výzdoba
Kostel
Spolu s dominikánským klášterem je kostel sv. Jana Křtitele jednoznačně nejvýznamnější a zároveň i nejstarší šumperskou památkou. O vzniku v druhé p…
0.5km
více »
Dny evropského dědictví mezi nebem a peklem aneb když se v Šumperku spojí podzemní protiatomový kryt a nadoblačné výšiny
Dny evropského dědictví mezi nebem a peklem aneb když se v Šumperku spojí podzemní protiatomový kryt a nadoblačné výšiny
Tipy na výlet
Jestliže si jako nebe představíme věž tyčící se někam k „nadoblačným“…
0.5km
více »
zavřít reklamu