Loading...
U Moravské Třebové byla nově v červnu roku 2009 otevřena rozhledna Pastýřka. Nachází se na kótě 516 kopci Pastvisku.Před stoletím měla Pastýřka na stejném místě svoji předchůdkyni. Ta byla vysoká 23 metrů a o její výstavbu se nejvíce zasloužil kníže Jan Liechtenstein. Na jeho počest byla také pojmenována. Byla v provozu však jen deset roků, v letech 1906 až 1916. Místo, kde stála, se tehdy jmenovalo Švédský kámen. Dnešní název Nad Boršovem pochází z nedávné doby.
Pastýřka je dřevěná stavba s ocelovým točitým schodištěm uvnitř. Hlavní vyhlídka je umístěna ve výšce 25 metrů, samotná věž je o další dva metry vyšší. Při cestě nahoru minete další tři vyhlídkové plošiny. Jedná se o rozhlednu, která má u nás několik podobných „sestřiček", postavených v posledních letech. Taková je třeba také Terezka u Proseče.
Dobrý výhled se nabízí směrem k Jeseníkům, Orlické hory s jasně patrnou Bukovou horou, nebo Králický Sněžník. Vidět je samozřejmě pěkně českotřebovská pánev a Hřebeč
. Nejbližší přístup je přímo z Moravské Třebové,kousek od benzinové pumpy OMV po červené turistické trase. Druhou možnost jak k rozhledně přijít je po zelené trase, asi romantičtější, o kilometr delší. Vede do Čertovy rokle , poblíž studánky v Pekle lze odbočit Doprava na červenou. Praktické je spojit obě cesty a vytvořený okruh měří šest kilometrů celkem příjemné procházky.
https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/peklo-a-certova-rokle-u-moravske-trebove
Ti náročnější chodci si mohou jako nástupní místo zvolit třeba Křenov. Mimochodem od prahu křenovského barokního kostela sv. Jana Křtitele je také báječný výhled, i bez rozhledny. Z Křenova se můžete dát na sever vedoucí a mírně stoupající červeně značenou cestou. K Pastýřce dojdete po deseti kilometrech.
Cyklotrasou se sem dost dobře nedostanete.